Olen niin monta kertaa lukenut Suomen saavan melkoliset tulot Suomen yli aasian suuntaavista koneista. On kuulemma halvin ja nopein reitti. Höpön sanon mä. Kun katsoo Fligthradaria, näkee selvästi koneiden lentävän pääasiallisesti Baltian ylitse mikä on järjen mukaankin paras reitti.
Miksi ihmeessä tällaisia satujuttuja viljellään ?
Miksi ihmeessä tällaisia satujuttuja viljellään ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaivahan karttapallo esille, jotta näkisit itsekin mistä kulkee nopein reitti Yhdysvalloista Venäjälle, lähi-itään ja Aasiaan.
Aivan, Suomen yli!
Mitä järkeä olisi lähteä kiertämään baltian kautta, jos Suomen yli pääsee paljon nopeammin haluttuun kohteeseen???
Flightradarissa Euroopasta lähtöisin olevat koneet menevät luonnollisesti sitä lyhintä reittiä, eli baltian yli; jonka vuoksi se liikenne on siellä kaikkein vilkkainta.
Ainahan se lyhin reitti ei ole paras, tuulet ja muu liikenne tekevät usein sen että hieman pidempi matka on parempi(=nopeampi/halvempi). Myös eri maiden ylilentomaksut ja välillä poliittiset suhteet yms. sekä tietysti muu liikenne samalla reitillä ja halutulla korkeudella/nopeudella tuovat oman lisän vaihteluihin reiteissä.
Se riippuu reitistä. Kiinasta ja etelämpää mennään useimmiten Baltian yli, samoin Japanista Etelä-eurooppaan. Taasen Japanista usein Suomen yli, hieman harvemmin jopa Pohjois-norjan kohtaa ja siitä Norjaa pitkin alas Tanskan suuntaan ja Hollantiin/Englantiin. Useasti vastaavat reitit toiseen suuntaan(eli itään) menevät hieman eteläisempiä reittejä, koska vallitsevat tuulet ovat sellaisia keskimäärin. Suuria vaihteluita esiintyy tuulten muuttuessa väliaikaisesti. Samoin esim Dubai-USA linjalla , välillä koneet menevät Tanskan tasalla, välillä Vaasan korkeudelta, Kaliforniaan jopa Kuolan niemimaalta/Pohjois-norjasta asti.
Noh. Yritin lähinnä havainnollistaa sitä miten koneet lentävät maapalloa kiertäen, joka ei mene samoin kuin vaakatasoon levitetty kartalla, kuten ne flightradarissa menevät (enkä leveilemässä nippelitiedoilla). Kyseinen ohjelmahan näyttää maapallon levitettynä vaakatasoon, jolloin voi olla hieman hankalaa todeta, mistä kulkevat lyhimmät reitit valtamerten pitkillä matkoilla.
Flightradarissa muuten koneiden reitit näkyvät kaarena, joka johtuu maapallon pyöreydestä, vaikka koneet muuten lentäisivät vaakasuoraan.