Kiitokset Lieksan Lehden toimitukseen. Varsinkin lauantain 27.8.11 oli niin täynnä positiivista uutisointia., että tuli hyvälle tuulelle. Lieksassa on tapana haukkua kaikkea, mukavaa, että edes joissakin numeroissa jätetään nämä asiat taka-alalle ja keskitytään hyvään. Tervetuloa Hiltusen perheelle Lieksaan. Maailmalla on paljon Lieksaan haluavia muuttajia ja joskus he myöskin tulevat. Lapsia näkyy myös syntyvän ja maahan muuton kautta väki entisestään lisääntyvän. Lieksasta tulee todellakin kansainvälinen pikkukaupunki Itä-Suomeen. Nyt vaan se kansainvälinen ammatti-instituutti tai muu oppilaitos tänne!
Lieksan Lehti on hyvä!
Mahtavaa kehitystä
1421879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 142
Vanhimmat
ja ensi vuoden ennustus 200 uutta mamua,kyllä on todella mahtavaa..ja artisti maksaa
Eipä vielä riitä 200, kuulemma on tulossa enemmän, mutta ei päättäjät uskalla kertoa. Kuultu "luotettavalta taholta".
En muuten maksa :)
Joo,on siinä veronmaksajat ihmeissään maan mamutuksen kaa.
Mihinkähän näitä tarvitaa ja kuka tarvitsee.Ei ainakaan työntekoon, koska
töitä ei ole omillekkaan.Sitäpaitsi, eipä ne työhalutkaan niin kovin suuret näillä ole kun hyvin pärjäävät ilmankin työtäkin.Kyllä tyhmä suomalainen joutaa elättämään.
Kyllä muuten maksat,mihinkäs siitä pääset?
Täytyyhän kaikkien lieksalaisten maksaa ihanasta
monikulttuurista.Luuletkos että mamut muuten
kulkevat merkkivaatteissa ja hiplaavat kalleimpia
nykyaikaisia puhelimia.Niin ja maksat niille ajokortit,
autotkin on laitettava.Näin se menee.
Ei menny niin...
" Lieksasta tulee todellakin kansainvälinen pikkukaupunki Itä-Suomeen. Nyt vaan se kansainvälinen ammatti-instituutti tai muu oppilaitos tänne! "
Mikään kaupunki , ei kehity pelkillä valtion avustuksilla..! Kansainvälisen olet käsittänyt väärin, ei se vielä tee kansainvälistä, jos katuja tallaa monenkirjaavaa väkeä.? Otte te uskossanne ylivoimaisia, pitäis vähän jarruja painaa. Katotaan kolmen vuoden kuluttua , mitä tapahtuu, ettei se "kansainvälinen pikkukaupunki joudu valtion syllin bankkrottin painaessa.:-) Ei se pelkällä positiivisuudella maailma parane, siihen tarvitaan rahaa.
Ihan vain kysyisin ,mitä sinä tarkoitat itse kansainvälinen käsitteellä?
Totta on se,että rahaa tarvitaan,mutta ei negatiivinen asenne asiaa paranna,
kyllä positiivisuutta tarvitaan ja lujasti.
Mitä tulee tämänpäiväiseen Lieksan Lehden numeroon,se on tosi mukavaa
luettavaa,raikas ja valoisa lehti.
Hyvää viikonloppua ja runsasta sienisatoa.
Ei tarvitse odottaa sitä kolmea vuotta. Totuus tulee eteen paljon aiemmin. "Kansainvälinen pikkukaupunki?" Ennemminkin syrjäinen mamuslummi.
Piispa Eero Huovinen Holkerin siunaustilaiduudessa: Holkeri piti tärkeänä sitä, että annetaan arvo niillekin, joiden katsomuksia itse ei voi jakaa.
Tosi hyvä ohje myös maahanmuuttoon liittyvään keskusteluun.
Kansainvälinen tarkoittaa yksilönä=On kierrellyt vähä muailmoo..! oppinut jotain niiden kulttuurista, opiskellut ennen sinne menoa paikalliset käytöstavat jne. Ei tarkoita esim:Thaimaan Horokorteleita tai missään muuallakaan, samankaltaisia juttuja. Kansainvälinen esim.kaupunkina, tarkoittaa että siellä käy ympäri maailmaa ihmisiä, tutustuen paikkaan jota pitävät kiinnostavana. Eikä siihen tarvita Tivolia yms. Eikä myöskään sitä, että paikalliset mamut käy kotimaassa tai niiden sukulaiset täällä..! Se ei ole kansainvälisyyttä, ymmärrä jo..! Ei kaikki mikä on mustaa lisää kiinnostavuutta. Niitä on monessa maassa ihan liikaakin. ! Ainakin paikkallisten mielestä. Miksi koko kansan pitää kärsiä, kun joku sattumalta lukee "Juuret" Kirjan? Lukekaa " Haudatkaa sydämeni Wounded Kneehen" Tulette tasapainoon itsenne kanssa ja lopetate vouhkaamisen.!
Ilman valtionavustuksia Suomessa ei olisi yhtään kuntaa. Sekin tosiasia kannattaa muistaa. Kuka voi painaa jarrua jos sopimukset ja lait ovat mitä ovat.
Niinpä Nimimerkki=Hyvä neuvo.! Miksi ei mamuvastaisuutta oteta huomioon, eikä arvosteta niitä.! Kaikki on kuulema rasiteja, jotka vastustaa mamuilua. Milloinkahan meille se päivä koittaa, että kaikki on tasa-arvoisia..?
Otetaan Piispasta mallia..;-)
Tässä neuvossa minusta oli juuri hyvää se, että siinä ei asetuta kenenkään puolelle. Kaikilla on oikeus mielipiteisiinsä. Erimieltä olevia ei arvoteta esim. huonommiksi, tyhmemmiksi ja kaikessa vääräksioleviksi. Asioista voi olla erimieltä leimaamatta ihmisiä sen enempää rasisteiksi kuin hyysäreiksikään. Ihmisyys ja toisten kunnioittaminen on neuvossa ydinasia.
Arvo voidaan antaa mutta niiden kustannuksia ei jakseta maksaa.
Mitä muuta Lieksa ja Suomi voi odottaa kun vallassa on pilveä polttanut 70-luvun hippijoukko.
Mitä järkeä siinä on ajaa lentokonelasteittain tänne - (tänne kuulumatonta väkeä)
Niillä on omat maansa ja omat alueensa mix ??? ne pitää tänne kuskata.
Suomessa on kohta Baabelin sekoitus! Jos jumala olis halunnut että kaikki kansat ja rodut on sekaisin,hän olis ne sekoittanut aikojen alussa.Nyt sen tekee jumalattoman tyhmä ihminen.
Tulee se aika viellä, että puolueet kinaavat siitä, mikä puolue on suurin syyllinen
suomen mamuttamiseen.Voi sitä taivastelua ,käsienpesua ja toistensa syyttelemistä siinävaiheessa kun maa on luovutettu muukalaisille.
Ymmärtääkseni Suomi on kaikkien suomalaisten omaisuutta.
Miten sitä siis voi pieni valtaapitävä vähemmistä luovuttaa vieraalle?
Minun oikeustajuuni se ei mitenkään sovi.Omaa voi luovuttaa, mutta miten yhteistä omaisuutta ?
Totuudenpuhuja.
Otetaan huomioon kun muutatte äänestyskäyttäytymistänne.
Mikä pakko on äänestää maan mamuttajia.
Olen ennen rasisti kun maatani tuhoava hysäri.
Tuleville sukupolville on kirous että kakki sekoitetaan .
Miksi suomeen pitää kansa vaihtaa?
Tämä tuo tullessaan suuria ristiriitoja.
Yhtään maata ei ole missä tämä monikulttuurin ihanuus olis toiminut.
Eikös ne olleet sekaisin aikojen alussa, tai paremmin sanottuna yhtä. Ihmisen alkukoti lienee Afrikassa ja vasta myöhemmin pigmentti on muuttunut asuinolosuhteiden mukaiseksi. Tuliko Jeesus yhdistämään, ei erottamaan?
Kulttuuri on sosiaalinen konstruktio, se muuttuu ja elää koko ajan. Sen me vähänkin vanhemmat näemme ihan kantasuomalaisten käytöksestä. Ei olisi tullut aiemmin kuuloonkaan, että nuoret alaikäiset tytöt pyörivät humalassa kaikkien silmien edessä ja joka toinen sana on v....... (Vain yksi konkreettinen esimerkki )
Onhanse aina ollut että jotkut ns nekatiiviset henkilöt ei näe metsää puilta.
Eivät käy äänestämässä.Tai sitten eivät ymmärrä ketä äänestävät
Ainakin täällä Tampereella on kaupunki Kaupungissa Hervanta.Johon jo 70luvulla tuli muualta muutaneita.Tänään se Hervanta on tosi hieno kaupungin osa elää.ja suomalaisen turvallinen kulkea,vaikka keskellä yötä.Olen sen niin usein käynyt testamassa kun olen 64v melkein tutiseva ukko;) En oikeesti voi muuta kuin Olla Häpeissäni Että Olen SUOMALAINEN Kun kanssa ihmiset ei näe omaa napaansa pidemmälle.Mihinkä on suomalaisten itsetunto oikeesti kadonnut. Suomi on juuri sellainen maa kuin Äänestäjät sen haluaa.
Terv:markku keskinen
Kyllä Jyväskylän kaupungin vetovoimaisuus johtuu laadukkaista oppilaitoksista. Siellä katuja tallaa varsin kirjava opiskelijajoukko. Kaupungissa tuhasia opiskelijaa ympärin maailman. Koulutuksen kautta kaupunkiin virtaa opiskelijoita ja sitä kautta tulee työpaikkoja. Jarkko Määttänen on Jyväskylästä ja hän varmaan olisi avainhenkilö kertomaan tästä.
Lieksan vetovoimaisuus on antelias taikaseinä,kaupunkiin virtaa verovaroin kustannetuilla tuilla elätettäviä,siinä on hultosuhde kohdallaan.
huoltosuhde,piti sanomani
Hulttiosuhde olisi osuvampi termi..;-) Tällä vältämme rasimin.;-)
Holtiton suhde lienee myös oikea nimitys hyysäreiden toiminnalle.
Mutta eikö ne maailmalta virranneet opiskelijatkin opiskele suomalaisten kustannuksella,koska tulet mistä tulet,lukukausimaksuja ei peritä.
Tulee työpaikkoja mutta suomalainen veronmaksaja nekin maksaa.
Ei tämä tilanne nyt miin auvoinen ole Jyväskylässäkään,kuinka tuossa edellä annetaan ymmärtää.
Hienoa että veronmaksukykyisiä paluumuuttajia tulee, se on aina hyvä uutinen. Mutta jos paikkakunnalle muuttaa esim yksi veronmaksukykyinen perhe ja 20 veronmaksajien varassa elävää perhettä, niin onko se niin yltiö positiivista, että kannattaa ihan itkuonneen tikahtua?
Näille kansainvälisyyttä vouhkaaville muka sivistyneille junteille sanoisin, että jos se kansainvälisyys hekumoi, niin eikö kannattaisi muutaa kansainvälisempään kaupunkiin? Esimerkiksi Pariisi, Amsterdam tai vaikkapa Lontoo ihan vain muutamina esimerkkeinä. Helsinki voisi myös olla ihan ok, jos ei halua ulkomaille muuttaa.
On tullut vähän sellainen käsitys, että nämä hupattajat posmittavat onnen kyynelhelmi silmäkulmassa kansainvälisyydestä, mutta tuskin ovat itse käyneet Joensuuta pidemmällä. Parhaatkin kansainvälisyyden asiantuntijat, pah!
Onko se pelkästään positiivista, että lehden mukaan muut paikkakunnat ovat ilkkuneet meille ja jopa säälitelleet? Pitäisikö meidän olla ylpeitä ja ihan vakavissaan olettaa, että olemme erioikeutettuja onnenmyyriä ja nuo muut muita, typeriä ja pahuuttaan kateellisia kaupunkeja?
Oletko noin törppö ihan tosissasi. Kait kysymys on siitä, että Lieksan tulisi hakea omia vahvuuksiaan eikä vuodesta toiseen jotain liirum laarumia höpötellä Punainen lanka kannattaisi etsiä ja sen mukaan edetä. Ei ajelehtia.
En ole lähellekään niin törppö kuin sinä. Lieksa ei ole löytänyt vahvuuksiaan vuosikymmeniin eikä löydä niitä vastakaan. Liirumlaarumia tulee riittämän jatkossakin ja ainakin vuoden verran sitä on ollut yltäkylläisesti. Ei pitäisi ajelehtia ei, mutta näyttää ettei ruorissa taida olla ketään ja luotsia huudellaan pimeässä, kun taas naapurikunnat näyttävät olevan varsin vakaalla kurssilla olosuhteet huomioon ottaen.
Kappas vaan!
Tota en tiennytkään että somalit on jotakin paluumuuttajia ?
Kyllä kouluissa vitsa väännetään ja siten opitaaan ne asiat jotka ovat tärkeitä osata koko lopun elämää.
Lieksa tarvitsee ns. ystävä kouluja ympäri maailman ja siten itse tehtävä oma tunnettavuus eri puolella maailmaa... ja siten saatava hieman laajempi maailmankatsomus...
Netti on hyvä tapa oppia asioita ja siten netissä voi katsellä mallia youtube / että mitä muut ovat saaneet aikaan...
Hienoa että tänne muuttaa tosiaan niin kantasuomalaisia kuin muuallakin syntyneitä. Nyt vaan oppilaitokset kehittämään toimintaansa ja teherään Lieksasta koulutuksen ja monikulttuurisuuden kehto. Tseppiä tekijöille jatkoon ja myös ennakkoluulottomille Lieksan virkamiehille. Hurraa!!
Mölö mikä mölö.
Millähän rahoilla ne oppilaitokset tulevaisuudessa toimintaansa kehittävät, kun niitä kunnille hyvinkin tärkeitä koulujen valtionapuja karsitaan kovalla kädellä.
Mitenkäs Lieksan kouluissa tulevaisuudessa otetaan huomioon muslimit,buddhalaiset,ev.luterilaiset lapset,joilta muslimivanhempien vaatimuksesta tullaan kieltämään kristillinen joulujuhlan vietto kouluissa ja koulun päättäjäisissä ei saa keväisin laulaa suvivirttä muslimien vaatimuksesta.Entäpä katolliset oppilaat,ja monet muut uskontoryhmät.Luulenpa,että oppilaitosten kehittäminen ei tule onnistumimaan Lieksassa yhtään sen paremmin kuin muuallakaan Suomessa.Mainittakoon tässä muutama paikkakunta,missä oppilaitokset ovat jo nyt vaikeuksissa edellämainittujen asioiden kanssa.Helsinki,Turku,Tampere,Pori,Hämeenlinna,Jyväskylä
Älä levitä valheita.
Helsingissä ei olla millään lailla pulassa näiden asioiden kanssa. Soita vaikka koulujen rehtoreille, niin saat OIKEAA tietoa. Mitään näistä ei ole poistettu muslimien vaatimuksesta. Joulujuhlissa vietetään joulua, kevätjuhlissa lauletaan suvivirttä jne....
Tätä kirjoittaamaasi levittävät ihmiset, joilla ei ole kosketusta koulumaailmaan. Nämä asiat on jo linjattu opetushallituksessakin vuosia sitten. Kouluilla on itsenäinen oikeus päättää omista juhlakäytännöistään.
Suvivirrestä luopumista on joskus ehdottaneet ihan kantasuomalaiset uskonnottomat, eikä ajatukselle lämmetty.
Kannattaa kirjoittaa asioista, joista jotain tietää.
Poistettu kuitenkin ja koulut oma-aloitteisesti poistaneet.
Katainen on oikeassa sanoessaan: "Suvaitsevuus ei ole sitä, että omat perinteet lopetetaan kohteliaisuudesta muita perinteitä kohtaan. Ei kukaan tässä maailmassa näin toimi".
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/12/moni_koulu_pitaa_uskonnollisen_joulujuhlan_erikseen_2220052.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/nama-helsinkilaiskoulut-luopuivat-perinteisista-joulujuhlista---katso-lista/art-1288357611226.html
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Katainen tuohtui joulujuhlakeskustelusta/1135262463023
Sama on minunkin kokemukseni, ettei juhlia ole muutettu muslimien vaatimuksesta. Jos koulut haluavat luoda uutta juhlaperinnettä, jossa halutaan, että kaikki mielellään osallistuvat samaan juhlaan, se on koulun oma valinta. Joulujuhlien kohdalla näin joskus tehty. Kun on myös joulukirkko tai uskonnollinen juhla erikseen, ei kukaan jää paitsi kristillisentradition sanomaa.
Näytti siltä, että 19 koulua Helsingin 215 peruskoulusta on näin omasta valinnastaan toiminut. Siitä ei voi syyttää maahanmuuttajia. Tiedän myös kouluja, jotka ovat palanneet takaisin perinteisiin juhliin ja onpa opettajalehden sivuilla nähty kuvia muslimilapsista esittämässä jouluevankeliumiakin.
Suvivirrestä luopumisesta keskustelun aloitti -90 luvun puolivälissä Hesarissa, eräs elämänkatsomustiedon ja filosofian opettaja. Silloin siitä käytiin vilkas keskustelu, mutta virsi on pitänyt pintansa kevätjuhlissa.
Puppua,populismia.
Itse levittelet valheita.
Jos olet helsingistä? hyvin tiiät että vaikeuksia on ja paljon.
Ei yksin kouluissa, vaan ihan missä vaan kuljet kaupungilla.
Minä olen kyllä oppinut kaukaa kiertämään laumat mustia miehiä,
mitä maleksii esim rautatieaseman seutuvilla.
Näillä mennään nimimerkki on työskennellyt vuodesta 1993 helsinkiläisissä kouluissa ja työskentelee edelleen. Opettanut myös koko tämän ajan maahanmuuttajalapsia ja -nuoria ja tehnyt yhteistyötä heidän perheidensä kanssa. Kohdannut erilaisissa koulutuksissa hyvin kattavasti muiden koulujen henkilökuntaa ja yhteisenä huomionamme on ollut, että olemme oppineet opettamaan monikulttuurisia ryhmiä. Myös opetusjärjestelyt ovat kehittyneet paremmin vastaamaan nykyisiä tarpeita. Meillä on ollut jo kauan kouluissamme myös Suomessa syntyneiden kaksikielisten lasten ikäryhmät, joissa on mukana lapsia, joiden kielitaito on kouluun tullessa äidinkielisen puhujan tasolla. Vaikeimmassa, mutta ei toivottomassa, tilanteessa ovat 12-16 vuotiaina Suomeen tulleet lähtömaissaan vähän kouluja käyneet nuoret. Onneksi heillekin on nyt luotu opinpolkuja peruskoulujen oheen.
Ei ole olemassa esim. muslimi- tai somalioppilaiden yhtenäistä ryhmää. Yksilölliset erot ovat luonnollisesti samat kuin supisuomalaisillakin, samoin perheiden valmiudet tukea oppilaita.
Opettajat ovat hyväksyneet työlleen eettiset periaatteet joista ensimmäinen on: "Eettisten periaatteiden lähtökohtana on ihmisen kohteleminen itseisarvona. Siihen kuuluu että oppija nähdään ajattelevana ja oppivana persoonana. Ihmisarvoa tulee kunnioittaa riippumatta ihmisen sukupuolesta, sukupuolisesta suuntautuneisuudesta, ulkonäöstä, iästä, uskonnosta, yhteiskunnallisesta asemasta, alkuperästä, mielipiteistä, kyvyistä ja saavutuksista." Pidän tätä erittäin hyvänä lähtökohtana!
En siis levitä valheita, kirjoitan omista kokemuksistani ja siihen minulla on täysi oikeus. En myöskään pelkää liikkua afrikkalaisten ryhmien läheisyydessä, humalaisia porukoita välttelen riippumatta siitä keistä ne koostuvat.
Ajattelen, että Lieksassa, entisessä kotikaupungissanikin asioihin opitaan suhtautumaan ja asioita, kuten opetusta, hoitamaan jatkuvasti paremmin.
Olisi muuten täälläkin työtä tarjolla maahanmuuttajien opetukseen perehtyneelle.
Meillä on se etu, että käytettävissä on kaikki se tietämys ja kokemukset, joita muualta Suomesta on saatu. Ei tarvitse itse kaikkiin sudenkuoppiin pudota. Uranuurtajat olette tehneet ison työn. Myös suomen kieli on nyt huomattavasti paremmin tutkittu toisen kielen oppisen näkökulmasta. Kun te olette aloittaneet, näitäkään tutkimuksia ei ole ollut.
Puurretaan, kehitetään ja iloitaan onnistumisista!
Jarkko Määttänen varmaan osaa kehittää koulutuspalveluja, itse on yliopistosta tänne tullut.
Varmaan osaa. Nyt vaan Määttänen palvelua kehittämään. Hänellä on hyviä suunnitelmia.
Ensiksi vois itelleen tuota palkaa taas muutamalla tonnilaa nostattaa, johan siitä edellisestä on aikaa...
Palakkaa vosivat maksaa virkamiehille lujasta työstä enemmänkin. Määttänen on ainut, joka on osannut ihtensä himmoitella.
Onko tietyt ihmiset monikultturisia vain vain - yhden kulttuurin edustajia ?
Herää kysysmys että mikä on monikulttuuria ?
Kun valkoisten välissä on Musta-Pekka..;-) On mennyt yksikkö ja monikko sekaisin..
Hyvä että kerrankin oli ihan avoimesti tosiasioita mamu tilanteesta. Oikein mukavaa että tänne muuttaa mamujen ohella muutakin väkeä.
Niin muuttaa, mutta kunhan jonkin aikaa ovat, voipi ääni kellossa muuttua ja muuttavatkin kipinkain takaisin sinne mistä tulivatkin.
Lieksan malli...buahhahhaaaaa
Sosdemaria v.i.t.u.t.t.a.a kun pientä oravaa taannoinen vaalitappio. Paikallinen pikkupomo vt.sosialijohtaja ei tullut valituksi eduskuntaan. Onko tämä mamuhyysäys itseasiassa jotain kaunaa ja vihaa lieksalaisia kohtaan??
Demarit ja vasurit! Miksi länsimaista demokratiaa pitää vihata niin paljon?
epäluuloisuutta ja vihapuhetta ei kannata lietsoa. Turhaan yrität kaivaa tikulla. Aika kaukaa on haettu tuo kostojuttu. Etkö keksi enää järkevämpää sanottavaa. Sosiaali-ihmisillä on varmaan kiirettä ilman maahanmuuttajiakin. Tuskin kukaan tähän kylään ja asenneilmapiiriin uusia muuttajia haluaa. Näin luulen. Sosiaalitätit eivät kuitenkaan ihan oikeesti voi tilanteelle mitään.
saada niin paljon Mamuja ,että saavat koko Kulman vuokrattua?
On hyvä kysyä että mikä on monikulttuuria ?
Edustavatko romaanit monikulttuuria ja missä mielessä ?
Miten on somalien kanssa ?
Lieksassa monikulttuuri=monoskulttuuria. ( (kreik. monos,yksi) Perusteena että suositaan vain yhtä kansanryhmää, ehkä se on Lieksan päättäjien uusi stradegia tai tradekia.? Ihan miten vaan , Lieksan saamiseksi nousuun.;-) Ja taas menee perceeleen kaikki tuumailut, rahaa ei tule muualta kuin valtiolta ja sekin alkaa olla perceauki..!
Suomessahan on monikulttuurisuus lisääntynyt maahanmuuton myötä.
Monikulttuurisuus on kultturien välistä vuorovaikutusta,keskustelua ja
arvostusta.
Siis näin yksinkertaista.
Toinen asia on sitten se miten tämä kysymys liittyy ketjun aloitukseen
eli otsikkoon Lieksan Lehti on hyvä......mutta se onkin sitten toinen juttu.
Mikäli itse olen oikein ymmärtänyt somalit ovat juuri ns. monokulttuurin edustajia ?
Heille riittää sodan aiheeksi että on toisen klaanin edustaja taikka uskonto on eri ?
Ihan vaan selventääkseni terminologiaa:
Monokulttuuri tarkoittaa yhden kasvilajin viljelemistä,esim.kaurapelto,istutettu
koivumetsä.
Kannattaisi lopettaa kun menee puurot ja vellit sekaisin.....siis lopullisesti
Eikä aloitusviestistä hajuakaan.Aivan höpinää.
Taitaa sauvatkin olla kateissa kaiken muun lisäksi. Varmaan pipokin puuttui pakkasjakson aikana.
Paljo muuten on kaksi pois yhdeksästäsadasta.????.
Suomessa on monokultturi jossa kaikki ovat sinisilmäisiä ja suomalaisia... joten miten se maanviljelyyn liittyy siitä en tiedä mitään...
Kiitos vain että näit vaivaa ottaa osaa keskuteluun ja siten annoit oman panoksesi ko otsikkoon ?
Vaan muslimithan ovat tulleet tänne sitä varten,että kun he tarpeeksi lisääntyvät,niin he pääsevät aikanaan kristityistä voitolle.Tässä se kulttuurien välisen vuorovaikutuksen ydin juttu.
Kyllä te tulette viellä Lieksassa ja monella muullakin paikkakunnalla suomessa
tuntemaan sen monikulttuurin ihanuuden.Raiskauksia ja rosvouksia se on.
Me täällä ruotsissa on pitempään sitä monikulttuuria koettu,jo on aika teidän suomessakin se tulla tuntemaan.
Niin sinähän siellä sitä edustat. Joten kun kirjoitat noin kirjoitat myös itsestäsi.
Voin sinulle kertoa että ruotsalaisten ja suomalaisten kulttuurit on melkeinpä yksi yhteen.Pieniä on erot siihen nähden mitä nuiden afriikasta tulleiden kesken.
Sitäpaitsi,mitä meillä on ollut erilaista silloin kun vuosikymmeniä sitten tultiin tänne töihin,olemme antaneet periksi ja kaikki on samaa kuin ruotsalaisilla.
Mutta yritäppäs muuttaa muslimien tapoja ,se ei ole onnistunut täällä, eikä onnistu sielläkään.
Poikkeappas joskus täällä katsomassa ,se vois avartaa näkökantaasi.
Ruotsissa suomi on virallinen vähemmistökieli. Aika iso myönnytys "vieraalle" kulttuurille.
Kylläpä tulikin hyvä mieli lukea että mamuja lisää vaan tulee lieksaan!!! Ihan niinkuin niitä ei olisi jo tarpeeksi!!Voi perk..le!!!! Jännitteet vaan lisääntyy ja Lieksan nuoret ja lapset ovat sijais kärsijöinä!!! En voi käsittää päättäjien ajattelemattomuutta maahanmuutto asiassa, olisihan se pitänyt jo huomioida niitä otettaessa että perheet yhdistetään, ja määrä kasvaa roimasti! Nyt kyllä tartteis päättäjien joku ratkaisu tehdä ja stopata tää mamuralli ennenkuin on liian myöhäistä, kouluja lakkautetaan ja paikallisten lasten koulunkäyntiä hankaloitetaan ,unohtamatta terveyskeskuksen vuoropäivystystä Nurmeksen kanssa!!! Ja kuinka ollakaan , rahaa ja mielen kiintoa kyllä löytyy muunmaalaisille!!!! KÄSITTÄMÄTÖNTÄ!!!!!
Lieksan lapset ja nuoret eivät ole sijaiskärsijöitä. Vastusta maahanmuuttoa ihan vapaasti, niin minäkin teen, mutta älä esitä väitteitä, jotka eivät ole totta.
Älä välitä... Mamut ovat sen ikäisiä, että jälkikasvua tulee... Eli kun tänne tulee uusia maahanmuuttajia ja siihen lisätään jälkikasvu, muutaman vuoden kuluttua Lieksalaisista lienee 10 % muumaalaisia?
Kannattanee avata jo valmiiksi muutama suljettu koulu uudelleen ja teveyskeskuksen kaikki päivystysajat takaisin Lieksaa, eikä jakoa Nurmeksen kanssa. Tuskin mamutkaan haluaa Nurmeksen pävystysvastaanotolle?
Meidän lasten elämään maahanmuuttajat eivät ole ainakaan vaikuttaneet mitenkään.
Ruokaa ja vaatetta riittää, harrastuksissa voi käydä kun siltä tuntuu.
Koulussa menee hyvin ja terkkarilta on saanut ajan niin lapsille kuin aikuisillekin kun on tarvinnut.
Mitä sinä sekoilet?
Onko lehmäsi ojassa?
Suosittelen muuten sinullekin pikaista pistäytymistä terkkarilla. Laittavat lääkityksesi taas kohdalleen.
Niinpä, sullakin vaan mielenkiinto kasvaa
syöppä perse!
Eikös Lieksan ja Nurmeksen terveyskeskukset tee yhteistyötä sen takia ettei tänne saada lääkäreitä?
Lieksasta tulee kuulkaa Suomen ensimmäinen muslimienemmistöinen kaupunki.KiitosSuomen sosiaalidemokraattisen puolueen,joka Tarja Halosen johdolla on niin maahanmuuttomyönteinen puolue.Ai että.
Onpa todella suuri ihme jos opetus ei kärsi,vaikka luokalla on lauma suomea osaamatonta porukkaa.Onpa tosi tehokkaita opettajia Lieksassa.
10% muutaman vuoden kuluttua ?
Entäs sitten kun on 20% ?
Muualla maailmalla pidetään sitä rajana, jolloin kantaväestö alkaa muuttamaan pois alueelta, missä on 20% maahanmuuttajia.Näin on käynyt myös Helsingissä.
Pääkaupunki seudulla on ollut jo puhetta että rajoitetaan vieraskielisten oppilaiden lukumäärää klp 7 % ja osuutta luokilla ?
Joko keskustelu on kantautunut opettajille saakka ?
Aika harva nuori osaa luke arabiaa ja siten on hyvä että heille opetetaan heti alusta maan kirjoitus sekä että miten Suomen kieli suhtautuu muihin kieliin !
Jos tästä alkaa Lieksan nousu ja kasvu ?
Kouluja lisää ja niihin oppilaita ja sellaisi opettajia joptka ymmärtävät että ei kaikkien tarvitse lähteä muualle opiskelemaan kun on omatkin koulut !
Hienoo tosiaan, Lieksan kansainvälistyminen , varokaa ettei kuntalaiset myö maataan naapurivaltiolle! Pikkuhiljaa ne kauniit rantatontit myydään!
Ihan vois kommentoida...
neukkula on jo kaatunut...
vieläkö siellä päättäjät elää menneisyydessä?
Herätys lieksalaiset. Ette ainakaan uutta yritystoimintaa tuolla menolla tule saamaan kaupunkiinne.
Valvooko paikallinen poliisi että Suomen lakia noudatetaan myös Lieksan muslimi yhteisön parissa ???
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=583947
Helsinki kysyy Kiiitos linkistä..!
" Älä välitä... Mamut ovat sen ikäisiä, että jälkikasvua tulee... Eli kun tänne tulee uusia maahanmuuttajia ja siihen lisätään jälkikasvu, muutaman vuoden kuluttua Lieksalaisista lienee 10 % muumaalaisia?
Kannattanee avata jo valmiiksi muutama suljettu koulu uudelleen "
Ihmettelen tätä pöljäpäisyyttä , mitä esiintyy kirjoituksissa..? Eikö ole selvää jos kouluja on lakautettu säästösyistä=ei riitä verorahat. Niin uudet asukkaat jotka elää verorahoista maksetuilla avustuksilla ovat huono ihmisryhmä avaamaan kouluja uudelleen kaupungin kannalta. Silloin pitää jostain muusta taas tinkiä.! Pannaako sitten kauppiaat ja muut mamurahoista hyötyvät maksamaan uudet koulut, valtion tukeen on turha luottaa, eikä se muutenkaan ole kannattava toimintatapa.
Ihanko totta?Jospas sitten esittäisit meille niistä lakkauttamisista kertyneet säästöt???
Älä puhu tietävällä äänellä asioista, joista et mitään faktoja voi eteemme ladata.
Minä olen nähnyt papereita:)
Ikävä kyllä.
Kouluja on suljettu poliittisista, ja sulkien keräämisen takia..
*sulka hattuun*
Minä kirjoitin koulujen lakkautamisesta "säästösyistä". Ehkäpä näemme sinun opettelevan luetun ymmärtämistä, ainakin toivon niin..! On yllätävää miten mamuhyyysäreistä löytyy lukivirheisiä, tai luetun ymmärtäminen, tuottaa vaikeuksia..? Pelottaa teidän puolesta, jos tuollaiset kantaa päätösvastuuta Lieksan asioista. Hän on nähnyt paperit..! Ou Jee..! ;-)
Uskaltaako nuo mennä edes ratsaamaan sitä moskeijaa?
Minkä ihmeen takia moskeija pitäisi ratsata?
"Valvooko paikallinen poliisi että Suomen lakia noudatetaan myös Lieksan muslimi yhteisön parissa ???"
Tuo viestiin liitetty linkki on silkka trolli.
Minä olen lukenut Koraanin jo 70- luvulla ja tiedän aika hyvin mitä siinä sanotaan.
Onhan siellä aika omituisia asioita, mutta koeta nyt kuitenkin olla vääristelemättä.
Luehan Vanha Testamentti ja tule sitten juttusille.
Olen lukenut kummankin ja kummassakin tulkinta on aina lukijasta kiinni.Ja ne jotka ovat halukkaita vanhoillisesti tulkitsemaan asioita.Ovat jostakin kumman syystä aina enemmistönä ja heidän näkemys on ainut oikea.Olipa sitten kysymys kristityistä ja Vanhasta testamentistä,taikka koraanista ja muslimimeista.
Mitä sitten jos olet lukenut koraanin...länsimaiselle ihmiselle se ei kerro yhtikäs mitään ja miten monimuotoista sen tulkinta on islamistien yhteisössä ja sukujen perinteissä. Sattuneesta syystä minulla on tietoa jota ei voi julkisesti tänne laittaa.
Joo ja minulla on koko elämän tarkoituksesta tieto. Sattuneesta syystä en voi sitä tänne laittaa.
Tuli mitta täyteen moisen paskan sokellusta. Sulla ei oo tietoo ees siitä, että sen tiedon saa ihan kuka vaan jos on kiinnostusta.
Vedä vittu päähäs ja sukella paskaas - onneton kusipää!
Olisiko mahdollista myös saada nämä muslimit tapa-ja kulttuurikursseille?
Ei se ole mahdollista,koska he eivät voi hyväksyä länsimaista elämän tapaa.Suomikin on täällä asuville muslimeille vain Suuren Saatanan periferia
Maassa maan tavalla!
Tämä lienee jäänyt kotouttamisohjelmasta pois?
Eikö heillä olleet moskeijat jo kotimaassaan ja sieltä sitten lähtivät karkuun ? kun eivät tullee toimeen toisen klaanin kanssa ?
Liittykö uskonto jotenkin heidän riitoihinsa ja oliko talibanit ottamassa vallan ?
Kertoiko kukaan heille että Suomessa käydään töissä sekin aika ja siten nautitaan hyvinvoinnista Pohjoismaalaiseen tapaan - joka perustuu työhön ?
Järjettömyyden huippu tuoda mamuja kaupunkiin, jossa jo ennestään on korkea työttömyys. Ei kannata syyttää alkuperäisasukkaita rasisteiksi, jos he eivät tilannetta hyväksy. Kyllä kai siinä päreet palavat keneltä tahansa, jos paikkakunnalle tulijalle annetaan kaikki ilmaiseksi ja vielä elätetään.
Lieksa kuulemma nettoaa mamuilla?
Demareilla on tuo talous ja raha-asiat näköjään hanskassa....hahhahhaaaa.....eksyksissä jo omalla pihalla, kuin eksyneet kanat....
kertokaapa nyt paljonko on netottu kun lasketaan kaikkien hallinnonalojen välittömät ja välilliset kustannukset?
Paljonko kunta ylipäätään nettoaa kuntalaisista. Eikös kaupunkien ja kuntien tehtävä ole tuottaa palveluja kuntalaisille, eikä tuottaa voittoa! Minusta täysin käsittämätöntä tämä rahan laskenta. Paljonko juopot, ylipainoiset sun muut tuottavat voittoa? Kaikista tuottavampia ovat työssäkäyvät poikamiehet, jotka eivät tarvitse palveluja ja eivät ole hirveästi kouluttautuneetkaan veromaksajien rahoilla. Lisäksi jos vielä polttavat ja juovat viinaa, niin siinä voittoa tuottava kuntalainen. Ja lisäksi kun vielä sitten kuolee seisoville jaloilleen, taas kunta voittaa! Tämä pitäisi olla Lieksankin tavoite, mikäli halpoja kuntalaisia halutaan.
Näitä keskusteluja lukiessa käsitykseni lieksalaisten nurkkakuntalaisuudesta vahvistumistaan vahvistuu.
Näinkö on,että kaikki "oikeat Lieksalaiset" ovat jotain Jumalan valittua kansaa,ne turvapaikanhakijat ym.ovatkin sitten ties mitä?
Tuolla räkyttämisellä ja asenteella saattaa Lieksassa tulla vielä äitiä ikävä kun kaupunki entisestään autioituu.
Tuo jatkuva oman paremmuuden ja niihen muiden haukkuminen ei juuri vetävää
Lieksa kuvaa anna.Mitä siellä oikein pelätään maahanmuuttajien teille tekevän?
Älkää viitsikö!
Minusta lieksalaiset osoittavat viisautensa juuri tässä,että asioista keskustellaan ja mietitään mitä ongelmia maahanmuuttajista tulisi olemaan ja miten ne voitaisiin välttää.Ettei tulisi samanlaisia ongelmia kuten esimerkiksi Helsingissä maahanmuuttajien ja kantaväestön kesken.
Mitä ongelmia meillä täällä Helsingissä on? Kerro minullekin kun en ole huomannut,
Maija S
Ota muutama somali kotiisi ja elätä ne omillasi.
Sitten voit pitää moraalipuheita netissä.
Mistä juuri suomalaisille § lieksalaisille on tullut velvollisuus
elättää turvapaikkaturisteja ?
Ei riitä monitorin koko niitä kertomaan, mutta jos tulet tännepäin kerronmielelläni vaikka viittomakielellä, käsi nyrkissä.! Että kertomani menee paremmin kaaliin..?
Ole mies tule tänne kyselemään äläkä palstojen takana konmmentoi.
ps. vastaa itse huutoosi..
tosiasia ,että tyhmää on Mamuja houkutella tämmöiselle paikkakunnalle vähäisiä veromääriä kuluttamaan,työllistyminen kuitenkin on lähes mahdotonta.
Naisen logiikalla ajattelen ettei muuttajía tule jos ei ole asuntoja.
Työllistymisnäkymät ovat todella heikkoja Lieksassa,mutta osa maahanmuuttajista on erittäin yritteliästä väkeä.Asia on erikseen sitten se,jos Lieksan seudulla riittää markkinoita.Enkä tarkoita tällä yrittäjyydellä pelkästään pitserioita tai ravintoloita.
entäs työpaikat ,mistäpä ne "pieraiset" muutamalle sadalle?
Eikös kaupunki ole velvollinen järjestämään asuntoja jos ihmisä tulee tänne humanitäärisistä syistä? Eihän voi heitteillekkään jättää?
resurssit riitä maailman pelastamiseen samalla iso osa omista ihmisistä on apua vailla!
Vai tulee taas niitä ihmisiä 5000 kilometrin päähän ihan silleen ettei kukkaan edes tiedä. Humanitäärisen työn perusta lienee monimutkainen.
1. Valinta miten ihmiset(tässä tapauksessa 200)valitaan miljoonasta.
2. Esikysely mihin maahan ihmiset voitaisiin sijoittaa ja mikä on maan kantokyky.
3. Kierros maan sisällä mikä kunta olisi halukas humanitäärisestä syystä ihmisiä ottamaan.
4. Neuvottelu kuinka paljon rahaa/pää annettaisiin kunnalle joka ottaisi pakolaiset.
5. Sopimuksen teko ja allekirjoitus.
6. Aloitetaan järjestelytyöt, arvioinnit, toteutukset, muodostetaan organisaatio.
7. Aikataulutetaan tapahtumaketju, nimetään vastuuhenkilöt.
8. Painetaan vihreää nappia kun esijärjestelyt ovat valmiina.
9. Pakolaiset saapuvat maahan, tarkastukset ja järjestelmään kirjaaminen.
10. Pakolaiset saapuvat sijoituskaupunkiin.
11. Alkaa helkkarinmoinen haloo mitä missä milloin miksi.
12.....saatte itse keksiä loput jos kykenette....
Ei niitä ihmisiä mitenkään valita. Ne (esim. tässä tapauksessa somalit) kenellä on varaa matkustamiseen miettivät, että mistä Euroopan maasta saa parhaimmat tuet ja varmimmin oleskeluluvan, ja että minkälaisia kokemuksia Somaliassa lomailevilla eurooppalaisilla somaleilla on mistäkin maasta.
Sitten nämä ihiset lähtevät tänne kauas ja etsivät viranomaisen käsiinsä ja sanovat, että Asulym! ja sen jälkeen matka vastaanottokeskukseen nauttimaan yhteiskunnan tuesta ja samalla odottamaan oleskelulupapäätöstä.
Miksi muuten rakkaaseen etelänaapuriimme hakeutuu vuosittain vain parikymmentä turvapaikanhakijaa, vaikka maa on lähempi kohde kuin Suomi? Monia muitakin lähempiä Euroopan maita on Itä-Euroopassa, mutta jostain syystä turvapaikanhakijat eivät sinne niin helposti eksy.
Kiintiöpakolaisuus on taasen asia erikseen, ja siinä tapauksessa ihmiset nimenomaan valitaan pakolaisleireiltä Suomeen. Tietääkseni Suomeen ei ole vaan ikinä tullut yhtäkään somalia kiintiöpakolaisena taikka saanut edes pakolaisstatusta ja somalit eivät taida saada edes turvapaikkaa Suomesta, vaan oleskeluluvan toissijaisen suojelun perusteella.
Korjatkoon jos olen väärässä...
Ei kun rakentamaan vuokra-asuntoja Lieksaan.Tällä tavalla työllistettäisiin moni työtön pohjois-karjalainen rakennusmies.Vaan eipä taida sosialidemokraateille.
Jos Lieksa rakentaa mamuille asuntoja.Rakentajat suurella todennäköisyydellä tulevat puolasta ja virosta.Lieksaan ne ei ainakaan verojaan maksa,tuskin muuallekkaan.
Hei!
Miten voi olla mahdollista että Lieksa köyhänä, pienenä paikkana ottaa 200 pakolaista?
Pienessä kaupungissa, katukuvassa se näkyy!
hei what's cooking there?
ei kai vaan jotain karvakäsiä 200 pakolaista?
Pienellä paikkakunnalla väestö ei ole henkisesti kypsä nopealla aikataululla sopeutumaan suureen määrään eri kulttuurista saapuviin kansalaisiin. Lieksa lienee hyvä esimerkki tästä ilmiöstä. Sopeutuminen ja kansainvälistyminen vaatii aikaa uusille ilmiöille ja lieksalaisille aikaa sopeutua ei näemmä ole riittävästi suotu, siksi tämä muutosvastarinta kärjistyy voimakkaana vastustamisena maahanmuuttajiin. Asukkaat eivät ole ennestään olleet kanssakäymisessä eri kulttuurien välillä samoin kuin suurissa keskuksissa. Matkailukin lienee aika minimaalista syrjäisellä pienellä paikkakunnalla, että olisi tutustuttu eri maiden ihmisiin. Kun sitten tämänlaatuiselle paikkakunnalle saapuu lyhyellä aikataululla suuri määrä eri kulttuurin omaavia ihmisiä on muutosvastarinta ilmeistä, eikä konflikteilta voida välttyä. Toivon maltillisuutta muuttovirtaan, ettei käy niin, että pian Lieksa menettää parhaan työvoimansa muille kunnille ja Lieksa on surullisen kuuluisa esimerkki näivettyneestä pikkukaupungista, josta löytyy vain vanhuksia ja maahanmuuttajia.
onko siellä paljon ryssiä?
huolestunut
He ovat venäläisiä, hyviä työntekijöitä!
ai ne osaa jo nykyisin tehdä töitäkin-eikä vain nojata lapioihin-vaikka aikoinaan olivatkin nopeita kaivauyujia-heh!
onko tuntipalkka yli 10 senttiä?
ja voi kauhiaa-jos nyt löukkasin
Olen kateellinen Lieksalaisille koska he ovat saanneet paljon rikkautta ja värinää kaupunkiinsa,sietäis olla tyytyväinen eikä valittaa.
Onnesta tiristään! Miten liekin näin hyvä onni osunut Lieksaan.
jatkaa tänään tutulla mamuja/somaleja ylistävillä jutuillaan,ei tehoa tämä aivopesu ainakaan meikäläiseen on ihan riittävästi huonoja kokemuksia näistä kunniakansalaisista.
No täällähän sinä voit purkaa huonoja yksilökokemuksiasi. Lieksan lehti kirjoittaa ihan asiallisesti. Se vain ei sovi sinun toivomuksiisi. Lehtiä ei muuten ole kenenkään pakko lukea.
Elä nyt myöhän saahaan olla kohta ihan heijän oleilusa maksajina, kun valtijon varat loppuu. Ollaanpa siitä ilosija kun heitä saahaan auttaa ja palvella.
Martti Heikkiselle erityiskiitos asiallisesta ja ihmisläheisestä artikkelista. Oikein hyvä, että saadaan vähän kuntalaistenkin näkökulmaa maahanmuuttoon.
demarikirjoitus
Siis, osan kuntalaisista, älkää yleistäkö liiaksi, sillä toimittajan näkökulma ei ole kaikkien ihmisten näkökulma! On eriäviäkin mielipiteitä olemassa ja niitäkin kunnioitettakoon sananvapauden nimissä!
Eiköhän näitä eriäviä mielipiteitä olla kuultu jo ihan tarpeeksi.
Tuossa taas nähdään hyysärin mielipide! Kotimamu paras mamu!
Vituttaako kun ei ole omaa elämää?
Meillähän on mutta mamut tulee sitä sotkemaan omine sareineen
Tota noin. Ne tilausmäärät LL suhteen on kyllä laskennut olikos vajaa 20 propsenttia. Kuis se silleen. vaikka pitäs olla toisipäin, kuin aiheet on tommottii.
Kohta tannoo yljö pahan tanan eli ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Joo mutta yleensä vapaa media tekee lööpit sieltä mikä myy
Miten lie Lieksan osalta onko konserni ohje poliittisen vallan osalta .
ei lieksasta kovin kansainvälistä tule pelkillä somaleilla.....
minä kun aikaisemmin luulin, että kansainvälisyys tarkoittaa lähinnä kansojen ja valtioiden välistä vuorovaikutusta ja esim. kaupankäyntiä.
Somalien tai irakilaisten kanssa Suomi ei taida hirveämmin kauppaa käydä, joten en tajua miten he tuovat kansainvälisyyttä Lieksaan. Eikö esim. joku Saksalainen firma toisi paljon enempi Lieksaan kansainvälisyyttä, kuin pari sataa työtöntä somalia?
Joo,ei tule kovin monipuolinen (kulttuurivallankumous pelkillä Somaleilla)
Onhan niitä muitaki mustia tänne haalattaviksi,mix vain somaleita?
Sitäpaitsi tuohan syrjii muita mustia tuomonen käyttäytyminen että vain Somaleita.
Joku vielä saa päähänsä alkaa käräjöimään syrjinnästä Lieksaa vastaan.
Lieksan Lehti on erinomaisen hyvä kun sen repii suikaleiksi ja käyttää uuninsytykkeenä, muuhumpa siitä ei viimeaikoina ole ollutkaan!
1.Lieksan Lehti hyvä paikkakunnan kokoon nähden
2Karjalainen.erinomainen parasta erikois artikkelit
3.Tämän sivuston kirjoitukset täyttää välillä täysin käsittämättömyyden tason
Lieksan lehdelle:Enemmän maahanmuutto asioista kirjoittelua samoin joka lehteen voisi kirjoittaa jostain rasistin vastaisesta julistuksesta! Juttuvinkki :34 osainen jatkosarja :Kiltit Viattomat Mamut ja avoin tasapuolinen sosiaalipalvelu rasististen,röyhkeiden Lieksalaisten rasistien uhrina.......
Voisko yhden lehden viikosta saada murrekielelle. Vaikka somalian, noin niinku aluksi.
wiki moja kupata gazeti la lugha ya lugha. Wakati katika Somalia, baadhi kama kwa kuanzia.
No voi ei, olen aikoja sitten muuttanut Lieksasta pois mutta rinta rottingilla sitä edelleen toitottanut. Olen Lieksasta! Pölönen, Heikki Turunen ja Krista Kosonen mainiolla Zetterberg hahmollaan ovat myös tätä mainiota pikkukaupunkia tuoneet maailmankartalle, unohtamatta Eva Ryynästä. Nyt taidan oikeasti olla ihan hiljaa juuristani, hävettää tuo junttimaisuus, jota olen joskus aikoinaan pitänyt voimavarana.Nyt se on vain tuhoavaa. Väki vanhenee kotikaupungissani ja toivon että tulelaisuudessa vanhuksia vanhainkodeissa hoitavat mieluumin maahanmuuttajat kuin sätkää vetävät kaljankittaajat Partalanmäeltä tai Mähkön vuokraslummeista. Lieksa on Suomen New Orleans, johtava muuttotappiokunta Pieksämäen rinnalla sanoo Kauppalehti. Kuka pyllysi pyyhkii?
istuppas alas ja odota kun kohtaus menee ohi.