Kellonlasikynnet ja jatkuva hengenahdistus

muilla kokemuksia?

Lääkäri totesi mulla kellonlasikynnet. Olen keväästä lähtien kärsinyt hengenahdistuksesta, ei tahdo jaksaa pyörälläkään polkea, mummotkin polkee lujempaa ohi. Nyt lähetti sitten sydän tutkimuksiin ja johonkin puhalluskokeisiin. Sain keväällä astmalääkettä, jota vedän suuria määriä, mutta eipä siitä apua ole. Hikoilen usein ja olo on väsynyt. Olen vasta 30v., enkä ole koskaan tupakoinut.

9

8676

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rohkesti lääkäriin

      Oireesi kertovat happivajeesta.Syitä voi olla monia Sinuna hakeutuisin keuhkosairauksien erikoislääkärille. Tupakoimattomana ja nuorena henkilönä kannattaa kiirehtiä tutkimuksia eikä jäädä odottamaan kuukausiksi kutsua tutkimuksiin. Ja tutkimustulosten paras tulkitsija on alan erikoislääkäri.

    • nuori_keuhkopöhöinen

      Olen kuullut että täysin samat oireet, etenkin noi kellolasikynnet, kertoo keuhosyövästä..ja sellaisen kun voi saada vaikka ei tupakoisi. hommaas itelles aika keuhko rötgen-kuvaan.

      • sairas++++

        kellolasikynnet liittyy keuhkoahtautumatautiin.


    • Vierestä katsellut..

      Kellolasikynnet ja lisänä vielä mahdolliset "rumpupalikkasormet" ovat merkki melkein mistä tahansa pitkään kestäneestä, kroonisesta keuhkosairaudesta. Miehelläni oli keuhkofibroosi ja jo muutamia vuosia ennenkuin sairaus havaittiin, hänellä oli jo nuo kellolasikynnet. Sairaus oli pysytellyt piilossa useita vuosia, "oireenaan" pelkät kynsimuutokset.

    • Vierestä katsellut..

      Toimiikohan tällä foorumilla minkäänlainen moderointi, joka kävisi siivoamassa näitä tollojen henkilöiden typeriä jaarituksia poissa..!?

      Tämä on vakavaa asiaa käsittelevä palsta, johon ei tarvittaisi moisia "turvansoittelijoita"..!

      Hakeutukaa te, joilla on todellisia keuhko- ym. ongelmia paremmille sivustoille..! Monet niistä ovat ns. suljettuja (ainakin täytyy olla rekisteröitynyt jotta saa kirjoittaa), jonne ei kaikenmaailman hörhöt pääse viisastelemaan. Niiltä foorumeilta saa myös usein hyvää yleistietoa kaipaamaansa asiaan!

      Tämä Suomi24 foorumi on aivan potaskaa, eikäpä ihme että tätä tulee selailtua vain erittäin harvoin.. =0/

    • Hanskamummo

      minullakin on ilmestynyt kynsiin ja varpaissiin kellolasikynnet kuin huomaamatta siin viime joulun tienoilla.Keuhkot polttaa.Itse en polta tupakkaa.Viimeisen tupakan poltin kun tulin uskoon 23v. Nyt täytän syksyllä 60v.Maanantaina menen keuhkotutkimuksiin Minulle tehdään Diffuusio ja spirometria

      • Hanskamummo

        tutkimuksia on tehty eikä mitään uutta löydetty verikokeesta eikä saatu vahvistusta reumasta.Vain viitteitä sinnepäin.Lääkärit eivät oikein ole kiinnostuneet kynsistä .sanoin että pitäisikö tutkia mistä johtuu.Eivät ilmeisesti tiedä itsekään.Yksi sanoo että keuhkoista ja vain arvaillaan.Ortopedi sanoi että ei mua voi leikkaamalla parantaa.Kunpa joku kertoisi miten saisin itseni edes vähänparantumaan .Olen alkanut juosta vedessa uimahallissa ja lenkkeilen.Lihakset ovat niin kuristuksess.Vaiken liikkua ja hengittää.On tää ristiriitainen ma korkea elintaso ja korkea terveydenhoito ja sanotaan ettei kenenkään tarvitse kärsiä kivuista 2005 asti olen kärsinyt tosi paljon kivuista .Aluksi kokeilin kaikki kipulääkkeet mitä ehdotettiin.Enää en huoli niiden vaarallisuuden vuoksi.Lääkäri Antti Heikkilän sivuilta löysin arvokasta tietoa.Haluaisin tavata hänet.Tietääkö kukaan missä hän ottaa vastaan?


    • Lapsellani oli kellolasikynnet ja hänellä oli sydänvika..

    • Sepäsen

      Miehelläni tuli ensin keuhkoveritulppa. Siitä puhkesi astma. Jatkoi vain tupakan polttamista. Ilmestyi kellonlasikynnet ja henki pihisee ja rahisee, ei tahdo happea saada. Nyt diagnosoitiin keskivaikea keuhkoahtauma.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      132
      1645
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1466
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1294
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      67
      1220
    5. 44
      920
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      77
      892
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      862
    8. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      823
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      14
      773
    10. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      103
      745
    Aihe