Meluherkät korvat

Jaana 34

Minulla on tinnitusta korvissa. Kävin lääkärillä ja hän sanoi, että mitään ei ole tehtävissä tälle vaivalle. Sanoi vielä, että tinnitukseni ei ole melusta johtuvaa. En huomannut kysyä, että mistä hän tämän huomasi, vaikka sanoin altistuneeni melulle korvakuulokkeiden kautta. Hän sanoi myös, että kova melu ei tee korvaa kipeäksi. Lisäksi minulla on meluherkät korvat, eli en voi esim normaaliin konserttiin mennä ilman kuulosuojaimia. Meluherkkyys ja tinnitus on kuulemma aivan kaksi eri asiaa. Mitähän tämä meluherkkyys on jos se ei liity mitenkään tinnitukseen.

Osaisiko joku vastata näihin, kiitos.

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+8

      Onko sinulla ollut suuria elämänmuutoksia ja/tai stressiä viime aikoina? Itselläni alkoi tinnitus haitata toden teolla vasta äärimmäisen stressin jälkeen. Melu yhdistettynä stressiin on yksi "tyypillinen" tinnituksen aiheuttaja.

    • Jaana 34

      Stressiä on kyllä ollut, mutta en tiedä onko normaalia suurempaa. Pitkäaikaista stressiä kyllä.

    • Nimimerkkkki

      Tinnitus ääni ratkaisee paljonkin mikä sen voi aihbeuttaa. Eli ääni antaa viitteitä mahdollisista aiheuttajista.

      • - .......

        Ei pidä paikkaansa muuta kuin että jos on jyskyttävä osuus siinä niin se liittyy verenkiertoon, mutta muuten silti voi olla pohjalla muu syy.


    • Anonyymi

      Vaikka aloitus on vanha, niin kommentoin silti, että kuulostaa siltä, että tässä on mennyt käsitteet sekaisin. Sanot, että sinulla on meluherkät korvat, etkä voi mennä siksi konserttiin. Tuo kuulostaa pikemminkin ääniyliherkkyydeltä eli hyperakusialta. Se sopii paljon paremmin siihen, että kerrot, että sinulla on tinnitustakin, minkä seurauksena hyperakusiaa eli ääniyliherkkyyttä voi aika yleisesti ilmetä. Meluherkkyys on vähän eri asia ja siinä ihan hiljaisetkin ei-toivotut äänet voivat stressata pahastikin, etenkin pidemmän päälle. Ääniyliherkkyydessä kyse on pikemminkin kovista äänistä ja niiden ainakin kivun pelkoa ja voimakasta epämiellyttävyyttä tuottavista tuntemuksista. Siihen ns. käypää hoitoa on yrittää siedättyä ääniin, melua lisäämällä. Hoidon nimi on Tinnitus Retraining Therapy, eli TRT, jos haluat etsiä siitä lisää tietoa. Meluherkkyyteen tuo hoito ei auta, vaan päinvastoin. Tosin molempia eli hyperakusiaa ja meluherkkyyttä voi esiintyä samaan aikaan, ja ihan myös hyperakusian ja tinnituksen stressi ja uupumus voi tehdä tilapäisesti meluherkäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      145
      5442
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      201
      3855
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      48
      3219
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      54
      2018
    5. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1309
    6. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      41
      1216
    7. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1185
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      32
      1178
    9. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1066
    10. Shokkitulos: venäläisten ja iranilaisten älykkyys keskimäärin korkeampi kuin suomalaisten

      Kiina: 106.48 pistettä Iran: 104.80 pistettä Venäjä: 103.68 pistettä Suomi: 99.97 pistettä Ukraina: 95.66 pistettä
      Maailman menoa
      255
      877
    Aihe