Shoppailu, VAATTEET, ostoskeskukset, (halpakauppoja!!)

matkailija987

Hei! Perjantaina lähtö Pariisiin, kertokaas hyviä ostospaikkoja, ostoskeskuksia! H&M, Zara tyylisiä kauppoja olisi kiva päästä koluamaan, tosin mielummin jotain sellaista jota ei Suomessa ole (Esim. Bershka, Stradivarius ym ym melko halpoja kauppoja). Myös Guess, Longchamp sun muut kiinnostaisi! Kaikki vinkit tervetulleita ja kaipaisin nopeaa tietoa kiitos!!

8

6989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pariisin matkaaja
    • annaaf

      Ostoskeskuksia ei Pariisin keskustassa (juurikaan?) ole vaan yksittäisiä kauppoja. Oopperan lähistöltä löytyi perus Zarat ja H&M:t ja paljon muita kauppoja! Oma hotellimme sijaitsi Montmartreella ja sieltä löytyi ostoskatu, jossa oli vierivierekkäin kymmeniä kiinalaisia "halpakauppoja". Itse villiinnyimme täällä kadulla, sieltä löytyi paljon ihania vaatteita, vaikka olikin "halppiksia" :)

    • Guignol

      "Ostoskeskuksia ei Pariisin keskustassa (juurikaan?) ole vaan yksittäisiä kauppoja"

      Pariisin keskustan suurin ostari on Forum des Halles, joka sijaitsee Chatelet - Les Halles -metroaseman yhteydessä.

      http://en.forumdeshalles.com/vue/form/forumdeshallesuk/accueil/accueil.htm

      Toinen kauppakeskittymä on Rue de Rivoli, jolta löytyy yleisimmät vaatemerkit.

      Myös Montparnassella on ostari, ja sen vierestä kulkevalla rue de Rennesillä on rättikauppa poikineen myös.

      Défensen ostari Les 4 temps on avoinna myös sunnuntaisin.
      http://www.les4temps.com/W/do/centre/horaires

    • taaspariisiin

      Forum des Hallesissa oli ainakin Jennyfer jossa oli kivoja edullisia vaatteita. Ja Forum des Hallesin lähellä/ympärillä oli paljon erilaisia vaateputiikkeja.

    • parisparis

      Viestini sivuaa ostoskeskuksia, joita Pariisissa ei aivan tuhottomasti ole, mutta... Forum des Halles oli laajin ja monipuolisin ostoskeskus, jossa viikon matkan aikana kävin. Edullisia/perushintaisia kauppoja siellä on Hennesistä Etamiin ja esim. Tally Weijl myy bilevaatteita naisille. Palvelua sai englanniksi.

      Pienen budjetin shoppailtavaa etsivät, menkää metrolla Forum des Hallesiin ja edetkää ostoskeskuksesta poistuttuanne isoa katua pitkin suuntaan, jossa näkyy paljon pikkukauppoja. Alueella on paljon aasialaisten pitämiä pieniä halpaliikkeitä, joista saa todella edullisesti kenkiä kesäläpsyistä talvikenkiin ja kaikenlaisia vaatteita. Löysin myös esim. Vilan ja Vero Modan vaatteita todella edullisesti myyviä kauppoja tuolta ja kaikki ostokseni ovat osoittautuneet laadukkaiksi. Palvelua tuntui saavan lähinnä ranskaksi, joten on hyvä osata pyytää ainakin omaa vaate- ja kengänkokoa ranskan kielellä. Alueella oli peruspizzerioiden lisäksi paljon ranskalaisia ja kansainvälisiä ravintoloita, joissa kannattaa lounasaikaan pysähtyä syömään halvalla. En tiedä mitä kokeneemmat matkailijat ovat mieltä alueesta, mutta opiskelijabudjetilla elävän mieltä hintataso lämmitti.

      Conversen tennareita (aitoja, kestäviä) muuten myydään neljällä kympillä kadulla, joka sijaitsee Gare du Nordin ja Barbés Rochechouartin metroasemien välillä. Tuolla kadulla onkin aivan erilainen (vähän pelottava) tunnelma kuin matkailijoiden kansoittaman Gare du Nordin aseman välittömässä läheisyydessä: paljon kenkäliikkeitä ja keskenään lähes samanlaisia juhlapuku- ja elektroniikkaliikkeita, joita maahanmuuttajat (?) pitävät ja tien varrella grillaillaan maissia ostoskärryissä. Joinain päivinä BR:n asemalla oli käynnissä jonkinlaiset tavaramarkkinat ja paljon poliiseja sekä vartijoita siellä näytti pyörivän tavallisestikin. Mutta tennareita menisin sinne ostamaan uudestaankin! Alueelta on muistaakseni näppärä kävelymatka Sacre Coeurille, jossa saa silmäillä kulttuurihistoriaa.

    • pimkie1

      Ranskan seppälä: Pimkie, sieltä olen löytänyt muutaman kerran kivoja vaatteita, muotikin muutaman vuoden edellä suomi -tarjonnasta.

    • bylly

      moi

    • Anonyymi

      Entä isoja kirpputoreja, onko niitä?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe