Narsistin ongelmanratkaisu

Miten narsisti ratkaisee ongelman ihmissuhteessa, johon on "pettynyt"?

Kostetaanko muiden kautta, kyräilläänkö toisilleen vai puhutaanko asioista?
191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei narsisti pety ihmissuhteisiin. Niitä saa uusia. Se kosto johtuu siitä että narsistia kylmää ajatus että joku voisi kuvitella että hänessä oli jotain vikaa. Semmoinen pitää äkkiä estää. Ja vanha konsti on se, että huomio käännetään itsestä toiseen, eli mustamaalataan. puukotetaan ja mitä lie. Kyräilyä ei ole, paitsi jos sinä tiedät narsistista jotain mitä voisit halutessasi käyttää häntä vastaan (kuten hän tekisi sinulle silmänräpäyksessä). Sitten hän kyräilee että tuleeko kosto vai ei.

Vainoavat narsistit eivät kai niinkään kosta, vaan eivät kestä sitä että joku ottaa jalat alleen heidän hallinnastaan, ja vainoaminen on yritys palauttaa toinen paikalleen. Nämä ovat aika sairaita, joo. Mutta sairaalle se on ihan loogista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taiteellisesti kirjoitti:

Miten narsisti ratkaisee ongelman ihmissuhteessa, johon on "pettynyt"?

Kostetaanko muiden kautta, kyräilläänkö toisilleen vai puhutaanko asioista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu