Kiinteistön myynti vai ei?

Pappa kuoli ja perintönä hänen osuutena puolet kiinteistöstä, mummo elää mutta asuu vanhain kodissa. Mummo maksaa tästä kiinteistöstä yhtiönvastikkeen. Papan osuutta ei ole jaettu kun siskoni päätti että jako tehdään sitten kun mummokin on menny, ennen ei jaeta. Nyt vanhin siskoistani (rintaperillinen) ja isän veli haluavat myydä mummon asunnon. Mummo on dementoitunut. Me muut olemme myyntiä vastaan sillä siskoni juoksee mummoni luona hakemassa tuon tuosta lahjakirjoja ja epäilemme että jos asunto myydään niin myös ne asuntorahat katovat. Miten meän tulisi menetellä kaikkein järkevin?
6291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lisäkysymys vielä ylläolevaan, siskoni oli mainninnut veljelleni että jos emme myyntiin suostu niin me jotka emme halua myydä joudumme maksamaan yhtiönvastikkeen ja muut kulut (vesi ja sähkö). Meneekö juttu tosiaan näin?

Äänestä

Asunto on mummon hallinnassa, joten hän maksaa yhtiövastikkeen ja muut. Jos kukaan ei asu siellä, kysykää, voiko vesimaksun jättää maksamatta.
Jos asuntoon otetaan vuoralainen, tuotto kuuluu mummolle (koska hänellä on hallintaoikeus).
Jos mummo on tosiaan dementoitunut (lääkärintodistus), hän ei voi tehdä päteviä lahjakirjoja, pitäkää mummon puolta!
Jos mummo ei enää (lääkärin mukaan) voi palata asuntoon, sen myymisestä voi kysyä lakimieheltä, mutta pelkäänpä, että setäsi ja muuti joutuvat odottamaan mummon poismenoa.

Äänestä
  • Tuossa tilanteessa mummolle pitäisi hakea maistraatista edunvalvojaa.

    Äänestä

  • 15+9 kirjoitti:

    Tuossa tilanteessa mummolle pitäisi hakea maistraatista edunvalvojaa.

    Moni pelkää maistraatin pyrokratiaa mutta ei se niin kauheaa ole jos on asiat kunnossa.
    Jo pelkkä tieto että joku taho tutkii tiliotteet ja kaikki omaisuuteen liittyvät paperit vähentää kummasti väärinkäytösten haluja.
    Usein jo maistraatilla "uhkailu" saa vastapuolen sovintohalukkaksi.

    Olen itse tehnyt vuositilejä nyt 5 vuotta eikä mitään mainittavaa ongelmaa ole ollut.

    Äänestä

Nyt siskoltamme tuli kirje "mummon nimissä" että mummo haluaisi myydä asunnon ja kirjessä mukana valtakirja että siskomme saisi myydä mummon asunnon sillä asunnosta on vain mummolle lisäkustannuksia. Jos me kieltäydymme allekirjoittamaan, niin joudummeko me maksamaan yhtiönvastikkeen?

Me kolme sisarusta olemme hakeneet mummolle edunvalvojaa ja ensi viikolla mummolla on aika lääkärille. Siskomme hoitaa mummon asioita siihen asti.
Kuinka nopeaa edunvaljovan saa ja ottaako hän heti kun on lääkärinlausunnon saanut siskoltamme valtuudet hoitaa mummon asioita?

Äänestä
  • Muistelen, että edunvalvojan voisi määrätä nykyisin myös maistraatti, kun valvottava itse sitä pyytää oikeustoimikelpoisena, mutta muutoin käräjäoikeus. Prosessin aikataulusta en tiedä. Edunvalvoja ottaa ohjat mummon asioista tehtävään määrämisen laajuudessa ja tehtävään määrämisestään alkaen.

    Maistraatin luvalla edunvalvoja toimii mummon puolesta myyjänä mummon edun niin vaatiessa, mutta kuolinpesän yhdenkin osakkaan vastustaessa ei asuntoa voi myydä ennen perinnönjakoa, eikä sen jälkeen jos se jää yhteisomistukseen. Jakokin vaatii kaikkien osakkaiden hyväksynnän tai tai käräjäoikeudelta haetun toimitusjaon. Pesänjakaja voi jaon niin vaatiessa myydä irtaimen (as.osakkeet) ilman eri lupaa ja kiinteätä omaisuutta hakemalla luvan käräjäoikeudelta.
    Myyntiä ja jakoa vastustaneille ei tule mitään velvoitetta vastikkeista tai muista kuluista. Isosisko pullistelee vain esikoisen moraalisin valtuuksin, mutta eihän hänen järkeviä esityksiään kannata riitauttaa. No, kieltämättä omienkin kokemusteni perusteella voin yhtyä epäilyysi mummon osuuden kauppasumman hupenevan vähin äänin tietenkin mummon asioiden hoidossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mummoni kirjoitti:

Pappa kuoli ja perintönä hänen osuutena puolet kiinteistöstä, mummo elää mutta asuu vanhain kodissa. Mummo maksaa tästä kiinteistöstä yhtiönvastikkeen. Papan osuutta ei ole jaettu kun siskoni päätti että jako tehdään sitten kun mummokin on menny, ennen ei jaeta. Nyt vanhin siskoistani (rintaperillinen) ja isän veli haluavat myydä mummon asunnon. Mummo on dementoitunut. Me muut olemme myyntiä vastaan sillä siskoni juoksee mummoni luona hakemassa tuon tuosta lahjakirjoja ja epäilemme että jos asunto myydään niin myös ne asuntorahat katovat. Miten meän tulisi menetellä kaikkein järkevin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu