Ostin uuden telkkarin ja tuon toisen telkun raahasin toiseen huoneeseen, jossa ei ole antenniliitäntää seinässä. Ostin sitten antennivahvistimen (39€), koska en halunnut vetää antennijohtoa pitkin muita huoneita. Nyt tuo antennivahvistin ei kyllä toimi lainkaan. En tiedä mikä on vialla. Signaali on 100% mutta kuvan laatu 0%, olenko idiootti vai mikä on vialla? Vahvistimen mukana tuli pieni johto, ja vahvistimessa on kaksi televisio paikkaa ja alhaalla antenni paikka. Kun laitan tuon pienen johdon kiinni ekaan tv paikkaan ja antennipaikkaaan ja telkusta tulevan anttennijohdon toiseen teeveen paikkaan niin signaali on tuo 100. Telkussa ei ole mitään vikaa, melkein uusi ja digiboxi on telkun sisällä.
Antennivahvistin????
7
6292
Vastaukset
- ...............
Siinä vahvistimessa on varmasti säätö jota voit säätää pienellä ruuvarilla varovasti, kokeilepas säätää sitä ja katso missä vaiheessa signaalinlaatu ja signaalinvoimakkuus ovat suunnilleen tasoissa ja mahdollisimman korkealla. Liian suuri vahvistus voi aiheuttaa päinvastaisen reaktion ja kuva menee vatuiksi tai ei tule kuvaa lainkaan joten säätämistä tarvitaan.
- Joku Muu
Minulle kyllä jäi epäselväksi,mikä tuossa on antennina.Antennivahvistin kyllä on,
mutta missä on antenni? Mikä minulla jäi ymmärtämättä? - olenkoaivantyhmä1001
siis antenni on katolla, mutta olohuoneessa on se pistoke seinässä. Liikkeessä josta ostin vahvistimen sanottiin että kun laittaa sen pistorasiaan ja liitokset kiinni telkkariin niin pitäis näkyä. Vahvistimessa ei kyllä näy mitään sellaista säätöjuttua... Olen kyllä koittanut myös sellaista pöytäantennia, kun eikö sen pitäisi saada signaalia katolla olevasta antennista mutta se ei toimi ollenkaan.
- ehdottaja.
kerropa huviksesi sen vahvistimen merkki ja malli niin ei tarvi arvailla.
- ..Topias
En ihan ymmärrä mitä olet tekemässä. Antenninvahvistin toimii siten että seinässä olevasta pistokkeesta kytket johdon siihen vahvistimen antenni paikaan ja sitten TV paikoista johdot kumpaankin telkkariisi. Vahvistin vahvistaa seinäpistokkeesta tulevaa signalia siten että se riittää molemmille TV:lle. Vahvistin ei mitenkään poista sitä tarvetta että joudut vetämään antennijohdon sinne missä se toinen TV on.
Pöytäantenni ei saa signaalia katolla olevasta antennista vaan se kuuntelee samaa lähetintä mitä kattoantennikin. Se sinun katolla oleva antenni ei lähetä vaan vastaanottaa.- olenkoaivantyhmä1001
Okei, no ei ihme ku ei kuva näy :D kaupassa annettiin sellanen käsitys että toimii ilman että tarttee vetää sitä antennijohtoa pitkin asuntoa.
- kokeilija.
pöytäantennin kanssa tuota vahvistinta voipi kokeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911117
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa115916- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten281682- 76658
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74621Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54566Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist40532- 72483