”Minä en ole virtualisoinnista innostuva jätkä. Minusta ne on molemmat pahoja”, Torvalds kertoi LinuxConin yleisölle keskiviikkona.
Virtualisointi vie raudan pois omasta hallinnasta. Torvalds kertoi yleisölle kehittäneensä käyttöjärjestelmän ytimen, koska halusi päästä käsiksi itse rautaan."
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/torvalds virtualisointi on pahasta/a671719?s=n
Virtualisointi vie raudan pois omasta hallinnasta. Torvalds kertoi yleisölle kehittäneensä käyttöjärjestelmän ytimen, koska halusi päästä käsiksi itse rautaan."
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/torvalds virtualisointi on pahasta/a671719?s=n
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitäs tekemästä ChromeOS:lla on virtualisoinnin kanssa?
torvalds alkaa olla jo vanha ukkeli ja sitä myöten asettuu vanhojen jarrujen tyyliin kehityksen jarruksi. se on ihan luonnollista ihmisille. muutos on monille kauhea asia.
Onhan se kyllä tavallaan oikeassa. Virtualisointiahan on purkkaratkaisu, sillä kyllähän se kerneli pyörittää ihan kaikkia softia ja softissa voi heikkalaatikointeja.
Ongelmahan on se, että virtualisointia käytetään "lääkkeenä" siihen, että eri käyttikset on yhteensopimattomia keskenään tai jossain paskaohjelmassa on miljoona riippuvuutta jotka tekee sen yhteensopivaksi vain tiettyjen kirjastoversioiden kanssa ja sitten asennellaan monta käyttistä, ja mielellään samaan koneeseen.
Teknisesti, homman voi tehdä paljon paremminkin ja tätä se Torvalds kaiketi tarkoitti, sen lisäksi että sillä on fetissi ohjelmoida raudanläheisesti. Itsehän en pidä standardoimattomien, epämääräisesti speksattujen rautarajapintojen kanssa hinkkaamista valkoisen miehen hommana.
huomasitkin varmaan etten ottanut itseensä asiaan yhtään mitään kantaa vaan totesin vain torvaldsin olevan vanha jarru ja muutosvastainen.