Hei, osaako joku kertoa, mikä olisi hyvä videokamera, jolla pääasiassa kuvataan urheilutapahtumia (voimistelua) urheiluhalleissa, joissa valaistus ei useinkaan ole paras mahdollinen. Kuvaan pitäisi saada koko joukkue (noin 10 hlöä) ja kasvojen ilmeet pitäisi saada näkymään kunnolla. Nykyinen vanha Sonyn videokamerani antaa aika epätarkkaa kuvaa, eikä kasvoja pysty kunnolla erottamaan. Nyt on ollut muutamia hyviä tarjouksia mm. otsikon kamerasta (Sony HDR CX 106). Olisiko se sellainen, jolla saisi tarkkaa kuvaa ? Hinta, jonka suostun uudesta videokamerasta maksamaan liikkuu max 200- 250 euroa...
Videokameran hankinta -> Sony HDR CX106 ?
2
274
Vastaukset
- urhea voimistelija
Tuote on vanhaa mallia ja käyttää flash-muistia. Memory Stickilla saa lisää kapasiteettia, mutta ei taida olla ihan yhtä kätevä kuin suositumpi SD/SDHC. Vanha malli, kuten jo mainittu, joten se on saatava ostettua huomattavalla alennuksella.
Katso Youtubesta mitä sillä saa aikaiseksi. Löytyy selkeää kuvaa ja vähemmän selkeää. Osa tallenteista on "raakoja", eli vailla kuvausjäljen korjailua, joten niistä saa realistisemman kuvan kameran tasosta. Syytä kuitenkin muistaa, että Youtuben otokset eivät aina anna katsojalle täyttä käsitystä kuvan oikeasta laadusta. Kannattaakin katsoa monen eri kuvaajan testifilmejä ja -kuvia, että otosten (ja kuvaajan!) laatu hahmottuu oikein. Monen Youtubessa testatun kameran kuvausjälki on kameran omalta näytöltä ja omasta tv:stä katseltuna tarkempi ja siten parempi kuin Youtubessa nähty.
Osta, jos saat halvalla. Älä osta, jos vanha malli arveluttaa. Muitakin malleja ja merkkejä on kaupan, joten tsekkaile kaikessa rauhassa. Huono ostos harmittaa jälkeenpäin ja rahoja et saa takaisin. - ..--..
Gigantista löytyy hintaluokassa hieman alle 300€ muutamia ja mulla on esim. panasonic SD40 (295€) ja on ihan hyvä. Myös saman hintaluokan Canonit tuntuis olevan ihan hyviä, noin niinkuin muiden kirjoitusten perusteella. Tuo Sonykin melko varmasti. YuoTubesta voi etsiä ko. kameroiden testivideoita, muista katsoa kuitenkin useampi video, niin saat varmasti oikean käsityksen tuotteesta. Kyllä ne mainosmiehet ovat sinnekin jo ehtineet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756