Macbook ei tunnista kameraa yhtäkkiä

asfeghfbg

Aina ennen olen saanut kuvat siirrettyä Nikon D5000 kamerastani Macbookille Nikon Transferilla, mutta yhtäkkiä ei onnistukaan. Miksei? Normaalisti kuvien määrä näkyy automaattisesti Nikon Transferissa ja ne saa heti siirrettyä, mitään ei tarvitse kikkailla, mutta nyt ei yks kaks toimikaan. Hermothan tässä menee, kun ei millään tahdo onnistua. Ei kai tuossa kaapelissakaan voi olla vikaa, kun se ei edes vanha ole.

Onko kenelläkään ratkaisua ongelmaan?

3

799

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikon D90

      Tee kuten kuvaajat yleensä, ota kortti ja laita lukijaan. Homma käy joustavammin, saat itse määritellä hakemiston ja nimetä sen. Jotta vielä vuosien kuluttua löydät kuvasi niin pidä hakemistot järjestyksessä nimeten ne seuraavasti "vvvvkkpp aihe" tänään esim. "20110827 kissan ristiäiset", noin ne pysyvät aikajärjestyksessä ja aihe auttaa hakemaan tiettyjä kuvia loppukesältä 2011.

      Olen käyttänyt ja käytän Nikonin runkoja D70, D200, D90 ja D300s, jokaisessa on ollut helppoa toimia täten ja samalla se pieni liitin säilyy ehjänä mahdollista todellista tarvetta varten, mikä se sitten lieneekään.

    • ratkaisua ongelmaan?

      ei onnistukaan. Miksei?
      –väärä johto
      – johto poikki
      – johdon liittimet rikki
      uusikin kaapeli tai konee/ kameran liitin voi mennä rikki

      …Onko kenelläkään ratkaisua ongelmaan?
      – kokeile toista USB-porttia
      – erillinen kortinlukija
      – tuoreempi Macbook jossa on kortinlukija

      Onko kortti kunnossa?

    • pikku-emeraldi

      Ja onhan kameran USB-asetuksissa valittuna massamuisti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      3153
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1101
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      903
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      54
      884
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      819
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      48
      709
    7. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      58
      685
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      682
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      624
    Aihe