Kosmetiikka

pakko avautua

Olen vanhan polven atoopikko. Ensimmäiset testatut allergiat esim sitrukset, raaka peruna, raaka tomaatti. Itse olen huomannut vuosien varrella että esim pähkinä, hajusteet, laktoosi, askorbiinihappo jne ties mitkä aiheuttavat ties ja mitä.

Kosmetiikasta väheni jossain vaiheessa sitrusten käyttö mutta nyt tämä uusi luontaiskometiikka buumi on tuonut ne kaikki takaisin ja mitä ihmeellisimmillä nimillä ja määrillä.

Olkaa tarkkana, yllättävän monet tuoteet sisältävät sitruksia, pähkinää (kaikkia mahdollisia laatuja). Miksi hiusvärin ja muotoilusuihkeen pitää sisältää pähkinää??!!!! Vanhat kielletyt myrkyt (hajusteet ja värit) on tulleet takaisin, eikä ne kuulemma olekaan niin vaarallisia....paitsi oikeasti ihmisille.
Esim eikö latvahoitoa voi tehdä ilman Linaloli ainetta? Ajatella -ei ehkä edes pahin myrkky
http://fi.wikipedia.org/wiki/Linaloli
Sitten just kun löydät jonkin hyvän tuotteen, niin se lopetetaan tai sen resepti muutetaan. Ja jos esim shampoo sisältää jotain käsittämätöntä sademetsän kasvia tai ennen-näkemätöntä -koodi-nimistä ainetta, niin kestääköhän mun nahka? V**u sentää. Kortisoneihin enkä antibiootteihin tahtois enää koskea ollenkaan. Kauheaa tasapainoilua.

Niin kauan kun pysytään tavallisessa puhtaassa kotimaisessa ruuassa niin ok. Kosmetiikan kanssa kauheaa hakemista. Mahdollisimman mietoja ja vähän. Hyviäkin sarjoja löytyy. Raaka-aineiden laatu on tärkeää. Lama ja kilpailu on laskenut laatua.

Olen erittäin kypsä lukemaan niitä purkkien selostuksia ja pienellä..##&%¤#.
Elintarvikkeet sisältää niitä Prkleen E-koodeja.

Antakaa mulle puhdasta ruokaa ja siedettävää kosmetiikkaa. Niin ja selkeät tuoteselosteet. Mistä tällaista voi pyytää?

1

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonna28_espoo

      Itselläni on samanlaisia ongelmia ihon kanssa. Olen etsinyt kauan ja kokeilut paljon erilaisia shampoo ja kosmetiikkaa. Pitkien etsintöjeni jälkeen olen löytänyt harvinaisen kosmetiikkalinjan, joka ei aiheuttanut iholleni minkäänlaista reaktiota. Voisit kokeila sitä, jos vaikka se sopisi sullekin. Merkki on Forlle'd ja myyjinä ovat kauneushoitolat. Tästä lisätietoa http://www.forlled.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9257
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      57
      4826
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4511
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2833
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1232
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      43
      1211
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1154
    Aihe