Kosmetiikka

pakko avautua

Olen vanhan polven atoopikko. Ensimmäiset testatut allergiat esim sitrukset, raaka peruna, raaka tomaatti. Itse olen huomannut vuosien varrella että esim pähkinä, hajusteet, laktoosi, askorbiinihappo jne ties mitkä aiheuttavat ties ja mitä.

Kosmetiikasta väheni jossain vaiheessa sitrusten käyttö mutta nyt tämä uusi luontaiskometiikka buumi on tuonut ne kaikki takaisin ja mitä ihmeellisimmillä nimillä ja määrillä.

Olkaa tarkkana, yllättävän monet tuoteet sisältävät sitruksia, pähkinää (kaikkia mahdollisia laatuja). Miksi hiusvärin ja muotoilusuihkeen pitää sisältää pähkinää??!!!! Vanhat kielletyt myrkyt (hajusteet ja värit) on tulleet takaisin, eikä ne kuulemma olekaan niin vaarallisia....paitsi oikeasti ihmisille.
Esim eikö latvahoitoa voi tehdä ilman Linaloli ainetta? Ajatella -ei ehkä edes pahin myrkky
http://fi.wikipedia.org/wiki/Linaloli
Sitten just kun löydät jonkin hyvän tuotteen, niin se lopetetaan tai sen resepti muutetaan. Ja jos esim shampoo sisältää jotain käsittämätöntä sademetsän kasvia tai ennen-näkemätöntä -koodi-nimistä ainetta, niin kestääköhän mun nahka? V**u sentää. Kortisoneihin enkä antibiootteihin tahtois enää koskea ollenkaan. Kauheaa tasapainoilua.

Niin kauan kun pysytään tavallisessa puhtaassa kotimaisessa ruuassa niin ok. Kosmetiikan kanssa kauheaa hakemista. Mahdollisimman mietoja ja vähän. Hyviäkin sarjoja löytyy. Raaka-aineiden laatu on tärkeää. Lama ja kilpailu on laskenut laatua.

Olen erittäin kypsä lukemaan niitä purkkien selostuksia ja pienellä..##&%¤#.
Elintarvikkeet sisältää niitä Prkleen E-koodeja.

Antakaa mulle puhdasta ruokaa ja siedettävää kosmetiikkaa. Niin ja selkeät tuoteselosteet. Mistä tällaista voi pyytää?

1

416

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonna28_espoo

      Itselläni on samanlaisia ongelmia ihon kanssa. Olen etsinyt kauan ja kokeilut paljon erilaisia shampoo ja kosmetiikkaa. Pitkien etsintöjeni jälkeen olen löytänyt harvinaisen kosmetiikkalinjan, joka ei aiheuttanut iholleni minkäänlaista reaktiota. Voisit kokeila sitä, jos vaikka se sopisi sullekin. Merkki on Forlle'd ja myyjinä ovat kauneushoitolat. Tästä lisätietoa http://www.forlled.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1446
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      104
      930
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      845
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      757
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      611
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    10. 48
      557
    Aihe