Meitä maanviljelijöitä syytetään milloin mistäkin. Tänä iltana kuuntelin uutisia jossa Töölönlahtikin olisi maanviljelijöiden saastuttama. Pitäisi vielä enemmän tiukentaa lannoitusmääriä. Miksi kukaan kalliita lannoitteita nyt maahan haaskaisi? Meillä ainakin näkee sen nyt kun ei olla lannoitettu laitumia niin vaaleitahan ne on pellot. Vettä tullut mutta ei jaksa kasvaa. Ei meiltä päästöjä valu vesistöihin.
Tuli vaan mieleeni eräs kuulemani epäily jossa päästöjen syynä olisikin kaupunki ja sen asvalttikadut. Kun sataa vettä, niin maalla vesi imeytyy sitä mukaa maaperään. Mutta kaupungin sadevesi ei imeydy minnekään paitsi kellareihin ja suurina määrinä ulos kaupungista omia vesireittejään pitkin kun viemärit ei vedä. Sitten ne mahtavat vesivirrat irrottavat kaiken eteen tulevan ja saastuttavat järvet, joet ja meret.
Miksi meitä maanviljelijöitä syytetaan kaikesta?
Tuli vaan mieleeni eräs kuulemani epäily jossa päästöjen syynä olisikin kaupunki ja sen asvalttikadut. Kun sataa vettä, niin maalla vesi imeytyy sitä mukaa maaperään. Mutta kaupungin sadevesi ei imeydy minnekään paitsi kellareihin ja suurina määrinä ulos kaupungista omia vesireittejään pitkin kun viemärit ei vedä. Sitten ne mahtavat vesivirrat irrottavat kaiken eteen tulevan ja saastuttavat järvet, joet ja meret.
Miksi meitä maanviljelijöitä syytetaan kaikesta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
joki organisaatio näitä juttuja varten, määrätyin väliajoin ujutetaan aivan metsään vietäviä juttuja maataloudesta, kuvaavaa noille on ettei tuottajat voi sanoa mielipidettään asiasta..
Samassa ohjelmassa Töölönlahtea moitittiin likaiseksi. Miten se nyt likaantuisi kun maanviljelystä ei harjoiteta Helsingissä? Se on kuulemma niin suljettu lahti ettei sinne tule lisää vettä koska juoksutusputki ulos on liian ylhäällä ja uutta ei tule tilalle. Siis miten se voi johtua maanviljelystä että Töölönlahti olisi maanviljelijöiden saastuttama niinkuin ohjelmassa mainittiin. Ratkaisuksi oli keksitty juoksuttaa häneen lisää vettä ja sanottiin että vedenlaatu parani huomattavasti. Miten samaan ohjelmaan saatiin mahdutettua maanviljelijöiden päästöt vaikka muualta juoksutettu vesi paransi sen laatua? Ei ymmärrä.
Se on niin helppo syyttää maanviljelya ympäristön ja vesistöjen likaantumisesta, silloin oikeiden syyllisten ei tarvitse tehdä asialle mitään. Tulisi liian kalliiksi rakentaa kaupunkeihin toimivat sadevesijärjestelmät ja parantaa viemäröintiä sekä uusia jätevesienpuhdistuslaitoksia. Toistuvasti on pienenpieniä uutisia esim. Jyväskylästä jossa jätevesiä joudutaan juoksuttamaan vesistöön puhdistamattomana puhdistamon riittämättömän kapasiteetin vuoksi ja epäilempä, että näin on asia monen muunkin kaupungin kohdalla.
Vesistöjen ja ympäristön hyvinvointi pitäisi olla meidän kaikkien yhteinen asia ja sen eteen pitäisi kaikkien tehdä työtä. Nyt kun osoittava sormi osuu vain meihin maanviljelijöihin, ei asia parannu niinkuin sen pitäisi. Me teemme oman osuutemme, mutta myös muiden on aika tehdä asialle jotain muuta kuin syytellä meitä!
puhdistettujen ja Vesijärven vedellä laimennettujen jätevesien laskemisesta Porvoonjokeen nyt käydään kiistaa Porvoolaisten toimesta kun eivät noita puhtaita vesiä haluaisi jokeaan pilaamaan:)