Analyysi liian kuvailevaa

Haastatteluanalyysi

Heippa! Olen tekemässä graduni analyysiosuutta; analysoin tekemiäni kymmentä haastattelua sisällönanalyysin avulla. Tuntuu vaan, etten saa analyysiini terävyyttä. Tuntuu, että vaan referoin, mitä haastateltavat ovat sanoneet. Toki vedän yleisiä linjoja haastateltavien sanomisista, mikä niissä on monille yhteistä jne., mutta tuntuu, että siihen tämä minun "analyysini" jääkin. Teoriaakaan en saa analyysiini kovin paljon upotettua (teoriaosuus minulla on tosin erikseen). Muilla samankaltaisia ongelmia aineiston analysoinnissa?

2

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasu+28

      Ihan kuin itse kirjoittamaani tekstiä, erityisesti kun analyysimetodi ja haastattelujen lukumääräkin täsmäävät! Olen kamppaillut nyt saman ongelman kanssa reilun vuoden (teen gradua työn ja aikaa vievän harrastuksen ohella) ja valoa ei ole näkynyt tunnelin päässä juurikaan. Palautetta aiheesta olen saanut ohjaajaltani monta kertaa ja muuttanut tekstiä ja pyrkinyt saamaan siitä analyyttisempaa, tavoitetta kuitenkaan kunnolla saavuttamatta.

      Olen jättämässä graduni arvosteluun ensi viikolla nyt käyn sitä läpi tehden korjauksia ja koettaen muuttaa tekstiä luettavammaksi. Koko graduprosessi on kohdallani ollut todella hankala ja kestänyt reilu kaksi vuotta. Tästä täyspäiväistä gradun tekemistä on ollut n. 7 kuukautta, joten olen laittanut panoksia mielestäni aika paljon, mutta siitä huolimatta työ ei ole alkanut elää.

      Nyt olen analysoinut sitä, mikä on kaiken taustalla ja ainakin analyysivaiheen hankaluuksia selittäväksi tekijäksi olen löytänyt teoreettisen viitekehyksen ongelmat. Toisin sanoen, on vaikea tehdä kunnollista analyysiä, kun ei tiedä mitä etsii. En ole teoriaosuuteni perusteella saanut muokattua selkeää viitekehystä, johon pystyisin datan perusteella vastaamaan. Gradussa kun kaikki vaikuttaa kaikkeen, niin jos joku osa ei toimi, niin todennäköisesti muutkaan osat eivät toimi. Tällä hetkellä vain harmittaa, kun tietää kuinka paljon aikaa työhön on mennyt, mutta lopputulos ei ole kaksinen. Toivoisin vielä oppivani prosessista sen miten asian olisi voinut tehdä paremmin tai dataani analysoida siten, että se olisi muodostanut selkeän vastauksen. Voimani ovat työn suhteen vain niin lopussa ja itsetuntoni alhaalla, että näen parhaaksi ratkaisuksi palauttaa työ. Vähän kyllä tekisi mieli harjoitella tutkimuksen tekoa lisää, jotta oppisi siinä paremmaksi. :)

    • :::Aloittaja:::

      Huh, graduprojektisi kuulostaa kyllä ihan omaltani, lukuun ottamatta sitä, että itse olen tehnyt gradua vähemmän aikaa mutta täyspäiväisesti. Minullakin teoreettinen viitekehys on vähän kehno. Ohjaajan mukaan ongelma piilee siinä, ettei se ole tarpeeksi TEOREETTINEN. :D

      Itsekin aion vain palauttaa työn arvioitavaksi - juurikin voima- ja itsetunto-ongelmien vuoksi - vaikka tiedän, ettei siitä kaksista arvosanaa tulekaan. Mutta toisaalta itse en tähdännytkään mihinkään huippuhyvään arvosanaan, joten siinä mielessä pettymys ei ole niin kova.

      Jos muistat, niin kerrohan täällä sitten, minkä arvosanan työstäsi sait. Ja hei, koetetaan ajatella, että pääasia että saadaan gradut tehdyksi! Niin monella jää kokonaan roikkumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      71
      617
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe