Mistä saa parasta ruokaa ja mitä se on?
ALANYA PARAS RUOKA?
mirja52
121342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Happy vikingistä talon erikoinen, tarkoitettu kahdelle hengelle. Kesäkuussa maksoi 30 euroa. Iso annos. Sisälsi lihaa, lohkoperunoita, 4 lihavarrasta, riisiä, sekä paistettuja vihanneksia. Paras ruoka koko viikon reissulla. Ei jaksettu syödä kaikkea :)
Itse söin 10 illan aikana 4 kertaa Gumus-hotellilla ja 6 kertaa muualla. Parhaat ruoat söin Gumus-hotellilla ja sen vieressä olevassa Nev-ravintolassa. Nev-ravintolassa oli elävää musiikkia... nainen ja kitara. Ihan kiva paikka sekin.
Gumuksessa osallistuin kaksi kertaa turkkilaiseen iltaan 30 liiraa juomat. Tarjolla oli mezejä, salaattia, leipää, kahdenlaista lihavarrasta, turkkilaisia lihapullia, riisiä, ranskalaisia (ilmeisesti lapsia ajatellen?) ja erilaisia makeita jälkiruokia (en maistanut). Ruoka oli hyvää, sitä sai santsata eikä se loppunut kesken. Join myös ruoan kanssa erittäin hyvin sopivaa hyvää turkkilaista punaviiniä (en tiennyt sellaista olevankaan?), joka oli kyllä kallista muistaakseni 60 liiraa pullolta? Tanssiesitykset olivat mainioita. Ei mitään pakkopullaa tyyliin pitää vähän tanssia kun on kerran turkkilainen ilta. Hotellin henkilökunnalla oli myös oma hauska tanssiesitys. Illan sponsoroi mattokauppias, jonka mattoesittely oli hauska, joten sen kesti. Naisia tuo jopa kiinnosti. Matot vain olivat kuulemma turkasen kalliita.
Osallistuin myös kebab-iltaan, joka maksoi 20 liiraa. Ruoat muuten samat mutta vartaiden sijaan kebabia. Tanssiesitys ei ollut ihan yhtä hyvä mutta ei huono sekään. Iltaa sponsoroi nahkatakkikauppias.
Kerran söin Gumuksen listalta todella maittavan pataruoka-annoksen. Muutenkin tuntui pataruoka olevan Alanyassa hyvä valinta?
Se on turkkilaista ruokaa laidasta laitaan. Pari mezettä kuuluu hintaan. Esim. pizzan tapainen lihapäällysteinen piirakka pari euroa ja se riittää pääruoaksi, jos malttaa olla kokeilematta muuta samalla kertaa. Tee vielä kaupan päälle aterian päätteeksi.
Ruokia on monia ja makuja myös. Mutta Rouvat ja neidit haluavat makkaraa, makkaraa... paljon erilaisia makkaroita kaikilla mausteilla. NAMI!
Juustorullat..ihania!!!
Myös tuo turkkilainen pizza eli lahmachun,eikä maksa edes yhtä euroa siis.
Paras ruoka oli kyllä EV-ravintolassa,lähellä Ataturkin patsasta :))) Se Mexican-steak oli kyllä mahtavaa! Eikä huonommaksi jäänyt yhtään semmonen kana-annos ,jossa oli mm.Roquefort-juustoa! NAM!!! Ja hinnat n.10-14 e.
Hyvää ja maukasta ruokaa oli Palm&Olive ravintolassa. Ravintola on aivan meren rannalla, ja oli hienot näkymät pimeällä, kun kaikki Alanyan valot välkkyivät. Hyvä palvelu. Ehkä hieman tasokkaampi paikka palvelun ja ruoan suhteen.
Itse saanut jo kahtena vuonna peräkkäin Ismailin ravintolassa. Paras pippurupihvi ja kanaa omenakastikkeella en ole ees nähnyt muuaalla, SUPER maukasta.
kippis bar!!!
Meram´s cousinsin täytettyä kanaa kaikilla ihanilla lisukkeilla ja kastikkeella voi todella suositella!
Yukseller-niminen ravintola Tansas-marketista 50m Ataturk-kadulle päin. Erittäin hyviä kanaruokia ym. Hinnat kohtuulliset.
Paikallisten ravintoloista saa parasta ja halvinta ruokaa. Kannattaa käydä locanta paikoissa.