millainen testamentti

Olemme aviopari jolla on rintaperillisiä. Haluaisimme, että toisen meistä kuoltua koko omaisuutemme, jonka omistamme nyt puoliksi, siirtyisi perillisille ja leskelle jäisi hallintaoikeus. Meillä on asunto-osake ja mökki. Voiko tämmöisen määrätä yhdellä tesamentilla.

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VilleVK

      Keskinäinen hallintaoikeustestamentti, jossa jälkeenjäävälle jää elinikäinen hallintaoikeus ja omistusoikeus menee suoraan rintaperillisille.

      Voitte tehdä yhteisen tai kumpikin erillisen testamentin.
      Miettikää, miten perilliset maksavat perintöverot, kun eivät saa perintöä heti haltuunsa. Hallintaoikeus tosin alentaa em. veroa.

      Voittehan määrätä testamentissa, että perintöverot maksetaan kuolinpesän varoilla.

    • 17

      Ei taida onnistua kerralla lesken omistuksen siirto testamentilla lesken eläessä.
      Yksi keskinäinen testamentti kyllä riittää, mutta perilliset saavat omistukset vasta testaattoreiden kuolemien jälkeen. Mitäpä haittaa tästä olisi kun hallinta ei siirry.
      Rintaperilliset voivat tietysti vaatia lakiosansa vapaiksi hallinnasta, paitsi yhteisen kodin osalta.

      Nämä elinikäisten hallintaoikeuksien testamenttaukset leskille ovat monesti viheliäinen juttu perillisille. Leski voi vanhetessaan höppääntyä tai solmia uuden suhteen, jolloin asioiden hoito voi vaikeutua.
      Lesken hallintaoikeus muuhun kuin asuntoon olisi syytä olla määräaikainen, ettei perillisetkin ehdi höppääntyä ennen hallinnan saamista perintöönsä.
      Kannattaa miettiä monelta kantilta ja mielellään keskustella lastenkanssa ja vasta sitten teettää paperi asiantuntijalla.

    • j k

      kyllävoi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      110
      3029
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      192
      2710
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      62
      2156
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1441
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      242
      1416
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      23
      1326
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1131
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      900
    9. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      892
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      873
    Aihe