Hei!
Mulla on Saunalahden mokkula ollut muutaman kuukauden käytössä. Aiemmin toiminut tosi hyvin ja heti ekalla yrittämällä mennyt päälle, mutta nyt n.1-2 kk ajan on ollut hirveää vääntämistä ja vänkäämistä että menee päälle. Joskus menee jopa 20 minuuttia.
Eli Mobiililaajakaista-niminen ohjelma pyytää salasanaa niinkuin aina, ja sitten alkaa yhdistämään. Kohta tulee ilmoitus että ei verkkoa tms, haluatko yrittää uudelleen. Välillä olen käynnistänyt tietokoneen uudelleen ja se on auttanut, toisinaan ei. Tuntuu että loppujen lopuksi netti menee päälle aivan sattumanvaraisesti.
Kun yritän uudelleen ja uudelleen painaa "muodosta yhteys" nappulaa, siinä yleensä näkyy erittäin hyvät "pykälät", mutta silti ei meinaa yhdistää. Nettitikku on Nokia.
Käytön aikana netti pätkii erittäin harvoin. Netti myös toimii ihan ok nopeudella ja pykälät ovat hyvät. Mikäs voisi olla vikana? Ei oikein kiinnosta joka kerta koneelle mennessä tapella netin kanssa varttituntia...
Kiitos vastauksista!
Netti ei meinaa mennä päälle
9
314
Vastaukset
- keijoos
Todennäköisesti nettitikkujen kuraa Nokia CS-15 / CS-17 kyseessä? Ovat jo poistuneet myynnistä.
Mobiilikaista-ohjelman poisto/käyttämättä jättäminen on suositeltavaa, raskas bloat-ad-ware ohjelma. Käytä kevyempiä yhteysmuodostusohjelmia tai sitten käyttöjärjestelmän omaa sisäänrakennettua (linux/win7). - toimiieitoimi
Moi, käyttöjärjestelmäni on Windows XP, voisiko olla vaikutusta asiaan? Ei ole sisäistä yhteydenmuostostusohjelmaakaan. Olisiko suosituksia tai ehdotuksia minkä yhteydenmuodostusohjelman valitsisin ja miltä sivustoilta?
E367 noin kerran viikossa tosiaan tarvii monta yritystä ennenkuin yhteys syntyy. Haitta ei ole kovin suuri kevyellä MWconn -yhteysohjelmalla
Veksi 1 kirjoitti:
Ehkä tältä sivustolta löytyy apuja ongelmiin.
http://www.siptune.fi/Siptunen foorumi on hiljentynyt, Saunalahden palsta on parempi
- toimiieitoimi
Hei!
Kokeilin tuota MWconn-yhteysohjelmaa, mutta kun se pyysi pin-koodia, se ilmoitti sen olevan väärä vaikka mobiililaajakaista-ohjelma tunnisti oikeaksi.
Tällä hetkellä on tosin muutakin ongelmaa mokkulan kanssa, nimittäin netti ei mene ollenkaan päälle tällä uudella koneella. Uusi kone (kannettava) hakee automaattisesti nettiyhteydet ja naapurin? netillä mennään toistaiseksi. Mokkulan kautta nettiin meno ei onnistu ollenkaan, mikä on melko huono asia, koska en halua käyttää verkkopankkia salaamattomalla yhteydellä.
Uudella koneella käyttöjärjestelmä on windows 7, saattaapi olla syypää. Mokkula on tosiaan Nokian CS-17.
Olisiko apua uuteen tilanteeseen? En ole testannut nyt pariin päivään vanhan koneen kanssa mokkulan toimimista kun on viety jo varastoon..- toimiieitoimi
Lisää tietoa vielä.. Kokeilin mokkulan sim-korttia kännykässä kuten Saunalahden sivuilla neuvottiin ja näyttäisi olevan tosi hyvät "pykälät" - luulisi yhteyden toimivan.
- toimiieitoimi
Jatkoa edelleen.. Tällä hetkellä olen mokkulalla netissä, tosin vanhalla koneella. Uudella koneella ei vieläkään mokkula toimi. Myös naapurin netti pätkäisi jostain syystä, ehkäpä huomasi meidän käyttävän sitä.
Apua?- samaa vikaa taalla
Samanlaista vikaa on ollut täällä jo toista viikkoa. Kiertotie: manuaalinen verkon valinta. Automaattisesti mokkula ei löydä verkkoa. Kannattaa huomata, että eri käyttiksen ja yhteysohjelmat saattavat komentaa mokkulaa eri tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947593- 374027
- 473576
- 2422983
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402702- 452542
Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212474- 1322471
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292409Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as252215