Libya

Kannanotto

Käsittääkseni Libyassa on ollut suomalaisia rauhanturvaajia ennenkin joskus 70-luvulla. Hyvä maine siis valmiiksi.
Tuo edellinen reissu Libyaan oli niitä hyviä aikoja, eli miehistö oli aikuisia eikä näitä PorPr:n pellejä ja kevytkenkäisiä naisia. Toki oli naisiakin naisten töissä ja kyllä nekin on sen pimpin antamisen hallinneet, se ihan kiva, mutta ei siellä teiniraskauksia tehty, kuten Kosovossa.

Toivottavasti nyt uuden operaation koittaessa, eli jos se kunnia saadaan Suomeen, lähetettävät henkilöt ovat aikuisia eikä näitä lapsia jotka pannun täytteenä menevät jossakin Afganistanissa tai jatkoarmeijassa Kosovossa.

Aikuisia kun laitetaan, sellaisia edustuskelpoisia, niin heidät voi laittaa ihan fyysisestikin rauhanturvatyötä tekemään.

2

507

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivon että

      kuka ikinä päättääkään lähteä kaksinaismoralistiseen "rauhan"turvaoperaatioon vieraalle maalle taistelemaan sen kansalaisia vastaan, saa heti koneesta ulos astuttuaan AK-47:n kaukaakantavan luodin silmiensä väliin. Se olisi oikein moiselle sotahullulle, teennäiselle arjen rambolle.

      Sulle, haista vittu !

    • hmmhmmhmm

      No sehän riippuu minkä värinen baretti sillä koneesta astujalla on päässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      118
      1620
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1222
    3. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      10
      1196
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1134
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      1006
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      998
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      131
      896
    8. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      417
      865
    9. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      76
      839
    10. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      64
      792
    Aihe