jätehommelit huomoitava ostettaessa mökkii

miten se nyt on kun tälläne tietämätön käpiskä tekis miel mökki ostaa, onko myyjältä selvitettävää että jätesysteemit on ajan tasalla. luottaako häneen. myykö nyt monet mökkinsä havemmalla jos siihen joutu laittelee kenttiä tms parantelee? vai oliko se nii että jos on kantovesi saunaan niin ei tarvii mitää parantaa entäs jos on kantovesi tupaan?
4222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kantovedellä ei mitään uutta vaadita (vesipumppu letku sisälle) katsotaan kantovedeksi mutta kun alkaa olemaan lämminvesivaraajaa ja muuta pesukonetta niin imeytysjärjestelmä uudisrakentamisessa , vanhassa vielä käy vanhat sakokaivot.
Mustatjätevedet = sisä vesivessa niin alkaa olemaan tukalaa uudisrakentamisessa ja taitaa vaatia jo umpisäiliöt myös vanhoissa rakennuksissa ranta-alueilla.
Tietoa löytyy kyllä kunhan googlailet esim ympäristö.fi sivuille.

Äänestä
  • Noin se meneen kaikissa muissa kunnissa, Savonlinnassa vaatii saostuskaivot ja imeytyskentät kantovesipaikoissakin saunavesille ja tiskivesille.

    Jos kantovesimökkiä on ostamassa, niin kannattaa olla Savonlinnassa tarkkana. Vaikka myyjä väittäisi, ettei tarvis mitään tehdä, kun on kantovesi, niin ei kannata mennä vipuun. On meinaan kallis remontti joka tapauksessa edessä, kymppitonniin mennään helposti.

    Äänestä

Vanhempani rakensivat -75 mökin ja vaikka ei ole kuin kantovesi niin jo silloin tehtiin saunaan viemari ja se menee putkea pitkin monttuu missä on kiviaä ja hiekkaa mikä suodattaa maan läpi ja hyvin on toiminut. Mökille ei kannata astianpesukonetta laittaa ollenkaan ja itse käytän kerttakayttölautasia ja takka ja sainan pesä hoitaa tiskaamisen. Ruuan tekemiseen tulee käytettyä kunnollisia välineita ja kahvimukin jouttuu tiskaamaan mutta pikkujuttu. Vesivessan jos mökille laittaa niin tarvitsee säiliön ja sen tyhjennykse kerran tai pari vuodessa.

Äänestä
  • Onneksi vanhempiesi mökki ei ole Savonlinnassa. Muissa kunnissa tuo ratkaisu toimiikin, mutta ei siellä. Meillä on samanlainen systeemi omalla mökillämme (joka ei onneksi ole Savonlinnassa), hyvin toimii ja kelpaa kunnan ympäristöviranomaiselle. Työkaverilla on samantasoinen mökki Savonlinnassa, pitkin syksyä on tässä kiroillut, kun sai selvillä, millainen järestelmä hänen pitää mökilleen rakenttaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vähän jälkeen jäänyt kirjoitti:

miten se nyt on kun tälläne tietämätön käpiskä tekis miel mökki ostaa, onko myyjältä selvitettävää että jätesysteemit on ajan tasalla. luottaako häneen. myykö nyt monet mökkinsä havemmalla jos siihen joutu laittelee kenttiä tms parantelee? vai oliko se nii että jos on kantovesi saunaan niin ei tarvii mitää parantaa entäs jos on kantovesi tupaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu