Aion kaivaa auki talon seinustan; Mitä sieltä pitäisi löytyä??

PerustusKuntoon

Siis tyhmä kysymys varmaan, mutta aion kaivella talon seinustaa vähän, koska epäilen, että sokkelinvierukset on "feikattu" muovilla ja isoilla rantakivillä ja että aikaisemmin varmaan nurmikko on ylettänyt sokkeeliin asti.

Mitäs sieltä muovialta pitäisi löytyä? Perustuspiiirustuksissa puhutaan salaojasorasta, mutta sitä ei ole maanpintaan asti. Salaojien tarkastuskaivot olen löytänyt vain autotallin nurkilta, mutta nehän voi olla pintamaan tai noiden muovien/kivien alla. Piirustuksissa nekin ovat.

Pitääkö sokkelin olla kauttaaltaan kuiva? Minusta näyttää, että ainakin tuon pintamaan kohdalta se on tumma=kostea. Maanpinnan yläpuolella ei näy kosteutta. Loputhan näen sitten kun kaivan.

Kuistin kohdalla näkyy kivien välistä sokkelin vierellä styroksilevyä. Mitäs levyjä siellä voisi/saisi olla? Piirustusten mukaan siellä on jotain levyä, jonka päällä muovi. Mitä tuon muovin päällä pitäis olla? Soraa, hiekkaa? Jossain kohtin on myös bitumihuopa, mut ei oo varma, et onko se sokkelin sisä- vai ulkopuolella.

Eli tarviis tietää, mitä hyvässä perutuksessa on sokkelin vieressä/sokkelia vasten. Pelkään tietenkin eniten, etten löydä niitä salaojakaivoja... Salaojaputket on piirustuksissa 90cmn syvyydessä ja siinä on tietysti matkalla se levy (jos on), jota en haluais rikkoa.

Kiitos vastauksista.

0

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

        Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
        Pyhäjärvi
        141
        1593
      2. Oivallus

        Mitä olet oivaltanut viimeksi?
        Ikävä
        148
        1081
      3. Miten voi sinun

        tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
        Ikävä
        69
        956
      4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

        Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
        Sinkut
        305
        850
      5. 68
        743
      6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

        ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
        Pyhäjärvi
        56
        733
      7. Rakastan sinua mies

        Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
        Ikävä
        37
        629
      8. Väleistä

        Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        62
        602
      9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

        Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
        Tanssii tähtien kanssa
        7
        601
      10. Missä vaiheessa

        Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
        Ikävä
        33
        571
      Aihe