Kellonlasikynnet ja jatkuva hengenahdistus

muilla kokemuksia?

Lääkäri totesi mulla kellonlasikynnet. Olen keväästä lähtien kärsinyt hengenahdistuksesta, ei tahdo jaksaa pyörälläkään polkea, mummotkin polkee lujempaa ohi. Nyt lähetti sitten sydän tutkimuksiin ja johonkin puhalluskokeisiin. Sain keväällä astmalääkettä, jota vedän suuria määriä, mutta eipä siitä apua ole. Hikoilen usein ja olo on väsynyt. Olen vasta 30v., enkä ole koskaan tupakoinut.

9

8388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rohkesti lääkäriin

      Oireesi kertovat happivajeesta.Syitä voi olla monia Sinuna hakeutuisin keuhkosairauksien erikoislääkärille. Tupakoimattomana ja nuorena henkilönä kannattaa kiirehtiä tutkimuksia eikä jäädä odottamaan kuukausiksi kutsua tutkimuksiin. Ja tutkimustulosten paras tulkitsija on alan erikoislääkäri.

    • nuori_keuhkopöhöinen

      Olen kuullut että täysin samat oireet, etenkin noi kellolasikynnet, kertoo keuhosyövästä..ja sellaisen kun voi saada vaikka ei tupakoisi. hommaas itelles aika keuhko rötgen-kuvaan.

      • sairas++++

        kellolasikynnet liittyy keuhkoahtautumatautiin.


    • Vierestä katsellut..

      Kellolasikynnet ja lisänä vielä mahdolliset "rumpupalikkasormet" ovat merkki melkein mistä tahansa pitkään kestäneestä, kroonisesta keuhkosairaudesta. Miehelläni oli keuhkofibroosi ja jo muutamia vuosia ennenkuin sairaus havaittiin, hänellä oli jo nuo kellolasikynnet. Sairaus oli pysytellyt piilossa useita vuosia, "oireenaan" pelkät kynsimuutokset.

    • Vierestä katsellut..

      Toimiikohan tällä foorumilla minkäänlainen moderointi, joka kävisi siivoamassa näitä tollojen henkilöiden typeriä jaarituksia poissa..!?

      Tämä on vakavaa asiaa käsittelevä palsta, johon ei tarvittaisi moisia "turvansoittelijoita"..!

      Hakeutukaa te, joilla on todellisia keuhko- ym. ongelmia paremmille sivustoille..! Monet niistä ovat ns. suljettuja (ainakin täytyy olla rekisteröitynyt jotta saa kirjoittaa), jonne ei kaikenmaailman hörhöt pääse viisastelemaan. Niiltä foorumeilta saa myös usein hyvää yleistietoa kaipaamaansa asiaan!

      Tämä Suomi24 foorumi on aivan potaskaa, eikäpä ihme että tätä tulee selailtua vain erittäin harvoin.. =0/

    • Hanskamummo

      minullakin on ilmestynyt kynsiin ja varpaissiin kellolasikynnet kuin huomaamatta siin viime joulun tienoilla.Keuhkot polttaa.Itse en polta tupakkaa.Viimeisen tupakan poltin kun tulin uskoon 23v. Nyt täytän syksyllä 60v.Maanantaina menen keuhkotutkimuksiin Minulle tehdään Diffuusio ja spirometria

      • Hanskamummo

        tutkimuksia on tehty eikä mitään uutta löydetty verikokeesta eikä saatu vahvistusta reumasta.Vain viitteitä sinnepäin.Lääkärit eivät oikein ole kiinnostuneet kynsistä .sanoin että pitäisikö tutkia mistä johtuu.Eivät ilmeisesti tiedä itsekään.Yksi sanoo että keuhkoista ja vain arvaillaan.Ortopedi sanoi että ei mua voi leikkaamalla parantaa.Kunpa joku kertoisi miten saisin itseni edes vähänparantumaan .Olen alkanut juosta vedessa uimahallissa ja lenkkeilen.Lihakset ovat niin kuristuksess.Vaiken liikkua ja hengittää.On tää ristiriitainen ma korkea elintaso ja korkea terveydenhoito ja sanotaan ettei kenenkään tarvitse kärsiä kivuista 2005 asti olen kärsinyt tosi paljon kivuista .Aluksi kokeilin kaikki kipulääkkeet mitä ehdotettiin.Enää en huoli niiden vaarallisuuden vuoksi.Lääkäri Antti Heikkilän sivuilta löysin arvokasta tietoa.Haluaisin tavata hänet.Tietääkö kukaan missä hän ottaa vastaan?


    • Lapsellani oli kellolasikynnet ja hänellä oli sydänvika..

    • Sepäsen

      Miehelläni tuli ensin keuhkoveritulppa. Siitä puhkesi astma. Jatkoi vain tupakan polttamista. Ilmestyi kellonlasikynnet ja henki pihisee ja rahisee, ei tahdo happea saada. Nyt diagnosoitiin keskivaikea keuhkoahtauma.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      192
      4764
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      38
      3331
    3. 31
      2844
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2758
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2388
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2257
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2058
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1790
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1735
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      80
      1404
    Aihe