I liiton lapset, II liiton puolison lapset

I liitosta kolme lasta,
II liitosta puolisolla kolme lasta.

Aviooikeus ym askaruttaa? suuresti?

Jos mies kuolee ensin niin leski II liitto perii mitä?

entä jos II liton nainen kuolee ensin niin saako hänen lapset miehen kuoltua jotakin vai meneekö kaikki I liiton lapsille eli rintaperillisille.

Kittos asiantuntija avusta.

Taustalla sukumökki neljäs polvi cryyyy.
5158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Leski ei peri mitään jos on rintaperillisiä, mutta leski voi saada tasinkoa jos kuollut puoliso on ollut varakkaampi.

Äänestä

Lyhyesti: Jos mies kuolee ensin, niin hänen jaa Ii-vaimon välillä tehdään ensin ositus. Jos mies on ollut varakkaampi, hänen oamisuudestaan luovutetaan tasinkoa leskelle niin, että molempien netto-omaisuudet ovat yhtä suuret. Miehen osuuden perivät miehen lapset.

Jos II-liiton nainen kuolee ensin, niin ositus tehdään samalla tavalla. Naisen osuuden perivät hänen lapsensa. Kun sitten mieskin kuolee, hänen lapsensa perivät hänet. Naisen lapset eivät ole miehen perillisiä.

Jos sukumökki on yksin miehen omistuksessa, joka kuolee ensin, niin sitä ei tarvitse sisällytää naisen mahd. saamaan tasinkoon vaan hän voi saada tasinkonsa muusta varallisuudesta.

Äänestä
  • Jos II liiton nainen kuolee ensin, niin ositusta ei suinkaan välttämättä tehdä "samalla tavalla".

    Mihinkäs unohtui lesken tasinkoprivilegi?

    Kun leski on varakkaampi (omistaa sukumökin), leski voi vedota tasinkoprivilegiinsä eli kieltäytyä tasingon antamisesta puolison perillisille. Tällöin lesken omaisuus (ml. sukumökki) jää lesken omistukseen ja aikanaan hänen kuoltuaan periytyy hänen omille jälkeläisilleen.

    Äänestä

Kiitos oikein paljon tiedoista.
Aika lohdutonta kuitenkin.
II-liiton puoliso täysin varaton eli tuo tasinko menee sukumökistä ja sitten siellä kulkee vieras veri.

Onhan toki sitten mahdollista lunastaa osuudet pois mutta raskasta rahaa se lapsille on.

Ei tunnu ihan oikeudenmukaiselta!

Äänestä
  • Avio-oikeuden suoma tasinko ja periminen selvitettiin riittävästi, mutta jos vainajan omistamalla mökillä tarkoitat puolisoiden yhteistä asuntona , niin tilanne mutkistuu lesken elinikäisen hallintaoikeuden takia. Tasinkonsa lisäksi leski saisi hallinnoida lasten perimää mökin puoliskoakin. Kakkosmökkiä ei hallinta koske.

    Oikeudenmukaisuudsta voidaan yleisellä tasolla olla montaakin mieltä. Siis kyseessä leski tai eronnut mies, joka kuollessaan omisti sukumökin ja solmi uuden avioliiton varattoman naisen kanssa ilman avioehtoa.
    Tuntematta yhteyden pitonne aktiivisuutta, muita taustoja ja avioliittojen kestoja, en suoraan tyrmää käsitystäsi oikeudenmukaisuudesta. Miehellä on kuitenkin ollut oikeus hävittää vaikka koko omaisuutensa itse tai hän olisi voinut testamentata kaiken puolisollensa, jolloin joutuisit tyytymään lakiosaasi, eli puoleen nykyisestä perinnöstäsi. Olet siis onnekas, kun uusioperheen perustaminen ei ole sinua kokonaan syrjäyttänyt isäsi perinnöntä, kuten valitettavan useissa tapauksissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


isäin mailla kirjoitti:

I liitosta kolme lasta,
II liitosta puolisolla kolme lasta.

Aviooikeus ym askaruttaa? suuresti?

Jos mies kuolee ensin niin leski II liitto perii mitä?

entä jos II liton nainen kuolee ensin niin saako hänen lapset miehen kuoltua jotakin vai meneekö kaikki I liiton lapsille eli rintaperillisille.

Kittos asiantuntija avusta.

Taustalla sukumökki neljäs polvi cryyyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu