odottaa vastausta..

tuleeko mulla koskaan olemaan onnea elämässä ?
250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei
no miksei tulisi, olethan sinä herkkä ja aito ihminen.
epäonnen vastapuoli on onni, niinkuin päivänkin vastapuoli on yö.
ja me saamme aina molempia, muuten emme pysyisi tasapainossa.

aloita siitä, että määrittelet mitä onni on. sitten katsot miten pääset sitä kohti, mitä pitää tehdä, että saa sen mitä haluaa.

sinä ehkä kuuntelet liiaksi toisten puheita ja ajatuksia. perusta niistä omasi ja puolusta niitä. onnea on tuhatta eri lajia ja varmasti sinullakin on hyvää elämässäsi.

Äänestä

Tuolla onnella näen, että tarkoitat rakkautta. Olet pettynyt rakkauteen ja koet, että rakkauden onni ei ole sinua varten, mutta sinulla on taito jakaa hyvää toisille ja puhua sanoilla, jotka saavat kuolleet tunteet heräämään monella. Sinulla on lahja, joka tuo sinulle iloa elämään käytä sitä ja luo oma onnesi..

Moni haluaisi sinut, mutta sinä haluat vain yhden, joka täyttäisi sinut. Olet kuin vajaa astia, joka ei täyty kuin hetkeksi, koska siinä on pohjassa pieni reikä. Aina kun koet olevasi onnellinen se tunne katoaa ja pian taas huomaat, että se ei ollutkaan mitään..olet jälleen vajaa tai melkeinpä tyhjä..

Näen sinut tyytyväisenä ja sinulla on rakkauttakin elämässä haluaisit silti kokea sen intohimoisen rakkauden, josta haaveilet. Sinulla on ollut elämässä ihminen, joka intohimoisesti on rakastanut sinua, mutta "väärällä" tavalla? tai hänen rakkautensa on ollut kovin omistavaa, olet ollut jopa riippuvainen hänen intohimoisesta omistavasta rakkaudesta. Sinulla on nyt oikeanlaista rakkautta ympärilläsi, mutta intohimo jonka aikaisemmassa suhteessa olet kokenut uupuu. Koet, että sinulla olisi paljon enemmän annettavaa ja tavallaan "tuhlaat" omaa rakkauttasi ihmiseen, jonka kanssa olet vain puolella sydämellä. Koet tästä syyllisyyttä ja häpeää.

Näen, että rakkaus tuottaa sinulle paljon surua ja päänvaivaa. Tiedät, että on olemassa suurta rakkautta, mutta etsimälläkään et ole löytänyt sellaista ihmistä, joka tuon kaipuun sinussa saisi tyydytettyä.

Näen onnen ja ihmisen, joka oli/on sinulle se oikea, mutta myös paljon pelkoa ja epävarmuutta..olisit halunnut käyttää tilaisuuden, lähestyä tuota ihmistä, mutta sinä pelkäät torjutuksi tulemista..pelkäät, että et riitä hänelle. Hän on yhtä pelokas ja hän pitää sinusta teillä on kuitenkin paljon esteitä, jotka lopulta vievät teidät erilleen..pohdit matkaa hänen vuokseen?..lopulta luovutat ja päästät hänet menemään..katsot, että eräs tai on niin moni asia, jotka tekevät mahdottomaksi tuon suhteen. Tiedät, että se ei olisi tullut kestämään..kuin hetken..

Tyydyt entiseen ja jatkat vielä samaan vanhaan tyyliisi :) Sinulla on paljon hyviä asioita elämässä, jotka tekevät sinut onnelliseksi ja tyytyväiseksi kaipaat kuitenkin suunnattomasti "jotain" ja se saa aikaan sinussa levottomuutta...

Osaat arvostaa sitä mitä sinulla on, mutta et uskalla pyytää elämältä enempää. Sinä hyvität elämälle entisiä virheitäsi siksi et ole antanut itsellesi lupaa rakastua, rankaiset itseäsi, kiellät itseäsi olemasta onnellinen, kiellät itseltäsi rakkauden ja olemasta rakastunut, koet ettei sinulla ole siihen oikeutta, et ole ansainnut. Kun oivallat, että rakkaudessa saa olla itsekäs vapaudut ja rakkaus pääsee virtaamaan sinusta sisään ja ulos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en tiedä kirjoitti:

tuleeko mulla koskaan olemaan onnea elämässä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu