Loviisa -viikko on käynnissä ja on ilmaistapahtumia ja maksullisia. Miksei pääsylippujen hintoja voida laittaa rehellisesti lehtiin ? Esim. Sibeliuspäivät: Unkarilaisia herkkuja, maksullinen - Alla Zingerese, maksullinen - Yökonsertti, maksullinen - Jean S., maksullinen jne........ Varmaan siksi, että liput ovat sikakalliita ! Jean S. on hyvä bändi, mutta 25 €::n lippu on mulle liikaa. Tähän salailuun syyllistyvät monet yhdistyksetkin tyyliin ....pieni osallistumismaksu .....
pieni pääsymaksu ..... Jollekin tämä "pieni" voi olla pieni ja jollekin suuri. Luotetaan siihen, ettei ne enää ovelta kehtaa kääntyä pois. Svartholman merilinnoitus näyttely, maksullinen ..... jne. jne.
pieni pääsymaksu ..... Jollekin tämä "pieni" voi olla pieni ja jollekin suuri. Luotetaan siihen, ettei ne enää ovelta kehtaa kääntyä pois. Svartholman merilinnoitus näyttely, maksullinen ..... jne. jne.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Laivasillalle pääsee ilmaiseksi, siellä on muuten hyvä bändi tulossa lauantai-iltana.
Kiitos Loviisan kaupungille Jean S:n ilmaiskonsertista !
Pieni korjaus tuohon Svartholman näyttelyyn. Itse näyttelyä pääsi kesällä 2011 katsomaan ihan ilmaiseksi. Reittiliikenne saareen ja takaisin maksaa kuin myös itse opastukset saarella. Opastuksen yhteydessä kyllä käydään katsomassa näytelyä, mutta itse näyttely on kyllä ilmainen.
Mitä Sibeliuspäivien lippujen hintoihin tulee kannattaa asiasta tehdä valitus Loviisan kaupungin kulttuutitoimelle, joka järjestää kyseessä olevan tapahtuman. Tosin syynä siihen, ettei lippujen hintoja mainittu missään, saattaa olla Sibeliuspäivien uusi ajankohta. Eivät järjestäjät tule itse kaikkea ajatelleeksi ja siksi rakentavapalaute onkin tervetullutta.
t. itse kaupungin matkailutoimistossa kesällä töissä ollut
16.9. Lovarista poimittua: 1) Syksyllä neljä lasten liikunnan ihmemaata "Tapahtumasta peritään pieni pääsymaksu lapsilta", 2) Ruotsinkylän disco "Lippuja ovelta", 3) Loviisan oppaat / kävelyretki "Osallistujilta kerätään pieni korvaus", 4) Quator iXi ja Veli Kujala esiintyvät Loviisassa "Lippuja voi ostaa ovelta", 5) Lion Ladyt esittelevät syysmuotia, "Lippuja voi ostaa xxxx ja lippuja voi myös kysellä numerosta xxx" jne. jne.
Eipä luulisi olevan vaikeata laittaa lehteen teksti: "Liput x €" tai "Osallistumismaksu x €".
Voihan siihen laittaa,että imeväiset ilmaiseksi,loput ovat harkinnassa.
Lovarin menot -palstalta poimittua 27.4., vapun vieton infoa: "Klo 13 lähtien myös pomppulinna (maksullinen)....." ja "Kello 14-16 lapsille poniratsastusta (maksullinen)...".
Miksi ihmeessä ei voida suoraan laittaa hinnat esille, ehkä siksi, että ne maksavat 10 €uroako ?? Vanhemmat eivät enää siinä vaiheessa kiellä huvia lapsiltaan ?
Ilmaseks ja ilmaseks, maksullinen, kallista, maksaa, kauheeta , voi pyhä Sylvi mitä juutalaisia koko sakki!! Laihiaa on enää turha solvata, Loviisalaiset on ihan oma lukunsa!