Astma vaikka liikunta ei rasita?

anneline

Hei

Miehelläni on alkanut tulla tosi useasti hengenahdistusta, se voi tulla ihan yllättäen missä tilanteessa tahansa. Tuntuu kuin olisi pala kurkussa eikä hän pysty hengittämään normaalisti, on kalpea ja hikinen kun koittaa saada henkeä. Hän juoksee pitkiä lenkkejä, ja nähtävästi kuitenkin keuhkot kestävät hyvin kun lenkkeily ei rasita. esim 10km menee ihan helposti. Hänellä on astmapiippu ja hoitava suihke, ne eivät kuitenkaan juurikaan helpota oireilua. Tosi raskasta hänelle ja myös minulle. Ihmettelee itse oireilua kun liikkuessa ei pahene kuitenkaan... voiko silti olla astmaattista? Tuon lievän astmaoireilun takia hän on joskus saanut nuo piiput, mutta yleensä oireita tulee vain pari kertaa vuodessa, esim koiran karvasta tms. Hänellä ei kuitenkaan lemmikkejä.

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikkailentässäjotai

      Onko mahdolliset sydänoireet poissuljettu? Entä refluksitauti?

    • asdffgh

      Kannattaa kokeilla olla ilman gluteiiniviljoja pari viikkoa. Jos ei muutosta, niin myös ilman maitotuotteita pari viikkoa. Ne aiheuttaa monelle kuvaamasi kaltaisia oireita. Kuten myös allekirjoittaneelle. Käytin vuosia astmalääkkeitä ilman astmadiagnoosia, kun ne helpotti oloa, mutta lopulta gluteiiniviljat paljastui sen pahan olon aiheuttajiksi.

    • astmaa vai ei

      Viittaa kyllä myös paljon paniikki kohtauksiin ja hyperventilaatioon eli hän haukkoo liikaa happea ja se aiheuttaa ulkoisesti ihan samalta näyttäviä oireita. Tätä voi tasoittaa hengittämällä mm paperipussiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2466
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2096
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1749
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1577
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1507
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      124
      1059
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe