Epilepsia + influenssa ?

Nurmijärven malli

Minulla oli elämäni ensimmäinen influenssa ja järkytyin kuinka raju ja pitkä tauti se onkaan. Tavallinen flunssa kuumeineen kestää mulla noin kolme päivää, mutta influenssa riudutti minua peräti viisi (5) VIIKKOA!

Jouduin olemaan kolme viikkoa influenssassa töissä, koska minua ei päästettu terveyskeskuksessa lääkärin vastaanotolle (Nurmijärvellä käytäntö), vaan ohjattiin sairaanhoitajalle. Työnantaja/työehtosopimus mahdollistaa sairaspoissaolon vain lääkärintodistuksen perusteella. Työterveyshuolto meillä on suppea eli sairastapauksia ei vastaanoteta. Laskeskelin ettei yksityiseltä pysty ostamaan riittävän kauan todistuksia ja menin siksi töihin.

Kahden viikon töissä kitumisen jälkeen pääsin lääkärille ja vihdoin vuodelepoon.

Selvisin hengissä (tähän voi oikeasti heikkokuntoinen KUOLLA), mutta tuli vain mieleen onko influenssa epileptikolle suurempi riski kuin terveelle? Ainakaan Nurmijärvellä viitattiin kintaalla.. :(

Entä normaali flunssa? Sattuneesta syystä vietän nekin töissä...

3

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sv0b0dan

      Kyllä se on isompi riski jokaiselle jolla on krooninen tauti, etenkin epilepsia.

      lähde: googlaa itse.

    • farmakol

      Varsinaisesti sitä, onko influessa epileptikolle miten haitallinen, en osaa sanoa, mutta monet lääkkeet, ja tässä tapauksessa nimenomaan antibiootit on sellaisia, että ne saattavat lisätä kouristus/kohtausherkkyyttä. Samoin esim. yskänlääkkeistä ainakin recipect, ei suositella epileptikoille ed. mainitusta syystä.

      esim. siprofloksasiini vs. fenytoiini
      pivmesillinaamihydrokloridi vs. valproaatti. Aivan älyttömän ikävää, jos antibioottihoidolla saa epilepsian riehaantumaan.

    • Anonyymi

      Minulla on epilepsia. Sairastin influenssan 2000 luvun alussa, ei ollut mitenkään vaarallinen epilepsiaalle. Meni levolla hyvin ohi. Ei ollut mitenkään vakava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17083
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4844
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2748
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      147
      2041
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1607
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      398
      1534
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      17
      1527
    8. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      23
      1418
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1303
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1233
    Aihe