Lihan syönti.

Jos yksi koira hakataan, poltetaan tai kidutetaan hengiltä, koko kansaa raivostuu. Kun (sadat?)tuhannet linnut, siat ja lehmät kokevat tämän joka vuosi maamme teurastamoilla, se ei kiinnosta ketään.

Miksi koiran kiduttaminen eroaa vaikka sian kiduttamisesta, siat ovat viisaampia kuin koirat. Naudat tuntevat kipua samallalailla kuin me. Kanat ovat yhtä älykkäitä kuin monet koirat.

Väitän ettei kukaan pystyisi syömään tehotuotettua lihaa jos tietäisi mitä ne eläimet saavat kestää, koko elämänsä ajan.
1074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mulla alkoi oikeesti eilen tekemään mieli sitä sun piirakkaasi:-DD

Äänestä

Olisko aika sitten sunkin ruveta itujen syöjäksi?

Mä en niillä eläisi kuukautta pidempään, mutta jos sä oot tota mieltä, en voi muuta kun toivottaa sulle hyvää jatkoo!

Äänestä
  • Aloittaja leipoi eilen houkuttelevan näköisen omppu piirakan

    Äänestä

Tääl on kyl niin saatanan typerää jengiä et oksat pois.

Äänestä

Mulla alkoi oikeesti eilen tekemään mieli sitä sun piirakkaasi:-DD

Äänestä
  • Ja piirakan jälkeen sitten hoitamaan puutarhaa;)

    Äänestä

  • puutarhani mun kirjoitti:

    Ja piirakan jälkeen sitten hoitamaan puutarhaa;)

    Ja sen jälkeen kahvit jotka on keitetty käsin tehdyllä Mocca masterilla

    Äänestä

Arkipirulainen: Kuka on puhunut iduista mitään? Tarkoitus on herättää keskustelua.

Äänestä

Olen eläinhoitaja koulutukseltani ja olen nähnyt eri elinoloja missä teollisuusliha tuotetaan. Voin sanoa että lehmillä ja sioilla on paljon paremmat elinolosuhteet kuin joissain muissa maissa, mutta kananmunani esimerkiksi valikoin tarkoin ja toivon että häkkikanalat kiellettäisiin piakkoin.

Olisihan se kivaa lihansyöjänä ostaa lihaa josta tietäisi että tämä lehmä on iloisena laitumella kulkenut, tai sika on saanut mudassa ryvetä eikä vain betonilattiaa tuntea koipiensa alla. Mutta tiedän että niin kauan kun tällainen tapa pitää eläimiä Suomessa ei ole kannattavaa, en voi valittaa kun monet tuottajat tekevät parhaansa jottei ihan tehdasmeiningiksi menisi.

Äänestä

Varmasti on paremmin suomessa asiat kuin muualla, mutta se ei silti tarkoita sitä että ne olisivat hyvin tai ettei eläimiä pahoinpideltäisi ja turhaan satutettaisi. Se että "meillä on paremmin asiat kuin muualla" ei oikeuta meitä sulkemaan silmiä siltä, mitä täällä kuitenkin tapahtuu. Luulen että monet lihansyöjät vain haluavat olla tietämättä.
Ja pidemmän päälle tuollainen eläinten pito EI ole kannattavaa, maatalous tuottaa enemmän hiilidioksidia kuin liikenne (maailmanlaajuisesti) yhteensä.
Ja eläimen kärsimykset ei lopu teurastamon ovelle. Siellä ne karmeudet vasta alkavat.
On tutkittu juttu, että tainnutusvaiheesta eteenpäin lähtevistä eläimistä, on säännöllisesti useat tajuissaan. Ne menevät pistettäväksi, kaltattavaksi ja nyljettäväksi. Pahimmassa tapauksessa niiltä leikataan raajat, kun ne vielä haukkovat henkeä. Ja jos tälläisiä ei tapahtuisi, luulisi teurastamoilla olevan nettisivut, mahdollisuus päästä tutustumaan teurastamon toimintaan, ilman salailua. Mutta salattavaa on.

JOS koiria kasvatettaisiin täällä samanlaisissa oloissa kuin sikoja, se olisi maailman suurin eläirääkkäys katastrofi. Koiran elämä ei ole yhtään arvokkaampi kuin sian.

Lihansyöntiä sinällään minulla ei ole mitään vastaan, eläinten kurjuus ja kärsimykset sen sijaan, niille ei voi olla mitään hyväksyttävää selitystä.

Ja minulla on koira, en vihaa niitä. Mutta tuntoaisteiltaan ja kyvyiltään, koirani ei ole sikaa kummoisempi tai viisaampi.
Miksi ei ihmiset suostu edes miettimään mitä lihaa ostavat, vaan ottavat aina sen halvimman? Huono-omatunto kenties?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koiranliha. kirjoitti:

Jos yksi koira hakataan, poltetaan tai kidutetaan hengiltä, koko kansaa raivostuu. Kun (sadat?)tuhannet linnut, siat ja lehmät kokevat tämän joka vuosi maamme teurastamoilla, se ei kiinnosta ketään.

Miksi koiran kiduttaminen eroaa vaikka sian kiduttamisesta, siat ovat viisaampia kuin koirat. Naudat tuntevat kipua samallalailla kuin me. Kanat ovat yhtä älykkäitä kuin monet koirat.

Väitän ettei kukaan pystyisi syömään tehotuotettua lihaa jos tietäisi mitä ne eläimet saavat kestää, koko elämänsä ajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu