Libya

Kannanotto

Käsittääkseni Libyassa on ollut suomalaisia rauhanturvaajia ennenkin joskus 70-luvulla. Hyvä maine siis valmiiksi.
Tuo edellinen reissu Libyaan oli niitä hyviä aikoja, eli miehistö oli aikuisia eikä näitä PorPr:n pellejä ja kevytkenkäisiä naisia. Toki oli naisiakin naisten töissä ja kyllä nekin on sen pimpin antamisen hallinneet, se ihan kiva, mutta ei siellä teiniraskauksia tehty, kuten Kosovossa.

Toivottavasti nyt uuden operaation koittaessa, eli jos se kunnia saadaan Suomeen, lähetettävät henkilöt ovat aikuisia eikä näitä lapsia jotka pannun täytteenä menevät jossakin Afganistanissa tai jatkoarmeijassa Kosovossa.

Aikuisia kun laitetaan, sellaisia edustuskelpoisia, niin heidät voi laittaa ihan fyysisestikin rauhanturvatyötä tekemään.

2

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivon että

      kuka ikinä päättääkään lähteä kaksinaismoralistiseen "rauhan"turvaoperaatioon vieraalle maalle taistelemaan sen kansalaisia vastaan, saa heti koneesta ulos astuttuaan AK-47:n kaukaakantavan luodin silmiensä väliin. Se olisi oikein moiselle sotahullulle, teennäiselle arjen rambolle.

      Sulle, haista vittu !

    • hmmhmmhmm

      No sehän riippuu minkä värinen baretti sillä koneesta astujalla on päässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1690
    2. 105
      1185
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      969
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      867
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      719
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      709
    Aihe