Onko kukaan reissannut Finnmatkoilla Alanyaan? Kiinnostaisi tietää tuosta bussimatkasta Antalyan lentokentältä Alanyaan... Onko bussissa juomia myynnissä ja pysähdytäänkö bussimatkan aikana taukopaikalle vessaan ym.?
Finnmatkoilla Alanyaan?
2+18+1
20860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mä olin viime vuonna Finnmatkojen reissulla. Bussista sai ostaa juomaa ja eurokin käv i maksamiseen. Taidettiin kerran pysähtyä matkan aikana.
Kaksi kertaa Finnmatkoilla Alanyaan. Toisella kertaa pysähdyttiin ja toisella ajettiin suoraan perille. Juomia oli myynnissä.
Kerran Finnmatkoilla , bussi körötteli suoraan Alanyaan , jotain limukoita olisi ollut tarjolla jos Opas olisi saanut suunsa auki matkalla , kuulimme viikon aikana hotellista jossa oli Oppaan päivystys ja joka oli "raahautunut" sinne vaivoiksimme :((
bussi ei tällä kertaa pysähtynyt mennessä eikä palatessa, oli myynnissä juotavaa jos olis halunnut sekä kentän yhteydessä on ulkopuolella pieni kauppa josta löytyy matkaevästä. Lisäksi matkatoimisto tarjosi jokaiselle vesipullon kuitenkin, ettei kuivinsuin kenenkään tarvinnut olla.
Tultiin äskettäin finnmatkojen reissulta alanyaan ja kaikki toimi hyvin ja jämptisti.Oppaan sai aina kiinni tarvittaessa . Deturilla kusi kaikki,finnmatkoilla pelasi kaikki..Näin kiteytettynä. Tästedes valintamme on finnmatkat.
Tulimme mekin juuri viikon reissusta Alanyasta ja Finnmatkojen oli matka :( ei koskaan enää...Näin kiteytettynä. Mikään ei pelaa...maksaa kyllä saa.
Kyllä,menomatkalla bussi pysähtyi kun asiakkaat pyysivät ja limukkaa sai ostaa kun myös pyydettiin :(
Aurinkomatkoilla Opas kertoo jo kentältä lähtiessä,että puolivälissä Antalyaa pidetään tauko ja limukoita saa ostaa bussista,vettä sai ilmaiseksi,että näin se palvelu pelaa :)))
Keväällä oltiin ja opastar ei saanut suutansa auki kertaakaan,ennenkuin joku matkustaja sanoi,että heillä on kova pissi hätä,sitten pysähdyttiin hätäisesti jonkin huoltoaseman pihalle ja nopea käynti wc:ssä,kuka poltti röökiä,ehti sen tekemään,bussista sai ostaa juomaa ja maksaa euroilla,kuulimme jälkeen :((
Kannattaa ostaa lentokoneesta vesipullo matkaan,parin tunnin köröttely Antalyasta Alanyaan kuivin suin tulee muuten rankaksi!!!!
Kannattaa tietysti itse varata juotavaa mukaan, vaikka jo lähtökentältä. Ei nyt voi kaikesta syyttää matkanjärjestäjää. Aina voi itsekin suunsa avata ja pyytää taukoa.
Finnmatkoilla olen matkustanut lukuisia kertoja. Välillä joku asia tökkinyt ja yleensä ottaen hyvin mennyt. Turha kaikesta valittaa...
Kuukauden päästä taas matkusta Finnmatkoilla ja nyt Alanyaan. Varaan todellakin juotavaa ihan itse.
Kyllä jokainen nyt sen tietää,että suu pitää saada auki,fiksua on kuitenkin oppaan kertoa mahdollisista pysähdystauoista,juomien ostamisesta/myynnistä yms...aikuinen pärjää kyllä pari tuntia ilman juomaa,mutta entä lapset ? Alanyaan matkustaa myös lapsiperheitä,on sitten matkanjärjestäjä Finnmatkat tai muu,mielestäni jokin muu kuin Finnmatkat hoitaa hommelit paremmin...siis minun mielipiteeni :)
Lähtökentältä ei kannata juomaa ostaa. ei tietääkseni saa kuljettaa nesteitä käsimatkatavaroissa. päätekentältä (Antalya)sta sen sijaan voi juotavaa ostaa...
Voi myös pakata ruumaan menevään matkalaukkuun päällimmäiseksi. Tämä asia tuntuu olevan matkan jännittävin kohta monelle. Hotellireservaatissa kaikki onkin käden ulottuvilla ja turvallista.
Turvatarkastuksen läpi ei tietenkään nesteitä saa viedä. Mutta sen jälkeen voi vapaasti ostaa vettä, limua tms. Helsinki-Vantaalta ainakin. Siellähän on kioskit ja kaupat auki (tietysti riippuu kellonajasta). Ihan on luvallista ja niin olen tehnyt monesti. Koneessa monesti tulee jano ennen kuin juomakärryistä saa juomaa.
Tai sitten tosiaan matkatavaroihin päällimmäiseksi. Miten kukin haluaa.
Meidän piti ostaa Antalyan kentän "kahvilasta" mukaan kaksi limsa tölkkiä ja neljä tölkkiä Efesiä. Myyjä ilmoitti hinnaksi 30 euroa. Ja kun sanottiin että antaa olla tarjosi pientä pähkinäpussia kaupan päälle. Jäi juomat ostamatta. Nyt viisastuneena pakkaamme matkalaukkuun kotona juomat jotka saa hörppäistä kun hotellille saavutaan yöllä. Minibaarissa kun ei ole kuin vettä.
Jep, kentältä ei kantsi osta limukoita mukaan bussiin,peijakkaan kiskurihintoja,koneesta voi ostaa vettä ja limukkaa ja saa halvemmalla!!!!
Niin, ja vessassa ehtii Antalyassa hyvin käymään, sen takia ei tarvitse välillä pysähdellä. Jokaisella lienee kiire nukkumaan ja vastaanottamaan huoneensa.
Tultiin n. viikko sitten Alanyasta, Finnmatkojen reissulla. Bussista sai ostaa kaljaa 2€, vesi 0,5 € ja limu taisi olla 1€. Bussi pysähty mennen/tullen kerran noin puolessa välissä ja mennessä pysähty vielä ylimääräisen kerran pyydettäessä erään matkalaisen hädän vuoksi, elikkä ihan ok.
tänä kesänä reissailtiin finnmatkojen kautta ja bussista sai ostettua juomista, sekä bussiin mentäessä odotti jokaisella paikalla vesipullo. Noin puolessa välissä matkaa pysähdyimme ja sielä pääsi vessaan ja sieltä sai sitten ostaa juomista/pientä naposteltavaa jos tarvetta.
Opas myös asiallinen ja mukava ja kertoili matkan aikana tärkeitä juttuja.
olimme syyskuun alussa ko. reissulla. bussi matka meni yllättävän nopeasti ja bussissa oli myynnissä limukkaa vettä sekä olutta. Maksuksi kävivät eurot sekä liirat. Alanyaan mennessä pysähdyttiin noin puolessavälissä ja paluu matkalla antalyaan menimme suoraan ilman pysähdyksiä.. Ihana paikka! Mukavaa lomaa:)
Juuri palanneena Alanyasta, bussi körötteli ilman taukoja ja pysähdyksiä kohti Alanyaa mennen/tullen ja juomia ei tarjottu ostettavaksi, kellään ei ollut wc-asiaa, joten matka sujui rivakasti ja matkanjärjestäjä oli Detur ja hyvä olikin ;)))