Hei puiden ystävät! Neuvot olisivat tarpeen kun en puutarhan hoidosta mitään tiedä. Olisi tarve katkoa tammesta vanhoja ja lahoja oksia pois sekä muutama hyväkuntoinenkin katon päälle kaartuva. Pitääkö leikkauskohtaa jotenkin suojata jollakin aineella ja mikä olisi paras aika hommalle ja miten leikkaus olisi hyvä tehdä? Samat kysymykset sitten myös vaahteralle, pihlajalle ja männylle. Seuraavaksi olen epätoivoisena miettinyt mitä tarkoittaa kun puun rungossa ja oksissa on jonkinlaista sammalta, sellaista harmaata. Onko loppu lähellä ja puu tuhoon tuomittu vai voinko jotakin tehdä? Tätä harmaata on aika lailla kaikissa lehtipuissa (koivu,pihlaja,tammi), joissakin vähän ja toisissa enemmän. Mänty siis on tältä säästynyt. Hyvät neuvot olisivat tarpeen, puuni haluaisin säilyttää.
Puun oksien katkominen
7
2614
Vastaukset
- Antti
Kuivia oksia voidaan leikata vuoden ympäri. Eläviä oksia leikatessa paras aika on keskikesä puun ollessa täydessä lehdessä. Toinen vaihtoehto on leikata kevättalvella kelien lämmettyä maalis-huhtikuun vaihteesta siihen saakka kun kasvu alkaa. Vuotavia puita kuten vaahtera, koivu ja kirsikka leikataan kesällä.
Eläviä oksia leikatessa leikkuuhaava ei saisi ylittää 7cm:ä, vaahteralla ja koivulla 5cm:ä. Poistettavan oksan paksuus saa olla enintään 1/3 rungon paksuudesta (pienillä puilla).
Oksaa poistettaessa leikkaus tehdään AINA oksankauluksen ulkopuolelta. Oksankaulus on kohta, jossa oksa kiinnittyy runkoon, muistuttaa pullonkaulaa. On parempi tehdä useita pieniä leikkauksia kuin yksi suuri. Leikkauskohtaa EI tarvitse suojata haavanhoitoaineella. Leikkuuohjeet kattavat luettelemasi puulajit.
Tammen kohdalla katon päälle kaartuvien oksien kohdalla on syytä harkita voiko oksaa typistää, jos oksa on turhan paksu kokonaan rungosta poistettava.
Harmaa "sammal" puiden oksilla on todennnäköisesti jäkälää. Siitä ei koidu puulle suurta harmia. Jos se silmää häiritsee niin sitä voi hangata pois juuriharjalla.- puu-ukko
Ja vielä lisänä Antin ohjeeseen:
ÄLÄ jätä niitä usein nähtäviä metrisiä tappeja ainakaan koivuun tai vaahteraan. Eli oksat poistetaan, ei katkaista puolivälistä. Sinänsä leikkausta kyllä helpottaa, jos oksa poistetaan kahdessa osassa (näin repeämiä on helpompi välttää).
Tapeille ei kannata leikata kuin pajuja ja poppeleita. - Antti
puu-ukko kirjoitti:
Ja vielä lisänä Antin ohjeeseen:
ÄLÄ jätä niitä usein nähtäviä metrisiä tappeja ainakaan koivuun tai vaahteraan. Eli oksat poistetaan, ei katkaista puolivälistä. Sinänsä leikkausta kyllä helpottaa, jos oksa poistetaan kahdessa osassa (näin repeämiä on helpompi välttää).
Tapeille ei kannata leikata kuin pajuja ja poppeleita.Hyvä ohje, ettei tappeja saa jättää!
Typisämisellä tarkoitan oksan lyhentämistä jostain sen haarakohdasta puun luontaista muotoa mukaillen, jolloin tappia ei jää. Tapille ei pitäisi leikata mitään puulajia ei edes pajua ja poppelia. - Habitus
Antti kirjoitti:
Hyvä ohje, ettei tappeja saa jättää!
Typisämisellä tarkoitan oksan lyhentämistä jostain sen haarakohdasta puun luontaista muotoa mukaillen, jolloin tappia ei jää. Tapille ei pitäisi leikata mitään puulajia ei edes pajua ja poppelia.Ei se tapitus niin paha ole joillain puulajeilla. Joillkein on parempi tehdä niin. Sillä välttää lahovauriot rungossa. USA:ssa ja Kanadassa on tehty kokeita jo yli 30 v ja todettu monille puulajeille se paremmaksi kuin runkoa myöten leikkaus. Esim. lehmuksen rungon lahovauriot ja pahkat ovat lähes täysin jääneet tulematta kun on oikein leikattu tapeille ja tehty jälkihoito oikein. Tulee tietysti kalliimmaksi. En selitä tässä koko systeemiä se vaatisi aivan liikaa tilaa. Mietipä miten luonnossa esim. mänty karsii oksiaan. Ei koskaan katkaise runkoa myöten ennenkuin on oksa täysin kuollut. Näin tulee sileärunkoista puuta. Idea on löytynyt luonnosta ja sitä on lähdetty kokeilemaan. Esim. lehmus, koivu, vaahtera ja jotkut muut näkyy onnistuvan. Itse olen käyttänyt menetelmää jo kauan ja käytännön kokemus on ollut hyvä. Ei sovi kaikille puulajeille. Olen itse ollut Amerikkalaisessa yliopistossa vuoden tutustumassa sikäläisiin menetelmiin.
- Anonyymi
🌲🌳🪵🪚
- Anonyymi
En ole tiennytkään että tammi on HEDELMÄPUU.
- Anonyymi
Niin terhohan on hedelmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1696107Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa594655Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444410Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644249Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682652En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612162Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331642odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1271497- 481431
- 341308