Mitä kutsunnoissa tehdään?

enolenoob!

Mitä kutsunnoissa siis oikeastaan tehdään? Järjestetäänkö siellä lihaskuntotestit ja cooper?

10

3900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei.

      Ei.

    • kapteeni.

      Otat asentoa kutsuntaupseerien edessä alasti, tarkistetaan ovatko kiveksesi lasketuneet ja muuta kivaa.

    • sitten teet...

      ilmoituksen:"Ruova eversti alokass sejase ilmoittaa kikkelit laskeutuneet"

    • Kuningas Robert

      Epåasiallisia viestejä taas Suomi24-palstalla. Yllätys? Ei todellakaan. Ensinnäkin cooperintesti ja muut kuntotestit suoritetaan vasta palvelukseen astuttaessa ellet nyt satu olemaan sen verran huimapää. että päätätkin hakeutua erikoisjoukkoihin, joihin järjestetään kyllä karsivat fyysiset ja psyykkiset pääsykokeet. Mutta sen tilaisuuden aika ja paikka kyllä ilmoitetaan sitten.

      Kutsuntapaikalla kannattaa saapua hyvissä ajoin ettei myöhästy. Puolustusvoimissahan ei oikein suhtauduta lämmöllä myöhästymisiin, kuten saatat varmaan jo arvata. Joten ole ajoissa paikalla.

      Kutsunnat alkavat yleensä siten, että nuorukaiset katselevat jonkinlaista audiovisuaalista henkeänostattavaa materiaalia puolustusvoimista, jonka jälkeen kuunnellaan reippaita isänmaallishenkisiä puheita. Myös itse kutsuntaprosessista ja mahdollisista jatkovalinnoista (intti/sivari/vankila) tiedotetaan lain ja esivallan edellyttämällä tavalla.

      Tämän jälkeen kutsuttavat pyydetään siirtymään sukunimittäin jonoon, jossa heidän henkilöllisyytensä tarkastetaan, sekä selvitetään mahdolliset poissaolevat sankarit.

      Rutiininomaisen henkilöönkäyvän tarkastuksen jälkeen nuorukaiset riisuvat hieman vaatetta ja valmistautuvat terveyshenkilökunnan syyniin. Tässä selvietään perusasoita, kuten erillaisten aistien toimintakyky, sekä yleinen ruumiinkunto ja muoto. Tarkastus on luonteeltaan hyvin yleispiirteinen ja tarkempi syyni tapahtuu vasta palvelukseen astuttaessa. Toki jo nyt joukosta pyritään karsimaan pois sairaat ja vaivaiset.

      Ja ainiin niitä kiveksiäkin saa lääkärisedälle tietenkin näyttää, mutta tottapuhuen, hän on nähnyt niitä elämänsä aikana aika monta paria. Joten kannattaa ainakin sen verran malttaa mieltään, että vilauttaa omia kalleuksiaan vain pyydettäessä. Muussa tapauksessahan onnistut luomaan itsestäsi hieman erikoisen vaikutelman. Niin sanottakoon nyt vielä, että peppuunhan kutsunnoissa ei vielä kosketa, joten voit huoletta jättää sen tapin paikalleen, jos siltä tuntuu.

      Jos olet yleisesti ruumiinkunnoltasi ja psyykkeeltäsi kelpoinen puolustusvoimiin pääset keskustelemaan hakutoiveistasi kantahenkilökunnan kanssa, jonka jälkeen saat pieniin kätösiisi palvelukseenastumismääräyksen, jonka määräyksiä pitää noudattaa ellet hae jälkeenpäin lykkäystä tai vaihda sivariin tai ellei sinua vapauteta kokonaan palveluksesta (c- tai d-luokka).

    • evp runqvist.

      Joo siellä kysellään kaikkea pas**** ja sitten lääkäri katsoo onko pallit "tasapainossa" sellaselle lusikalla. Ei kannata pelätä..ei se varteen koske.

      • Lääk.alik Hyvönen

        Se lusikka voi tosin olla kylmä ja siksi tuntua epämiellyttävältä.

        Voitkin ehdottaa lääkärille kohteliaasti (armeijan lääkärit ovat kiivasta väkeä):

        -Herra lääkäri, voisitteko ensin lämmittää sitä kädessänne, siis sitä lusikkaa!


    • tietämätööööön

      Pitääkö kutsuntoihin ottaa mitään muuta kun lääkärin todistus mukaan ? vai pitääkö sitäkään ?

      • MK

        Muuta ei tarvitse kun henkkarit ja sitten lääkärintodistus
        kannattaa ottaa. Varsinkin jos haet vapautusta ym helpotuksia :D

        Kuitenkin PV:llä on siellä kutsunnoissa valmiiksi se ennakkoterveystarkastuksen lausunto...


    • mbcfh

      Kuinka paljon aikaa tuolla kutsunnoissa menee?

      • 654654654654

        meillä päin joillain meni jopa 9-17 mutta itse pääsin noin 13 pois ei meillä ainakaan ollut mitään lääkärin tarkastusta koska se oli jo tehty koulussa


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      93
      8922
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      48
      4781
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4461
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2716
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1536
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1316
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1266
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1192
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1170
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1110
    Aihe