miksi huittisten valtuutetut ovat pehmoja kukaan ei ota kantaa jos haluaa selvitystä selviin epäkohtiin. vastataan, asiat ovat vain niin.
nynnyjäkö
onko näin
1108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sama koskee kaikkia kuntia - valtuutetuilla ei välttämättä ole tietoa.
Kysymykset tulee osoittaa viranhaltijoille ja mielellään kirjallisesti (esim. sähköposti), sillä heillä on virkavelvollisuus vastata.
Mikäli vastausta ei tule kohtuullisessa ajassa, sitten kysymys lautakunnalle (jossa niitä valtuutettujakin on). Kysymykseen liitteeksi alkuperäinen viranhaltijalle osoittamasi posti.
Mikäli et vieläkään saa vastausta, niin kantelu oikeusasiamiehelle ja / tai hallinto-oikeuteen siitä, että viranhaltija on jättänyt noudattamatta virkavelvoitettaan kun ei ole vastannut kysymykseesi.
Vain harvoin joudutaan tähän, sillä siinä vaiheessa kun olet osoittanut kysymyksen lautakunnalle, he joutuvat käsittelemään asian kokouksessaan ja kokouspöytäkirjat ovat julkisia.
Sen sijaan jos sinulla on mielessäsi toteuttamiskelpoinen aloite; silloin oman puolueesi valtuutetut ovat erinomainen kanava.