Lokki ja Helana oli viikonlopun ilman miehitystä Aurajoessa. Edes Suomen lippu ei liehunut kummankaan perässä puhumattakaan juhlaliputuksesta.
Olikohan kyseessä joku mielenosoitus vai onko säätiö selvitystilassa ja veneet ulosmitattu? Ainakin Helnana oli surkeimman näköisessä kunnossa paikalla olleista laivoista ml. venäläiset, eikä ollut saanut edes laituripaikkaa vaan oli ainoana kylkikiinnityksellä.
Hävetti Suomen puolesta.
Olikohan kyseessä joku mielenosoitus vai onko säätiö selvitystilassa ja veneet ulosmitattu? Ainakin Helnana oli surkeimman näköisessä kunnossa paikalla olleista laivoista ml. venäläiset, eikä ollut saanut edes laituripaikkaa vaan oli ainoana kylkikiinnityksellä.
Hävetti Suomen puolesta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Samaa ihmettelin itse lauantaina ja sunnuntaina. Eivät osallistuneet edes paraatiin. Johtuiko siitä, että ei oltu Helsingissä? Tapahtumahan olisi ollut mainio tilaisuus jakaa tietoa säätiön purjehduksista.
helena ol ehdottomast aurajoen ruosteisin purkki!
Kyllä, Helena näytti tosi rähjäiseltä. Ei antanut hyvää kuvaa suomalaisesta purjealuksesta.
Purjelaivasäätiön pääpomo kusettaa kaikkia hyväuskoisia. Minuakin yhdelle reissulle, josta vieläkin hampaankolossa...
Olen ollut mukana kahdella reissulla n. 20 vuotta sitten. Ensimmäinen reissu oli Lokilla ja toinen Nauticatilla, jonka nimeä en muista. Lokki purjehti mielestäni hienosti ja porukka oli loistava. Tosin miehistön naisjäsenet meinasivat nousta kapinaan, kun olimme syöneet purkkiruokaa - lähinnä nötköttiä 5 päivää 10 päivän reissusta. Itse ajattelin sen kuuluvan tosi merimiesten meininkiin alle 15 vuotias kun olin ;).
Jälkeen päin mietittynä olihan siinä hieman rahastuksen makua. Toinen reissu taas oli ihan eri tasoa ja sielläkin heino miehistö, mutta myös ruuat yms. oli tällä kertaa kunnossa.
Olin mukana myö smuutamalla lyhyemmällä purjehduksella ja pääasiahan oli, että pääsi purjehtimaan isoilla veneillä hyvässä porukassa.
Kuulin, että vetivät perjantaina niin paljon viinaa, ettei ollut enää edustamaan lauantaina ja sunnuntaina häpesivät koloissaan. Laiva siivoamatta eikä esittelykunnossa. Säätiön esitteet ym rekvisiitta oli kaikki stadissa, eikä niitä saatu sieltä Turkuun. Se ei ole vielä selvinnyt miksi purkki oli Alaya:n kyljessä eikä laiturissa.
Vai joivat krapularyyppynsäkin nii piti mennä kaupungille korjaan ja jäi edustus rannassa. Heh.