•••• Miten selviän seuraavalla kerralla? ••••

Nurmijärvi on paska

Viime talvena minuun iski elämäni ensimmäinen influenssa. Herranjumala kun olin kipeä!!!! Tietysti raahauduin terveyskeskukseen saadakseni lääkärintodistuksen sairaspoissaoloa varten.

Vaan mitä ihmettä vastaanottovirkailija tekikään: sanoi ettei flunssapotilaita päästetä lääkärille vaan ainoastaan sairaanhoitajalle. Sanoin työnantajani vaativan LÄÄKÄRINtodistuksen eikä hoitajantodistus oikeuta olemaan pois töistä. Kusipäinen ämmä sanoi vain, että "se on työnantajasi ongelma". Inttämiseksihän se meni, mutten sairaana kauan jaksanut ja palasin kotiin. Työnantajallani on ns. suppea työterveyshuolto yksityisellä eli sairastapauksia ei oteta vastaan.

Laskeskelin ettei minulla ole varaa viettää sairaslomaa yksityisen lääkärintodistuksilla, koska ne maksavat useamman kympin per kolme päivää.
Olin sitten sairaana töissä. Pomo oli vihainen, kun en mennyt lääkäriin. Herranen aika kuinka paskana olinkaan! Pidin oksennusämpäriä työpöytäni vieressä.

Lopulta asiasta tuli työnantajani, ammattiliiton ja Nurmijärven johtavan ylilääkärin välinen raju riita. Myös työkaverini välttivät minua kuin ruttoa. Pääsin lääkäriin sairastettuani kaksi viikkoa, mutta olin jo todella heikossa kunnossa. Olin kaksi viikkoa sairaslomalla, kunnes taas terveyskeskuksessa henkilöstöllä nousi kusi päähän.

Sairastin viisi (5) viikkoa eli kolme viikkoa tein töitä influenssassa.

Menen kyllä pikkukuumeessa töihin, mutta mitä ihmettä teen, jos influenssa iskee uudestaan?

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomallasairas

      Mitä työnantajasi sanoo? Siellä pomo-osastolla kannattaisi miettiä, onko järkevämpää a) hyväksyä sairaanhoitajan todistus esim ensimmäisiltä 5 päivältä, tai b) maksaa henkilökunnalle ihan kunnollinen työterveyshuolto.

      • Nurmijärvi on paska

        Työnantaja noudattaa työehtosopimuksen pykälää joka vaatii lääkärintodistuksen sairaspoissaolosta. Ihmettelee vaan hirveästi miksi nurmijärveläiset eivät pääse lääkäriin.

        Nyt taas kauhulla odotan seuraavaa influenssaan. Normiflunssanhan kyllä kituu töissä, mutta influenssahan on paha....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      209
      5838
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5724
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      208
      4762
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      52
      4093
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4027
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3618
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      1
      2023
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1643
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1460
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1179
    Aihe