Kylpylä on tervetullut hanke, mutta ei Meriniemeen ja vielä vähemmän rahattomoen ryssäyrittäjien vetämänä, joiden tulon saannista Kotkan hyväksi on kaikkea muuta kuin varma nakki. On tosi naivia sanoa, että ihan sama mihin kylpylä tulee ja kuka sen rakentaa kunhan turisteja pörrää enemmän paikkakunnalla. AIemmin Katariinanrantaan tuleva kylpylähanke torpattiin täysin muka finassikriisin takia, mutta silti oli varaa ostaa hiukan myöhemmin tyhjät homeiset varastot kantasatamasta neljällä miljoonalla eurolla.
Muutama vuosi takaperin Laajakosken kaupoissa oli aivan samanlainen hehkutus päällä ja koko hommahan meni aivan perseelleen kun ryssillä ei ollut taustat eikä rahoitukset ollenkaan kunnossa. Kaupunginjohtaja hätiköi, sählää ja kerää irtopisteitä itselleen ottamatta asioista ollenkaan selvää ennen kuin lehdessä voitonriemuisena irvistelee ja rokkaa.
Muutama vuosi takaperin Laajakosken kaupoissa oli aivan samanlainen hehkutus päällä ja koko hommahan meni aivan perseelleen kun ryssillä ei ollut taustat eikä rahoitukset ollenkaan kunnossa. Kaupunginjohtaja hätiköi, sählää ja kerää irtopisteitä itselleen ottamatta asioista ollenkaan selvää ennen kuin lehdessä voitonriemuisena irvistelee ja rokkaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kotkassa ryssät,, Kouvolassa kiinalaiset. Kalliita hankkeita,rahaa palaa,
musta hiillos jää eli isot velat.
Mitä Venäläisillä sitten on Kotkasssa mainittavaa?
Ei vielä mitään,mutta tuo kylpylähomma on tapeetilla. Näissähän kuvio menee että vieraat tekee ja omistaa, kaupunki maksaa.Sitte tulee bankrotti, kaverit häipyy ja kaupunki on muutaman miljoonan köyhempi.
Kouvolassa Kiinalaiset saivat noin viiden miljoonan omaisuuden 330 000 eurolla
ja lisäksi kaupunki tuki pari miljoonaa niiden kauppakeskusta.
Jos Donal Trump olisi Suomen Diiliohjelman vetäjä ja LIndelöf yksi alkukarsinnan sadasta kilpailijasta, niin Donal Trump antaisi hänelle ihan ensimmäisenä potkut. Ilman pääomaa ei ovesta sisälle astuta.
niin ja mites kotkalaisten leipä jonossa sitten tapahtuu kun venäläiset kylpylän asiakkaat tulee hakemaan ilmasta leipää.siinä jää taas jasut ja paavot ilman.
No ei ainakaan kaupunginjohtoa kiinosta pätkänvertaa mitkään leipäjonot, koska vähintään kolmenkopla Telaranta, Salminen ja Lindlöf tappelisivat verissähampain kuka saa enemmän liksaa ja pitääkö joku heittää porukasta pois, että voi jaella isompia palkkoja keskenään.