Ylen puheohjelmia kuunelleena

sekä tv /radio luvan maksaneena olen sitäkin mieltä että kerrassaan häpeälistä puhetta muka huumorina kokomuksen kansanedustaja tuulikki ukkola aivan hirveätä enkä ihmettele nyt yhtään että tyttärensä jaana ukkola on a.toookissa. tosiasiassa..aivan sama ja mitä sitten mutta kuinka ollakaan itse toimittajat "harrastavat " julmaa älytöntä kielenkäyttöä.

erittäin halpamaista valita koko kansan katsottaviin ohjelmiin puolueelisia toimittajia .toisaalta ihan sama ja mitä sitten. Sitä sitten että asiaa tutkineena ymmärän hyvin koko kansan ärtymyksen milloin hesaria milloin yleä kohtaan.
9139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä ne polittiset muka viihdettä keskustelut sieltä ylen puheesta löytyvät jos eivät ole ehtineet sieltä ottaa pois, eikä ole mikään ihme olihan täällä suomi 24 fi tuolla politisella osastolla kuin täällä kokmuksen lahjomia joitain vätyksiä päivystämässä yötäpäivää....niin olivat silmät ristissä että minuakin luulivat politiseksi henkilöksi ei ku ihmiseksi.

jamitätulee sitten siihen provoisoinnin yrittäjiin niin eikö teillä jo ei ku eikö teitä jo ala kyllästyttämään :) ajttelin nyt vasta alkaa lämmittämään.

Äänestä
  • ajattelin vain että kun uudet säännöt tai oliko lause tullut sananvauteen joka ilmeisesti tarkoittaa noiden lehtien palstoja niin kyllä me vaaditaan että meidän radiosta ei saa kuulua mitään presitenttipitoista loskaa eikä mitään muutakaan potaskaa ainoastaan hyvin tutkittua puolueetonta kiihkotonta yms.

    eikä varsinkaan täältä kopioitua ei ainkaan meidän koska ette ole maksaneet kopiointi kuluja :)

    Äänestä

Kuuntelin 8.9.2011 puheradiosta lähetystä Politiikkaradio: Uusi lama tuo uudet leikkauslistat
Pääministeri Jyrki Katainen antoi tänään eduskunnalle pääministerin ilmoituksen taloustilanteesta. Sakari Sirkkasen ja Tapio Pajusen politiikkagrillissä ovat Perussuomalaisten Pirkko Ruohonen-Lerner, kokoomuksen Jan Vapaavuori ja keskustan Mika Lintilä.

Politiikkaradio: Ruohonen-Lerner syyttää kokoomusta äärioikeistolaisuudesta
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner otti yhteen kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jan Vapaavuoren kanssa. Politiikkaradion torstaikeskustelun päätteeksi Ruohonen-Lerner syytti kokoomusta äärioikeistolaisesta politiikasta. Toimittajina ovat Tapio Pajunen ja Sakari Sirkkanen.
Tämä osio oli törkeää kuultavaa, MIEHET HUUTIVAT YHTEENÄÄNEEN JA TOISEN PUHEEN PÄÄLLE, eikä kansanedustaja Ruohonen saanut sanotuksi asiaansa loppuun. Ohjelmassa oli kaksi toimittajaa tenttaamassa kolmea vierasta, ja asenne oli hyvin vähättelevä naisvierasta perussuom..Pirkko Ruohonen-Lerneriä kohtaan koko ohjelman ajan. Tuli mieleen että nyt perussuomalaisia huidotaan ja kunnolla kuonoon. Toimittajat koulutukseen ja toim. Sirkkanen puheopetukseen, epäselvä puhetyyli ei kuulu radioon. Toimittajat taitavat järkenään olevan kokoomukselaisia poliittiselta kannaltaan, joka myös kuuluu monesta median tuutista.
Vaadin Vapaavuodelta julkista anteeksiantoa Ruohoselta, huutaa ja mesota nyt siitä ovatko kokoomukselaiset äärioikeistolaisia, totta helvetti ovat, näkeehän sen sokea Reettakin ja Paavokin varmaan.
Ihmiset kuunnelkaa Puheradio Areenasta ohjelma, ja ottakaa kantaa.

Äänestä

Tuulikki Ukkola ei asettunut ehdolle kevään eduskuntavaaleihin, eikä siis ole enää Kokoomuksen edustaja. Tytär, Sanna Ukkola on mielestäni parhaita telkun ajankohtaistoimittajia. Vasta sen jälkeen, kun olet oppinut edes äidinkielen alkeet, voit ryhtyä moittimaan erilaisten instituutioiden toimintaa.

Äänestä

Suomen Yleisradio eli Yle

Odotatko Yleltä muka jotain realistista?

Suomen Yleisradio eli Yle on suurten muutosten edessä koska Yle ei ole enää kuin ennen. Tänään Yle on kuin kahden kerroksen väkeä. Skitsofreenisen sekava laitos joka on ristiriidassa jopa itsensä kanssa. Alakerran väki käyttää ajattelutoimintaan alapäätä ja yläkerran väki, se vähemmistö jolla on vielä aivonrippeitä jäljellä, heidän aikansa menee alakerran tuulenhuuhtomien perseitten pyyhkimiseen. Täällä kerromme vihdoin totuuden omasta suusta joten ole hyvä.

Mitä Yle sanoo? valehtelemme pääuutisemme ja täytämme ruudun urheilulla
koska urheilu-ohjelmien teko on alan edullisinta , vai luulitteko että alkaisimme ihan helmiä sioille syöttämään oman suun huutaessa ruokaa, lisäksi kärsimme kärsii vuosittain tuntuvia sanktioita tekijänoikeusrikkomuksista, ja johan Mikael Jungner antoi esimerkkiä miten pöllitään Frangie G to Hollywoodin tuotantoa, Siis se sama Jungner joka salasi kaikki vuodet totuuden Ylen epävakaudesta ja yritti vielä keinotellen muokkailla tilinpäätöstietoja kunnes sai potkut persuksille ja pestin SDP:n konttorirotaksi.

Ennen lähtöään Jungner teetti myös itselleen yhteiskunnan piikkiin kalliin vaalimainoksensa Ylen B-rapussa eli TV2:ssa.

Todellisuudessa pistimme ukon pihalle kokoomusvoimin kun ensimmäiset uhat oikeusjutuista tähän tökeröön dokumenttiin liittyen alkoi ravistella taloamme.

Tyhmät,sokeat ja kuurot äänestivät Yleltä erotetun Jungnerin nauttimaan vielä Arkadianmäen täyshoitoa. Epävakaan ja epäsosiaalisen, poliittisesti täysin noviisin ihmisen joka ensitöikseen poistatti työhuoneensa ovet aloitettuaan Sosiaalidemokraateissa.

Niin mitä muuta Ylestä? Yrittämme kunnostautua uuden toimitusjohtajan luotsaamana mutta laitosmainen dinosauruksemme tarvitsee raskaampaa stailia vaikka se maksaisikin kuin ympäripyöreää smalltalkingia ja kevyttuotteiden esittämistä Kiviseltä joka lupaa kuitenkin parannusta.

Kummallinen byrokratiamme ja johtomme poliittiset virkanimitykset ovat myös herättäneet kummastusta koko kansassa joten älä ihmettele. Älä avaa kanavaamme sillä uutisemme eivät edes pidä paikkaansa vaan valehtelemme minkä sielu sietää.

Niin se Ylen sanominen? Meillä ei ole arvoa koska Ylelle on samantekevää mitä ruudusta työntää. Meille lähetteleekin amatöörit ja kylähullut halpakameroillaan ottamiaan rantakuvia ja kotivideokokoelmia matkoiltaan koska meillä ei ole velvoitteita ohjelmien laadusta niinkuin kaupallisilla kanavilla joiden on pidettävä taso yllä jo pelkästään mainostajien takia. Olemmekin siis painotuotteissa ilmaisjakelulehtiin verrattava harrastelijoitten heikko ilmaisukanava. Tästä esimerkkinä typerä puoli seitsemää- ohjelmamme mikä ei kerää katsojia vaikka toimittajamme tekisivät tyhmempiäkin tempauksia

Väite että Yle on hevosmiesten tietotoimisto pitää kutinsa. Ensin hutkitaan ja sitten tutkitaan. Duunareillamme ei ole varaa käydä solariumissa mutta solariumiahan ei tarvita erottuakseen joukosta.

Työntekijämme on alipalkattuja mutta mikäs sen hauskempaa kuin teettää likaiset työt hanttipalkoin tyhmillä.

Yle on käytännössä mainosradio on totta vaikka laki kieltää Yleltä mainostamisen ja kohtuuttomat hankkeet. Kun kaupalliset kanavat esim MTV3 esittää asiakkaitten mainokset rehdisti mainosaikaan olemme pilkkoneet mainokset ohjelmiemme kerroksiin ja uutisiin.

Parhaiten tämän havaitsette ilman visuaalista silmää esimerkiksi vaalien alla.

mitättömän pienipalkkaiset duunarimme kohentelevat mitättömiä itsetuntojaan veistelemällä toisistaan kuvitteellisia satuja mm. internetin Wikipediaan mikä ei ole todellisuudessa muuta kuin nettiportaali ja keinotekoinen virtuaalikorvike sellaisille mitättömyyksille jotka eivät tule koskaan pääsemään oikeisiin ja virallisiin painettuihin Ensyklopedioihin tiedoillaan taidoillaan tai vuoden pääuutisaiheena. Ylen kolhot järjestävät myös itse kutomiaan "kilpailuja" mm. Prix Europa ja Prix Italia, jonka tuomaristoissa on omat edustajamme ja päättävät tietysti itse kabinettien savuisissa ja konjakintuoksuisissa hämyissä että heidän ohjelmansa on se "paras".

Henkilökuntamme on yhtä vanhaa kuin historiamme. Emme tarvitse nuorennusleikkausta koska imagomme tulisi silloin kyseenalaiseksi.

Uutta ja lohduttavaa tietoa ehkä teille on myös se että Yle pilkotaan lähivuosina, hyvinkin nopeasti. Asia hoidetaan sisäpiirin tietojen mukaan ulkopoliittisesti. Ja Pasilan mielenterveyden ongelmajätelaitos kutistuu kokoon että sen entisen paksumahaiset pamput vetävät jo nyt herneitä neniinsä elleivät joudu kihtivikaisina homoina ennenaikaiselle eläkkeelle:)

Meille se täällä Ylessä on hankala paikka koska sen lisäksi että menetämme ilmaisen omenan talon puolesta yövuorossa ja puuron aamuvuorossa ja joudumme ehkä oikeisiin hommiin oikeille kaupallisille televisiokanaville

http://yle-yleisradio.blogspot.com/

Äänestä

Piti ihan puhelimella tarkistaa ja Yle vahvisti että käräjät on alkamassa ja esityskielto elinvoimainen seuraavat sata vuotta ellei enemmän

Äänestä

Meidän kuuntelijoina pitää antaa mahdoll. paljon palautetta Ylelle, heidän ohjelmissaan olevista TÖRKYTURVISTA!

Äänestä

Lauri Kivisen kevytllevitteet: moskaa ja hertamixia

Ja äijä vielä itse myöntää että Ylen on käytettävä kevyttuotteita jotta herroille jää enemmän rahaa porstasteluun

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xcdgholkjua. kirjoitti:

sekä tv /radio luvan maksaneena olen sitäkin mieltä että kerrassaan häpeälistä puhetta muka huumorina kokomuksen kansanedustaja tuulikki ukkola aivan hirveätä enkä ihmettele nyt yhtään että tyttärensä jaana ukkola on a.toookissa. tosiasiassa..aivan sama ja mitä sitten mutta kuinka ollakaan itse toimittajat "harrastavat " julmaa älytöntä kielenkäyttöä.

erittäin halpamaista valita koko kansan katsottaviin ohjelmiin puolueelisia toimittajia .toisaalta ihan sama ja mitä sitten. Sitä sitten että asiaa tutkineena ymmärän hyvin koko kansan ärtymyksen milloin hesaria milloin yleä kohtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu