Siis tyhmä kysymys varmaan, mutta aion kaivella talon seinustaa vähän, koska epäilen, että sokkelinvierukset on "feikattu" muovilla ja isoilla rantakivillä ja että aikaisemmin varmaan nurmikko on ylettänyt sokkeeliin asti.
Mitäs sieltä muovialta pitäisi löytyä? Perustuspiiirustuksissa puhutaan salaojasorasta, mutta sitä ei ole maanpintaan asti. Salaojien tarkastuskaivot olen löytänyt vain autotallin nurkilta, mutta nehän voi olla pintamaan tai noiden muovien/kivien alla. Piirustuksissa nekin ovat.
Pitääkö sokkelin olla kauttaaltaan kuiva? Minusta näyttää, että ainakin tuon pintamaan kohdalta se on tumma=kostea. Maanpinnan yläpuolella ei näy kosteutta. Loputhan näen sitten kun kaivan.
Kuistin kohdalla näkyy kivien välistä sokkelin vierellä styroksilevyä. Mitäs levyjä siellä voisi/saisi olla? Piirustusten mukaan siellä on jotain levyä, jonka päällä muovi. Mitä tuon muovin päällä pitäis olla? Soraa, hiekkaa? Jossain kohtin on myös bitumihuopa, mut ei oo varma, et onko se sokkelin sisä- vai ulkopuolella.
Eli tarviis tietää, mitä hyvässä perutuksessa on sokkelin vieressä/sokkelia vasten. Pelkään tietenkin eniten, etten löydä niitä salaojakaivoja... Salaojaputket on piirustuksissa 90cmn syvyydessä ja siinä on tietysti matkalla se levy (jos on), jota en haluais rikkoa.
Kiitos vastauksista.
Aion kaivaa auki talon seinustan; Mitä sieltä pitäisi löytyä??
PerustusKuntoon
0
279
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551491- 1141216
- 1171097
- 116861
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 18470
- 40468
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i93451- 36423