Kuume/Pääkipu/Oksentelu

ttipsu

Kolme päivää sitten kastuin vesisateessa ja seuraavana päivänä heräsin kurkku kipeänä. Ajattelin kyseessä olevan vain normaalin vilustumisen joten en huolestunut. Sinä päivänä minulla ei ollut muita oireita mutta seuraavana päivänä (toissapäivänä) oli nuhaa mutta kurkkukipu oli lakannut. Eilen kun heräsin, en meinannut saada silmiä auki, niin kova oli pääkipu. Iltapäivällä kuume nousi 39 asteeseen (normaali lämpö minulla on alle 36). Makasin koko päivän sängyssä ja illalla oloni oli niin huono että oksensin kolme kertaa illan mittaan. Tänään oloni on hieman parempi, edelleen pääkipua mutta otin särkylääkkeen. Kuume on laskenut 37 asteeseen. Aiemmin en ole flunssassa oksennellut enkä ole koskaan ollut noin korkeassa kuumeessa. Onko nyt liikkeellä jotakin sairautta johon oireeni täsmäisivät? Vai mikä ihme minulla on? Kiitos todella paljon jo etukäteen vastauksista!

1

409

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla kuumetta

      Voi ttipsu - liikkeellä on aina monenlaisia sairauksia. Minusta tuo kuulostaa tuikitavalliselta flunssalta, ehkä vatsaflunssalta, koska olet oksennellut.

      Mutta - jos tuo jatkuu ja jatkuu tai pahenee kovasti, kannattanee käydä lääkärissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1071
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      1011
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      879
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      856
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      743
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      672
    7. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      652
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      646
    9. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      32
      633
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      631
    11. 42
      629
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      584
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      125
      568
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      528
    15. 52
      527
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      15
      426
    Aihe