Ikävuodet

Painaako ikä?

Katselin tänään kuolinilmoituksia lehdestä. Yhä useampi vainaja on minua nuorempi. Ymmärrän, että oman ilmoitukseni vuoro ei ole enää kaukana, vaikka en sairastakaan mitään vakavaa sairautta.

Miten ikään tulisi suhtautua? Nuorena suvussani oli ikäihminen, joka sanoi joka käänteessä: "Olihan se mukava tavata vielä kerran." Tai "Eihän sitä koskaan tiedä, milloin elonpäivät päättyvät". Se oli hermostuttavaa ja vastenmielistä.
Yritän omalta kohdaltani välttää sitä asennetta. Ilahduttaa huomata, että nuorempi suku ei vielä ole ruvennut holhoamaan ja huolehtimaan liikaa. Mutta jonain päivänä voi kunto romahtaa.

Monelle ikä aiheuttaa stressiä, ja nuorempien sukulaisten tapaaminen saattaa olla rasitus. Kuitenkin suvun vanhukset toivovat yhteydenpitoa ja pelkäävät joutuvansa unohdetuksi. He ovat siirtyneet pienempiin talouksiin, rahat ovat vähissä ja voimat eivät riitä kutsujen järjestämiseen. Niinpä he jäävät sivuun suvusta kuin vahingossa. Tapaamisiin ei aina niitä vanhoja kutsuta, kun on kuljetusvaukeudet tai sairautta.

Moni isovanhempi jää yksin elämänsä loppuvuosiksi. Ainoana seuranaan sanomalehti ja kuolinilmoitussivu! Eipä hohdokkaalta tunnu!

Minulle lastenlasten elämän seuraaminen on valopilkku arjen harmaudessa. Vanhin lapsenlapsi on jo perustamassa omaa perhettä. Omien aikuisten lasten elämää en samalla mielellä seurannut, koska olin heidän arjessaan mukana tilapäisenä lapsenhoitajana ja muutenkin. Lastensa ollessa pieniä he olivat kuin omaa perhettä ja osa omaa elämääni edelleen.

Lastenlapsiin on kuitenkin jo niin pitkä ikäero, että heidän elämänsä on aivan erilaista kuin isovanhempien elämä ikinä. Jo koulu tuntuu vieraalta muusta elämänmenosta puhumattakaan. Vieraantuvatko lapsenlapset ikivanhoista mummoista ja vaareista!

Miten te muut isovanhemmat ylläpidätte läheisyyttä jälkikasvuun?

2

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masentunut mummu

      Itselläni oli vain yksi mummu, isän äiti, jota äiti ei antanut tavata.
      Äiti oli itse orpo ja se oli perus _kateudelle_ omille lapsilleen..

      Itselläni on kaksi lasta/aikuista >yli 30v.
      Kaksi lasten lasta alle < 7v.

      Asun samassa kortelissa n. 200m kumpaankin..
      Molemmat lapseni ovat hyvin katkeria siitä, että elimme kolmisin, eikä raha riittänyt kaikkeen siihen mitä "muut" saivat..

      Itse kasvatin heidät yksi kriteerini oli, ettei lapsien tarvitse huolehtia vanhuksista, se on eläkkeen ja yhyeiskunnan velvollisuus.

      Mummuni antoi aikanaa talonsa maat n. 300 hehtaaria nuorimmalle pojalleen syytinkiä vastaan.
      Tuo rikkoi lastensa välit, heidän loppu elämäkseen.
      Tosin mummu eli viimeiset vuotensa kotona laskien kaiken alleen, siinä sitten hoisivat sänkyyn...tuli talolle hintansa
      en jaksa kirjoittaa...

    • masentunut mummu

      Niin se tärkein jäi.
      Isäni oli esikoinen ja äitini piti selviönä Hänen perivät kotitilansa.

      Poikia oli kaksi eikä muita. Mummu vain näki ettei isäni tee ikinä mitään, kun taas nuorin oli todella ahkera teki varmaan 12 tunti joka päivä. Hän korjasi ja paikkasi niin rakennukset kuin hevosten valjaan, korjasi itse koneet raktorin ja auton jne.

      Em todella ymmärrä miksi mummu olisi tehnyt toisin varsinkin kun ei äitinikään ollut mikään tekijä..
      Meillä oli 12 hehtaarin peltotilalla kaksi renkiä ja piika. ( 5 lehmää 5 lammasta 5 kanaa ja hevonen)
      Setä hoisi yksin vaimonsa kanssa koko tilan ja siellä oli 15 lehmää 200 sian sikala 2 hevosta ja kasvihuone ja mehiläisiä.

      Äiti kadehti Setää ja hänen vaimoaa enemmän kuin sielu sietää.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3556
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3256
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1960
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe