Analyysi liian kuvailevaa

Haastatteluanalyysi

Heippa! Olen tekemässä graduni analyysiosuutta; analysoin tekemiäni kymmentä haastattelua sisällönanalyysin avulla. Tuntuu vaan, etten saa analyysiini terävyyttä. Tuntuu, että vaan referoin, mitä haastateltavat ovat sanoneet. Toki vedän yleisiä linjoja haastateltavien sanomisista, mikä niissä on monille yhteistä jne., mutta tuntuu, että siihen tämä minun "analyysini" jääkin. Teoriaakaan en saa analyysiini kovin paljon upotettua (teoriaosuus minulla on tosin erikseen). Muilla samankaltaisia ongelmia aineiston analysoinnissa?

2

568

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasu+28

      Ihan kuin itse kirjoittamaani tekstiä, erityisesti kun analyysimetodi ja haastattelujen lukumääräkin täsmäävät! Olen kamppaillut nyt saman ongelman kanssa reilun vuoden (teen gradua työn ja aikaa vievän harrastuksen ohella) ja valoa ei ole näkynyt tunnelin päässä juurikaan. Palautetta aiheesta olen saanut ohjaajaltani monta kertaa ja muuttanut tekstiä ja pyrkinyt saamaan siitä analyyttisempaa, tavoitetta kuitenkaan kunnolla saavuttamatta.

      Olen jättämässä graduni arvosteluun ensi viikolla nyt käyn sitä läpi tehden korjauksia ja koettaen muuttaa tekstiä luettavammaksi. Koko graduprosessi on kohdallani ollut todella hankala ja kestänyt reilu kaksi vuotta. Tästä täyspäiväistä gradun tekemistä on ollut n. 7 kuukautta, joten olen laittanut panoksia mielestäni aika paljon, mutta siitä huolimatta työ ei ole alkanut elää.

      Nyt olen analysoinut sitä, mikä on kaiken taustalla ja ainakin analyysivaiheen hankaluuksia selittäväksi tekijäksi olen löytänyt teoreettisen viitekehyksen ongelmat. Toisin sanoen, on vaikea tehdä kunnollista analyysiä, kun ei tiedä mitä etsii. En ole teoriaosuuteni perusteella saanut muokattua selkeää viitekehystä, johon pystyisin datan perusteella vastaamaan. Gradussa kun kaikki vaikuttaa kaikkeen, niin jos joku osa ei toimi, niin todennäköisesti muutkaan osat eivät toimi. Tällä hetkellä vain harmittaa, kun tietää kuinka paljon aikaa työhön on mennyt, mutta lopputulos ei ole kaksinen. Toivoisin vielä oppivani prosessista sen miten asian olisi voinut tehdä paremmin tai dataani analysoida siten, että se olisi muodostanut selkeän vastauksen. Voimani ovat työn suhteen vain niin lopussa ja itsetuntoni alhaalla, että näen parhaaksi ratkaisuksi palauttaa työ. Vähän kyllä tekisi mieli harjoitella tutkimuksen tekoa lisää, jotta oppisi siinä paremmaksi. :)

    • :::Aloittaja:::

      Huh, graduprojektisi kuulostaa kyllä ihan omaltani, lukuun ottamatta sitä, että itse olen tehnyt gradua vähemmän aikaa mutta täyspäiväisesti. Minullakin teoreettinen viitekehys on vähän kehno. Ohjaajan mukaan ongelma piilee siinä, ettei se ole tarpeeksi TEOREETTINEN. :D

      Itsekin aion vain palauttaa työn arvioitavaksi - juurikin voima- ja itsetunto-ongelmien vuoksi - vaikka tiedän, ettei siitä kaksista arvosanaa tulekaan. Mutta toisaalta itse en tähdännytkään mihinkään huippuhyvään arvosanaan, joten siinä mielessä pettymys ei ole niin kova.

      Jos muistat, niin kerrohan täällä sitten, minkä arvosanan työstäsi sait. Ja hei, koetetaan ajatella, että pääasia että saadaan gradut tehdyksi! Niin monella jää kokonaan roikkumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1359
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      650
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      81
      639
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      573
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      192
      553
    Aihe