Käsittääkseni Libyassa on ollut suomalaisia rauhanturvaajia ennenkin joskus 70-luvulla. Hyvä maine siis valmiiksi.
Tuo edellinen reissu Libyaan oli niitä hyviä aikoja, eli miehistö oli aikuisia eikä näitä PorPr:n pellejä ja kevytkenkäisiä naisia. Toki oli naisiakin naisten töissä ja kyllä nekin on sen pimpin antamisen hallinneet, se ihan kiva, mutta ei siellä teiniraskauksia tehty, kuten Kosovossa.
Toivottavasti nyt uuden operaation koittaessa, eli jos se kunnia saadaan Suomeen, lähetettävät henkilöt ovat aikuisia eikä näitä lapsia jotka pannun täytteenä menevät jossakin Afganistanissa tai jatkoarmeijassa Kosovossa.
Aikuisia kun laitetaan, sellaisia edustuskelpoisia, niin heidät voi laittaa ihan fyysisestikin rauhanturvatyötä tekemään.
Libya
Kannanotto
2
504
Vastaukset
- Toivon että
kuka ikinä päättääkään lähteä kaksinaismoralistiseen "rauhan"turvaoperaatioon vieraalle maalle taistelemaan sen kansalaisia vastaan, saa heti koneesta ulos astuttuaan AK-47:n kaukaakantavan luodin silmiensä väliin. Se olisi oikein moiselle sotahullulle, teennäiselle arjen rambolle.
Sulle, haista vittu ! - hmmhmmhmm
No sehän riippuu minkä värinen baretti sillä koneesta astujalla on päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1281246
- 1181058
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap97894- 112828
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa270754- 48695
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi17667- 41594
- 49589
- 25555