Astma vaikka liikunta ei rasita?

anneline

Hei

Miehelläni on alkanut tulla tosi useasti hengenahdistusta, se voi tulla ihan yllättäen missä tilanteessa tahansa. Tuntuu kuin olisi pala kurkussa eikä hän pysty hengittämään normaalisti, on kalpea ja hikinen kun koittaa saada henkeä. Hän juoksee pitkiä lenkkejä, ja nähtävästi kuitenkin keuhkot kestävät hyvin kun lenkkeily ei rasita. esim 10km menee ihan helposti. Hänellä on astmapiippu ja hoitava suihke, ne eivät kuitenkaan juurikaan helpota oireilua. Tosi raskasta hänelle ja myös minulle. Ihmettelee itse oireilua kun liikkuessa ei pahene kuitenkaan... voiko silti olla astmaattista? Tuon lievän astmaoireilun takia hän on joskus saanut nuo piiput, mutta yleensä oireita tulee vain pari kertaa vuodessa, esim koiran karvasta tms. Hänellä ei kuitenkaan lemmikkejä.

3

176

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikkailentässäjotai

      Onko mahdolliset sydänoireet poissuljettu? Entä refluksitauti?

    • asdffgh

      Kannattaa kokeilla olla ilman gluteiiniviljoja pari viikkoa. Jos ei muutosta, niin myös ilman maitotuotteita pari viikkoa. Ne aiheuttaa monelle kuvaamasi kaltaisia oireita. Kuten myös allekirjoittaneelle. Käytin vuosia astmalääkkeitä ilman astmadiagnoosia, kun ne helpotti oloa, mutta lopulta gluteiiniviljat paljastui sen pahan olon aiheuttajiksi.

    • astmaa vai ei

      Viittaa kyllä myös paljon paniikki kohtauksiin ja hyperventilaatioon eli hän haukkoo liikaa happea ja se aiheuttaa ulkoisesti ihan samalta näyttäviä oireita. Tätä voi tasoittaa hengittämällä mm paperipussiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1582
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      710
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe