•••• Miten selviän seuraavalla kerralla? ••••

Nurmijärvi on paska

Viime talvena minuun iski elämäni ensimmäinen influenssa. Herranjumala kun olin kipeä!!!! Tietysti raahauduin terveyskeskukseen saadakseni lääkärintodistuksen sairaspoissaoloa varten.

Vaan mitä ihmettä vastaanottovirkailija tekikään: sanoi ettei flunssapotilaita päästetä lääkärille vaan ainoastaan sairaanhoitajalle. Sanoin työnantajani vaativan LÄÄKÄRINtodistuksen eikä hoitajantodistus oikeuta olemaan pois töistä. Kusipäinen ämmä sanoi vain, että "se on työnantajasi ongelma". Inttämiseksihän se meni, mutten sairaana kauan jaksanut ja palasin kotiin. Työnantajallani on ns. suppea työterveyshuolto yksityisellä eli sairastapauksia ei oteta vastaan.

Laskeskelin ettei minulla ole varaa viettää sairaslomaa yksityisen lääkärintodistuksilla, koska ne maksavat useamman kympin per kolme päivää.
Olin sitten sairaana töissä. Pomo oli vihainen, kun en mennyt lääkäriin. Herranen aika kuinka paskana olinkaan! Pidin oksennusämpäriä työpöytäni vieressä.

Lopulta asiasta tuli työnantajani, ammattiliiton ja Nurmijärven johtavan ylilääkärin välinen raju riita. Myös työkaverini välttivät minua kuin ruttoa. Pääsin lääkäriin sairastettuani kaksi viikkoa, mutta olin jo todella heikossa kunnossa. Olin kaksi viikkoa sairaslomalla, kunnes taas terveyskeskuksessa henkilöstöllä nousi kusi päähän.

Sairastin viisi (5) viikkoa eli kolme viikkoa tein töitä influenssassa.

Menen kyllä pikkukuumeessa töihin, mutta mitä ihmettä teen, jos influenssa iskee uudestaan?

2

173

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomallasairas

      Mitä työnantajasi sanoo? Siellä pomo-osastolla kannattaisi miettiä, onko järkevämpää a) hyväksyä sairaanhoitajan todistus esim ensimmäisiltä 5 päivältä, tai b) maksaa henkilökunnalle ihan kunnollinen työterveyshuolto.

      • Nurmijärvi on paska

        Työnantaja noudattaa työehtosopimuksen pykälää joka vaatii lääkärintodistuksen sairaspoissaolosta. Ihmettelee vaan hirveästi miksi nurmijärveläiset eivät pääse lääkäriin.

        Nyt taas kauhulla odotan seuraavaa influenssaan. Normiflunssanhan kyllä kituu töissä, mutta influenssahan on paha....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      879
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      837
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      102
      780
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      776
    5. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      12
      685
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      34
      672
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      576
    8. 42
      559
    9. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      529
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      27
      507
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      25
      467
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      87
      446
    14. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      58
      442
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      107
      438
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    17. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      1
      427
    18. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    19. Mikä estää ottamasta yhteyttä?

      🤨
      Ikävä
      39
      413
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe