Matkustajien vihaamat jumittavat linuxpäätteet ovat tappolistalla, pian niitä elokuvia voi oikeasti katsella lennoilla ilman kernele panic ilmoituksia ja nykivää kuvaa:
http://www.tietokone.fi/uutiset/finnair_harkitsee_ipadia_lentokoneviihteeksi
http://www.tietokone.fi/uutiset/finnair_harkitsee_ipadia_lentokoneviihteeksi
Vastaukset 10
Vanhimmat
Linux trouble on Finnair flight
http://www.flickr.com/photos/paulamarttila/3070569305/
Tämä oli niin vanha ja tähän on niin monesti vastattu lentokentän BSOD-screenilla etten jaksa alkaa edes kaivelemaan sitä enää ;)
Jonakin päivänä saatatte häkeltyä siihen että iPad on vaihtunut Android-tablettiin joten ei kannata juhlia ihan vielä.
Eipä siellä sitten ollut windowsia aiemminkaan vai? Edes silloin kun tabletit olivat vielä keksimättä.
on Linuxin boottaus eli käynnistyminen. Kokeilisit joskus Linuxia, niin ei tarvitsisi trollailla.
Eihän ne päätteet mitään ole jumittaneet. Finnairin Linux-pohjainen viihdejärjestelmä on toiminut erinomaisen hyvin, vikoja on ollut hyvin vähän. Finnair haluaa kokeilla ipadia, koska laite on kätevämpi kuin selkänojassa kiinni oleva pääte tai koneen katosta esiin kääntyvät ruudut. Finnair toki voi päätyä Android-laitteisiin myöskin, kauppojahan ei ole vielä lyöty lukkoon.
Se mikä hommassa on aidosti huomion arvoista, on se, että Finnair ei edes harkitse edelleenkään Windowsia edes lentokoneen viihdejärjestelmään. Ei siis kelpaa Microsoftin paskatuotteet Finnairille. Toiseksi Windowsin käyttäminen lentokoneessa missään kohteessa taitaa olla Microsoftin omassa EULA:ssa kiellettyä kohdassa, jossa kielletään käyttäminen turvallisuuden kannalta kriittisissä paikoissa. Veikkaanpa, että myös ilmailuviranomainen puuttuisi peliin jos joku lykkäisi Finnairin koneisiin Windowsin viihdejärjestelmäm käyttikseksi.
Finnairin päätöksillä ei ainakaan omaan elämääni ole minkäänlaista vaikutusta. En muutenkaan lennä Finnairilla, vaan valitsen automaattisesti halvemman vaihtoehdon (air baltic, Wizzair, blue1, Ryanair, air lingus). Ryan airilla lippuhinta on parhaimmillaan pyöreät 0 euroa, mutta sitten joutuu maksamaan pari kymppiä lentokenttämaksuja kuitenkin. Se on pieni hinta siitä, että pääsee kätevästi ja halvalla lomalle. Finnairin harrastamia ryöstöhintoja en viitsi maksaa.
Joo, ei muutu tabletti turvallisuuskriittiseksi sillä, että se sijaitsee lentokoneen matkustamossa. Sitä paitsi kriittisiin systeemeihin on omat sopimukset, ei niitä haeta paikallisesta kikantin myymälästä.
Ipadit taitavat tulla vähän joka lentoyhtiöön kun jenkkifrimakin ottaa ne käyttöön ohjaamoissa. Kouluissa niitä ei vielä ole taidettu kovin laajasti ottaa käyttöön (Koreassa niitä taitaa olla käytössä).
http://www.hardware.fi/uutiset/artikkeli.cfm/2011/08/25/finnair_harkitsee_istuinnayttojen_korvaamista_ipadeilla
ei tule ohjaamossa käyttöön missään lentoyhtiössä ipad. Tulee matkustamoon ja sinnekin rajoitetusti. Ohjaamossa on tasan siellä sallitut laitteet ja sinne ei ylimääräisiä turvallisuusriskejä viedä.
Meinaatko että lentäjät jättää kaiken reittimateriaalin ohjaamon ulkopuolelle ja venkslaavat sitten ovissa päät kolisten?
Entäs jos sen elokuvan kääntää kerneliin, tökkisikö silloin?