Väsymystä symbicortista

Käytän Symbicort turbuhaleria (1 annos sisältää mm. 200mg Budesonidia ja 6mg Formoterolia) ja Montelukast 10mg 1kpl iltaisin.
Multa on veto täysin poissa jatkuvasti. Lääkkeen oton jälkeen iltaisin menee pari tuntia ennen kuin saan nukutuksi, vaikka väsyttäisi kuinka paljon, ei uni tule. Jos olen lääkkeen vahingossa unohtanut ottaa, uni tulee paljon helpommin.
Annokseni on normaalisti 2x2 päivässä, ja jos olen tukkoinen (kuten nyt niin annos on 3x2 - 4x2 päivässä.
Lääkettä en kuitenkaan voi olla ottamatta, koska herään muuten jossain välissä yöllä siihen ettei henki kulje ja keuhkoihin sattuu järkyttävän paljon.
Nykyään joka aamu käteni tärisevät vimmatusti n.40 minuutin ajan eikä aamutoimet onnistu helposti.
Näitä samoja lääkkeitä olen käyttänyt kuitenkin vuodenpäivät, ja oireita on vasta nyt alkanut tulemaan.

Onko kellään muulla tullut lääkkeistä samantyyppisiä oireita?
2315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla myös symbicort aiheutti aamuisin aivan järkyttävää vapinaa ja häiritsi unia. Vaihdettiin seretideen ja on vähän paremmin sen jälkeen mennyt. Toivottavasti sinulle löytyy joku ratkaisu!

Äänestä

joo itelläkin alkuun oli samanlaisia oireita, enään nyt 3- vuotta symbicorttia käyttäneenä mitään muuta oiretta ole kuin käsien vapinaa. mikä kuulemma on "normaalia" symbicortissa. Unta ei niinkää häirinnyt vaan pikemmin nukahdin aikasemmin ja n. tunnin päästä lääkkeenotosta, mutta todettiin vain että ei ole kroppa tottunut vielä lääkitykseen ja ajan kanssa sekin meni ohi.. käytän samaa annostusta eli 2 annosta aamuin ja illoin ja täytyy sanoa että avan loistava lääke on.. Mulla sama tilanne jos en ota yöksi lääkettä herään yöllä rintakipuun ja astmakohtaukseen..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taruemilia kirjoitti:

Käytän Symbicort turbuhaleria (1 annos sisältää mm. 200mg Budesonidia ja 6mg Formoterolia) ja Montelukast 10mg 1kpl iltaisin.
Multa on veto täysin poissa jatkuvasti. Lääkkeen oton jälkeen iltaisin menee pari tuntia ennen kuin saan nukutuksi, vaikka väsyttäisi kuinka paljon, ei uni tule. Jos olen lääkkeen vahingossa unohtanut ottaa, uni tulee paljon helpommin.
Annokseni on normaalisti 2x2 päivässä, ja jos olen tukkoinen (kuten nyt niin annos on 3x2 - 4x2 päivässä.
Lääkettä en kuitenkaan voi olla ottamatta, koska herään muuten jossain välissä yöllä siihen ettei henki kulje ja keuhkoihin sattuu järkyttävän paljon.
Nykyään joka aamu käteni tärisevät vimmatusti n.40 minuutin ajan eikä aamutoimet onnistu helposti.
Näitä samoja lääkkeitä olen käyttänyt kuitenkin vuodenpäivät, ja oireita on vasta nyt alkanut tulemaan.

Onko kellään muulla tullut lääkkeistä samantyyppisiä oireita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu