Ostin ajoleikkurin kesällä, joka lataa jumalattomasti. Akulle tulee heti startin jälkeen tyhjäkäynnillä jo 16 volttia ja täysillä kierroksilla 18-19 volttia, nousee yli 20 volttiin hetken käynnin jälkeen.
No, akku keittelee vettä aika paljon... Tutkin latausjärjestelmää, näyttää olevan Briggs & Strattonin 2-piirinen 16 ampeerinen laturi. Toinen piiri kai tarkoitettu mahdollisia työvaloja varten, no tässä niitä ei ole.
Sen sijaan valmistaja on katsonut parhaaksi kytkeä molemmat piirit lataamaan akkua, säätöä löytyy yhden diodin verran... Eli nyt on 16 ampeerin laturi käytännössä ilman säädintä lataamassa akkua... Laturin käämeiltä tulee suoraan n. 40 volttia vaihtovirtaa molemmista.
Mitenkähän tähän nyt tekisi järkevän säätimen?
No, akku keittelee vettä aika paljon... Tutkin latausjärjestelmää, näyttää olevan Briggs & Strattonin 2-piirinen 16 ampeerinen laturi. Toinen piiri kai tarkoitettu mahdollisia työvaloja varten, no tässä niitä ei ole.
Sen sijaan valmistaja on katsonut parhaaksi kytkeä molemmat piirit lataamaan akkua, säätöä löytyy yhden diodin verran... Eli nyt on 16 ampeerin laturi käytännössä ilman säädintä lataamassa akkua... Laturin käämeiltä tulee suoraan n. 40 volttia vaihtovirtaa molemmista.
Mitenkähän tähän nyt tekisi järkevän säätimen?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Yksinkertaisin juttu lienee zenerdiodin, transistorin ja releen muodostama kytkentä.
Eli rele katkaisee latauksen, kun akku on täynnä ja akun jännite nousee noin 14 volttiin.
Tuossa on tuulilataajakäyttöön suunnittelemani relekytkentä, joka käy myös sinun tarkoitukseesi.
http://imageshack.us/photo/my-images/692/reg2u.gif/
Releessä on syytä olla noin 10 - 20A virtaa kestävät kärjet. Autotarvikeliikkeestä löytyy sopivia releitä.
Toinen tapa on tehdä akun ja latausjännitteen väliin vakiojänniteregulaattori. Silloin akku saa koko ajan vakiojännitettä, kuten esim. auton laturi antaa, eikä ylijännitettä pääse muodostumaan. Jos tehdään lineaariregulaattori, se lämpenee melkoisesti ja tarvitsee jäähdytyslevyn. Hakkuritoiminen regulaattori muodostais vain vähän hukkalämpöä.
Hätäapuna vois kytkeä valokuormaa siihen latausjohtoon, jolloin jännite tipahtaa huomattavasti
Säädin kannattaa tehdä magnetointikäämin puolelle, kuten oikeissa säätimissä on, ks. kuva 1: http://koti.mbnet.fi/matjarv/elektron/wlaturi/kytkent1.htm
Ohjattava virta on paljon pienempi.
Putoaako jännite jos kytket toisen latauspiirin irti?
Luulenpa, että kaverin vehkeessä on vain magneettotyyppinen laturi kestomagneeteilla. Siihen ei voi magnetoimissäädintä rakentaa.
Jos generaattorissa on magnetointikäämi ankkurissa säädin tehdään siihen.
On myös ns moottoripyörissä käytettyjä joissa on kiintomagneettiankkuri jolloin säädin täytyy tehdä moottorin kierroslukuun tai sarjasäädin generaattorin ja akun väliin.
Moottoripyörissä on käytössä yksijohtoisis rinnakkaissäädintä jolloin säädin kuormittaa generaattoria niin ettei ylijännitettä synny.
Sarjasäädin hukkaa tehoa vähiten kun ei lataa täyttä akkua lainkaan.
Akun kiehumisrajan jännite 14.4V jolla ei vettä kulu,eikä geeliakku tuhoudu.
Relesäädintä en suosittele kun silloin moottori käy turhaan tyhjänä.
Akku on täynnä kun sarjasäädin ei enää lämpene.
Tuossa on valmis PWM-hakkuritoiminen lataussäädin.
(Vähän lämpöä ja hukkatehoa).
On tehty aurinkopaneelikäyttöön, mutta sopii yhtähyvin magneettoon kytkettäväksi.
Input-jännitettä ei suoraan mainita, mutta varmasti riittävä, kun aurinkopaneeli antaa jännitettä melkoisesti auringonvalossa.
Tuossa esite:
http://www.prostarele.com/eng/upload/download/2011_2_24_14_31_33_469265.pdf
Ja tuossa halpa ostopaikka:
http://www.lamppukauppa.fi/tuotteet/Aurinkopaneelit/lataussaadin-prec-h10-12v-10a
Vielä halvempi 10A lataussäädin:
http://www.hemeltron.fi/aurinkosahko/lataussaatimet/aurinkopaneelin-lataussaadin-ca10-12v-10a.html
http://www.vekoy.com/product_info.php?products_id=18330
Tuo 8 - 10A riittää vallan mainiosti ajoleikkurin akulle.
Eli siis ne diodit antaa olla siellä paikallaan, ja kytkee tuon siihen akulle menevään latausjohtoon?
Toista piiriä ei saa johtoja katkomatta pois käytöstä, mutta en usko sen vaikuttavan kun mittasin jännitteet piireistä, molemmista tulee se n. 40 volttia vaihtovirtaa. Näissä on siis sitten molemmissa yhdet isot diodit ja suoraan akkuun... Eli joka tapauksessa akun täytyttyä jännitteet nousee taivaisiin.
Eli tuo aurinkopaneelisäädin tuohon diodien jälkeen, ja homma on kunnossa?
Niin. Aurinkopaneelisäädin diodien jälkeen ja siitä säätimestä akkuun tulevat liitännät kytketään akkuun. Luultavasti siinä tulee selvät asennusohjeet mukaan
Nyt kun on kysymys työkoneesta, niin miinusjohtona toiminee koneen runko. Eli siinä tapauksessa miinusjohto säätimelle koneen rungosta.
Täytyypä sitten tilailla tuollainen säätäjä, ei se kovin kallista ole, ja katsoo sitten toimiiko.
hei tiedättekö saako 9hp briggs strattonin vanguardista mitään virtaa ulos työvaloille ja mistä?
[email protected]
Minulla on murrayn ajoleikkuri jossa on 12heppanen briggsin moottori. siellä on magneetonpyörän alla käämit. Ja magneetit. Ulos tulee yksi musta johto ja toinen pää menee runkoon. Johdosta tulee kolmesta kuuteen volttia vaihtosähköä kierroksista riippuen. Ampeereita tulee johdon tekemän kipinän mukaan reippaasti. Miten tuohon tekisi lataussäätimen vastus konkka diodi menetelmällä(kaskadi piiri)? Ulos pitäisi saada se noin 14volttia ja virtaa noin 3amppeeria.
Pitäisi varmaan ensin testailla tasasuuntaajalla saako sieltä riittävästi jännitettä akun lataukseen. Jos sen käämin toisen pään saa irti rungosta voisi käyttää kokoaaltotasasuuntaajaa, joka olisi tehokkaampaa.
14V * 3A = 42W.
Kokeile ensin auton 6V:n ajovalopolttimolla tuleeko tarpeeksi tehoa.
Kokeile ensin 12V polttimolla.
Onko murrayssa akkua? 6 vai 12V?
EIkö magneetosta tule ulos punaista johtoa jolla ladataan akkua?
Pari esimerkkikuvaa:
http://wiring.choqb.com/wiring-diagram-for-garden-tractor/
Säätö on varminta tehdä jollain rinnakkaisella tappokytkennällä, joka kuormittaa laturia silloin kun jännite nousee yli akulle sallitun. Vaikkapa yksinkertainen järeä zeneri ohjattu tehotransistori.
Miksi ihmeessä keskellä talvea alat miettimään tällaisia? eiköhän sitä keväämmällä sitten kerkeä.
Voihan sen säädön tehdä zenerillä ja trankulla ilman tappomeininkiä, säästyy tehoakin.
Esimerkki: http://modeltrainadvisors.com/voltage-regulators.html
Tuo joku ihmeellinen matalajännitettä puskeva verme; siitä voi saada eniten tehoa, kun laittaa yhden ainokaisen mahdollisimman pienen kynnysjännitteen shottkyn. Tulee mieleen ensimmäisenä joku antiikkisen pc:n powerin 5V -linjan tuplaschottky, siitä rinnan molemmat puoliskot. Voinee kaivata hivenen jäähdytystä (joku pikkusiili riittänee). Perään iso elko, vaikkapa 22000uF 10V. Toki kannattaa ensin mitata vaikka shottky 1000uF väh. 35V elko vaikka 1kOhm kuormavastus, että karkaako jännite kuitenkin korkealle.
Jos karkaa, niin suotokankan jännitekestoa korkeammaksi.
Lopulta sieltä kuitenkin tulenee jotain, jonka voi step-up -hakkurilla (tai usealla sellaisella rinnan nostaa 12V lyijyakulle riittäväksi. 15V talven kylmille ja max. 14V kesän kuumille.
Mihin talvella tarvitsee ruohonleikkuria jos se pitää ihan ottaa huomioon lataussäätimen rakentamisessa?
Ajovalot ajoleikkuriin?