Huikea idea olisi tarjolla - ideoikaas Pieksämäelle huvipuisto. Suunnitelmat ja kaavat saisi tarjoushintaan ja ihan ilman kilpailuttamista sopuhintaan kuten ennenkin, ja jos ei mene kaavat läpi, niin ainahan voi sitten valittaa...ja olla harmistunut kun ei meitä Helsingissä ymmärretä.
Ideaparksotku maksoi kaupungille 247 049 eur. Kylpyläsotku 44 938 eur. Niin, mitäs se huvipuistosotku sitten maksaisi?
No ei kerrassaan mitään, kas kun meillä on jo toimiva sellainen, että ihan naurattaa. Pieksämäen kaupungin elinkeinotoimisto.
Ideaparksotku maksoi kaupungille 247 049 eur. Kylpyläsotku 44 938 eur. Niin, mitäs se huvipuistosotku sitten maksaisi?
No ei kerrassaan mitään, kas kun meillä on jo toimiva sellainen, että ihan naurattaa. Pieksämäen kaupungin elinkeinotoimisto.
Vastaukset 15
Vanhimmat
KHO totesi, että Pieksämäen kaupunginvaltuuston päätös oli lainvastainen. Hyvin harvoin jos koskaan kaupungin virkamiesten on todettu tehneen laittomia päätöksiä. Olisiko niin, että Pieksämäen sotkujen taustalla on enemmän valtuutettujen ja lautakuntien jäsenten välinpitämättömyys kuin virkamiesten ammattitaidottomuus?
"En mää täsä syylissi kaippa yhtikäs. Konekivääri ja Lahtist mää kaipasi."
On tässä kolmen vuoden huumassa perusasiat päässeet pahasti unohtumaan.
Ideapark-sähellys ja koulupuolen ongelmat on samaa sarjaa. Moni miina olisi vältetty, jos puoluejyrät malttaisivat antaa tilaa keskustelulle ja ajattelisivat asioita muustakin suunnasta kuin omasta navastaan katsoen.
"Turunen ja Savolainen jättivät mainitsematta kylpylähotellihankeen olevan riippuvainen Ideaparkista."
Se on NIIN helppo olla maalla viisas kun merellä on hätä.Keskustelupalstalla ois niinpaljon hyvää kunnanvaltuustoainesta mutta miksi ihmeessä me emme pääse näyttämään tietotaitoamme?
Mistäs tiedät ketä täällä keskustelee? Varmaa on se, että valtuusto teki lainvastaisen päätöksen eikä Ideaparkkia ole näkynyt. Olisko itsetutkiskelun paikka vai syytetäänkö taantumuksellista etelää niin kuin neuvostoliitossa länttä? Häh?
No yhteisiä varojammehan nämä vain ovat eikä tietysti mene henkilökohtaisesta pussista, joten eipä hätää.
Terv. Grynderi
Nyt kun otettiin puheeksi sijoittuminen ... eiku sijoittaminen. Miten Sales Questor liittyy Sukariin ja ideaparkkiin?
Mikä on Sales questor? Maksaaks se jotain? Vai mistä on kysymys?
Hankkiiko Pieksämäen kaupunki myynnin ja markkinoinnin konsultointipalveluja ulkopuolisilta yrityksiltä paljonkin vuodessa?
Nämä tiedot löytyvät webistä:
Sales Questor Oy, Pieksämäki
Muutos Nousu AAA-luokkaan
Y-tunnus 2224083-0
Perustamisvuosi 2008
Liikevaihto 313 000 €
Tulos rahoituserien jälkeen 82 000 €
Muutoksen päivämäärä 23.6.2011(http://www.taloussanomat.fi/yritykset/rating-muutokset/rating-196177/)
Yrityksen kotipaikka on Pieksämäki. Käyntisoite on Raskinpolku 16 Turussa ja yhteystieto on yrityksen www-sivulla Myllypellontie 3 Helsinki. Kaupungin palkkalistoilla on yrityspalveluissa henkilö, jonka titteli on johtaja / Sales Questor Oy.
Hauska sattuma: 247049 44938 = 291987. Vielä hauskempaa olisi ollut, jos ideaparkin ja kylpylän lasku olisi ollut kaupungille 313000 :-)
Ja miten on varmistettu, että ko. konsulteilla on tietämystä ja käsitystä juuri tämän seutukunnan kehittämistarpeista ja markkinointitarpeista? Ja myös todellista tietoa esim. tämän paikkakunnan vahvuuksista ja osaamisesta. Sitä tuskin esim. yrittäjiltä saadaan yksillä päiväkahveilla :-D
kestitsee tilaajan, samanlaista kuin luokkakuvaus kouluissa. Rahat menee johdon pikkujouluviina kassaan.
Sattuipas sopivasti. Eli: Yksi ynnä kaksi olikin valmiiksi sovittu että on jo vähintään kolme, neljä tai viisi - niin, ja ihan ilman sitä kaiken munannutta ministeriäkin ....., tai sitten ei, katsotaan seuraava jakso tästäkin soapista...yleensä kahdella pallilla istumisesta saa pallinsa kipeiksi, ennemmin tai myöhemmin, ehkä jo alkaa jollakin kuumottaa!!!