Väsymystä symbicortista

taruemilia

Käytän Symbicort turbuhaleria (1 annos sisältää mm. 200mg Budesonidia ja 6mg Formoterolia) ja Montelukast 10mg 1kpl iltaisin.
Multa on veto täysin poissa jatkuvasti. Lääkkeen oton jälkeen iltaisin menee pari tuntia ennen kuin saan nukutuksi, vaikka väsyttäisi kuinka paljon, ei uni tule. Jos olen lääkkeen vahingossa unohtanut ottaa, uni tulee paljon helpommin.
Annokseni on normaalisti 2x2 päivässä, ja jos olen tukkoinen (kuten nyt niin annos on 3x2 - 4x2 päivässä.
Lääkettä en kuitenkaan voi olla ottamatta, koska herään muuten jossain välissä yöllä siihen ettei henki kulje ja keuhkoihin sattuu järkyttävän paljon.
Nykyään joka aamu käteni tärisevät vimmatusti n.40 minuutin ajan eikä aamutoimet onnistu helposti.
Näitä samoja lääkkeitä olen käyttänyt kuitenkin vuodenpäivät, ja oireita on vasta nyt alkanut tulemaan.

Onko kellään muulla tullut lääkkeistä samantyyppisiä oireita?

2

313

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Minulla myös symbicort aiheutti aamuisin aivan järkyttävää vapinaa ja häiritsi unia. Vaihdettiin seretideen ja on vähän paremmin sen jälkeen mennyt. Toivottavasti sinulle löytyy joku ratkaisu!

    • astmaatikko 3-vuotta

      joo itelläkin alkuun oli samanlaisia oireita, enään nyt 3- vuotta symbicorttia käyttäneenä mitään muuta oiretta ole kuin käsien vapinaa. mikä kuulemma on "normaalia" symbicortissa. Unta ei niinkää häirinnyt vaan pikemmin nukahdin aikasemmin ja n. tunnin päästä lääkkeenotosta, mutta todettiin vain että ei ole kroppa tottunut vielä lääkitykseen ja ajan kanssa sekin meni ohi.. käytän samaa annostusta eli 2 annosta aamuin ja illoin ja täytyy sanoa että avan loistava lääke on.. Mulla sama tilanne jos en ota yöksi lääkettä herään yöllä rintakipuun ja astmakohtaukseen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2368
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      33
      1297
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      634
      952
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      818
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe