Taistelukalojen käytös - apua aloittelijalle

repaa75

Akvaariossamme on kolme taistelukalanaarasta, joista yksi käyttäytyy melko eri tavoin kuin muut. Se jahtaillee toisia taistelukaloja aina nähdessään (muut kalat se jättää rauhaan) ja joskus käy näykkäisemässä lajikumppaneitaan. Tämä on johtanut siihen, että ne kaksi kohdetta ovat vetäytyneet sivuun kasvien taakse ja muuhun suojaisaan paikkaan ja liikkuvat selvästi vähemmänkuin alussa. Ne kaksi muuta tulevat toimeen loistavasti keskenään. Onko tämä kovistelu normaalia reviirikäyttäytymistä tankin suurimmalle taistelukalanaaraalle? Onko tämän yhden kalan käytöksestä haittaa niille toisille? Pitääkö "potentiaalinen häirikkö" poistaa akvaariosta yleisen rauhan säilyttämiseksi? Rauhoittaako tilannetta yhden koiraan hankkiminen? Apuja kaivattaisiin.

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anubias

      Ei mitään uutta, sellaisiahan ne vähän on.. Ei mitään säyseimpiä kalasia toisiaan kohtaan. Jos haluat kalat pitää, hanki lisää kasvia/suojapaikkaa. Et kerro litramäärästä, jossa asuvat, mutta pienemmissä litramäärissä etenkin tuo on hyvinkin tyypillistä.

      suosittelen sivustoa: www.aqua-web.fi ja sieltä keskestelu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6376
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4082
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3373
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      14
      3080
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2355
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2337
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1936
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1862
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      28
      1604
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe