Tampere-Tallinna

Mllaa

Olen jo pitkään odottanut, että Ryanair aloittaisi lennot Tampereen ja Tallinnan välillä. Yhtiöllähän on jo useita reittejä Tallinnasta ja kysyntää TMP-TLL reitille kyllä olisi. Nythän Ryanair lentää suoraan Tampereelta jo Riikaan ja Liettuan Kaunasiin.

Yllätys yllätys reitin Tampereelta Tallinnaan avaakin brittiläinen FlyBe. Reittiä operoidaan päivittäin hyvillä aikatauluilla (ei la). Hinta näyttää veroineen olevan 39 e/suunta. Ei paha.
http://www.flybe.com/

11

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naaaa

      Hienoa. Toivottavasti reitille riittää kysyntää. Uskon näin. FlyBe on Finnairin kumppani. Se osti hiljattain FinnComm airlinesin. FlyBE:n lennoista saa Finnair Plus -pisteitä.

      Huomasin, että FlyBe lentää talvikaudella suoraan Tampereelta myös Kittilään ja Kuusamoon.

    • Mkkakaa

      Lähteekin näköjään aikamoisella volyymilla heti alkuun. Arkisin reittiä Tampere-Tallinna lennetään peräti kolme kertaa päivässä.

    • Maaare

      Ihan mukava uutinen. Nyt viitsii ehkä käydä Tallinnassakin kun ne lauttamatkat ei todellakaan kiinnosta.

    • Naaal

      Mhtaakohan Ryanairkin avata lennot Tallinnasta Tampereelle? Kilpaileehan se myös Air Balticin kanssa reitillä Tampere-Riika.

    • Sacce_J

      Vähän on kaksijakoiset fiilikset tästä hommasta. Aikoinaan Söder Airlines lensi Tampereelta Tallinnaan, mutta melko heikolla menestyksellä. Jostain syystä (=voi tuoda enemmän edullista viinaa) jengi haluaa mennä vesiteitse, ei lentäen.

      Etenkin 3x / päivä on aivan ylimitoitettu määrä lentoja. 3x / vko olisi järkevämpi.

      Toivottavasti FlyBe saa hinnoittelunsa Lapin kohteiden osalta kuntoon. Ihan vain vertailun vuoksi viime talvena Finncommilla lennot meno-paluu Tampere-Kittilä maksoi perheeltäni noin 370€. Nyt kun kokeilin, niin FlyBen hinta joulukuun lopulle olisi ollut 1350€ (2 aik 1 vauva)!! TUOLLA HINNALLA jää joko reissu tänä vuonna tekemättä tai sitten täytyy ottaa oma auto alle.

      No, ettei tule liian negatiivinen viesti, niin tervetuloa FlyBe, kyllä uudet kohteet ovat aina tervetulleita! (..kunhan vielä ne Lapin-lennot saadaan järkevän hintaisiksi..)

    • Mr Skeptinen

      Jännää on tämä lentoliikenne.

      FlyBe TMP-TLL kolmesti päivässä.
      JYV-HEL loka- marraskuun vaihteesta 0 viikotaista lentoa.

      Onkohan noin, että koneen täyttöaste on edes sama näillä TMP-TLL lennoilla, kuin lopetetuilla JYV-HEL lennoilla?

    • EI! Tallinna

      Tallinna ei kyllä minua ainakaan jaksa kiinnostaa? Sinne on täältä kuitenkin niin hyvät laivayhteydet ja se Tallinna on jo aikansa elänyt ja kenties "kulunutkin" ja muutenkaan en siitä perusta.

      • Aha,

        vai niin!


    • JULLIJUOPPO__

      vittu MENKÄÄ KÄVELLEN saatana JA TAKASI REKALLA NII MAHTUU VIINALASTI KYYTIIN saatana

    • hyvä vaihtoehto...

      Tampere - Krakova (toivomus vain)

      • 5-6 x /v eurooppaan

        Tuollainen kommentti kaipaa kyllä vähän perusteluja, että miksi hyvä vaihtoehto. Kyllä nuo vanhan itäblogin kohteet täältä riittää jo ihan hyvin, niitä kun hoitelee Wizzair ja airBaltic. Keski-eurooppa meillä on vielä tukossa, varsinkin kunnon solmukentille aamulennoilla (base puuttuu). Italiaankin meiltä pääsee suoraan neljään kohteeseen, mutta esim. Etelä-Ranskaan (Bezier, Montpellier, Carcassonne) tai Pohjois-Espanjaan (Girona) ei pääse sitten millään. Välilaskullakaan ei aikataulut sovi kunnolla yhteen, vaatii aina yöpymisen tai kaksi matkalla. Mutta onneksi Skavsta on lähellä, josta pääsee helposti minne vain. Aina vaan ei jaksaisi mennä laivalla ensin lahden yli, olisi mukavampi matkustaa suoraan omasta maasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe