salailu ja valehtelu

en kestä enää

Ollaan oltu mieheni kanssa 3v. yhdessä ja n. vuosi sitten sain tietää mieheni valehdelleen mulle eräässä isossa ja tärkeässä asiassa jo heti seurustelumme alkuaikana. Kysyin mieheltä asiasta ja hän sai mut uskomaan selityksensä. Kunnes n. puoli vuotta sitten erään riidan yhteydessä sain tietää, että selitys jonka hän asiaan antoi olikin valhetta, hän oli myöntänyt vain osan totuudesta ja loput valehteli päin naamaa. No nyt meillä on ollut puoli vuotta todella vaikeaa. Mies ei ole koskaan ollut mitenkään puhelias, mutta ennen noita valheita uskoin, että se mitä hän mulle puhuu on totta. Ton ensimmäisen valheen paljastumisen jälkeen hän onkin sitten jäänyt kiinni jo lukuisista muista valheista, jotka ovat olleet todella pieniä tohon ensimmäiseen verrattuna mutta valheita kuitenkin. Monta kertaa olen myös huomannut että kun samoista asioista keskustellaan uudelleen jonkin ajan päästä, niin hänen selityksensä asian suhteen on muuttunut. Kun kysyn miksi selitys on erilainen, vastaus on useimmiten, että hän ei muista miten asia on tapahtunut. Hän on myöntänyt valehdelleensa joissain asioissa ja luvannut, että ei tee sitä enää. Silti tuntuu liian usein löytyvän joku asia joka on jätetty kertomatta tai josta on valehdeltu. Pahimmalta tuntuu kun tietää että mulle valehdellaan edelleen päin naamaa. En vieläkään haluaisi mitään niin paljon kuin saada tämän suhteen toimimaan ja miehen avoimemmaksi ja rehelliseksi asioistaan ja tekemisistään... mutta mitä liikkuu mieheni päässä, kun hän vakuuttaa että todella haluaa olla mun kanssa, olla jatkossa täysin rehellinen ja avoin, mutta käytännössä salailu ja valehtelu vain jatkuvat? Voinko mä vielä yrittää tehdä jotain jolla saisin luottamuksen välillemme takaisin, vai onko tää asia niin, kuin olen jo jonkin aikaa epäillyt, että mieheni ei oikeasti halua mua enää mutta ei saa sitä sanottua?

2

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luottamus katkolla

      Meillä myös muutaman vuoden kestänyt yhteiselo ja mies on jäänyt valheistaan kiinni. On ikävää kun ei enää tiedä mikä on totta ja mikä valhetta. Meilläkin on käynyt noin että hän itse alkaa selittää mulle jotain tapahtumaan, ei siis muista että on jo kertonut sen minulle ja toisella kertaa kertoo asian eritavalla. Myös eräästä vakavasta asiasta valehtelemisesta jäi kiinni, asia oli niin vakava, että harkitsin pitkään onko meidän erottava, välillä tuntuu ettei hän itsekään enää tiedä mikä on totta ja mikä ei.
      Olen myös keskustellut vakavasti hänen kanssaa siitä, haluaako hän ylipäätään jatkaa elämää kanssani. Joka kerta vastaus on sama, haluaa. Ei halua erota. Mutta jossain sisälläni on tunne ettei hän vaan pysty sitä mulle suoraan sanomaan, jos näin on, niin hän ei sitä ymmärrä, että se on moninkerroin raskaampaa mulle, että joudun elämään valheessa. Tilanne on hankala, eikä rentoa ja onnelista tunnetta ole enää. En tiedä kuinka tästä selvitään, usein tuntuu, että olisi parempi itse tehdä ratkaisu ja pakata tavarat ja vaan lähteä.

    • Pettynyt puoliso

      sama homma täällä päin, puolisoni on valehdellut menemisistään ja puhelimen käytöstään. meillä jos yrittää ottaa asian puheeksi niin siitä ei tule kuin pelkkää kiukuttelua ja mykkäkoulua, seksin harrastus on loppunut jo kuukausia sitten joten sitä ei voi enää lopettaa. Olen joskus harkinnut tavaroiden pakkausta ja lähtöä mutta rakkaus on vienyt voiton vieläkin.... miksi ei voi puhua asioista niin kuin ne on, kyllä elämän kumppanin kanssa pitäisi pystyä puhumaan asiasta kuin asiasta. Jos väittää rakastavansa toista ja kaikki olisi muka hyvin..... mutta ei anna edes koskea itseään ja jatkuvaa kiukuttelua sekä salaperäisyyttä. Onko pettäminen ollut sitten toiselle se ns. helpotus elämään kun on "taloudenhoitaja" kotona tekemässä hommat. Hänelle voi kiukutella joka asiasta ja viettää hauskat ajat toisen kanssa muualla. Tämänlainen suhde ja aina voi vastata puolisolle että kaikki on hyvin vastauksen, kun hän kysyy "onko kaikki hyvin?" Mutta mitä ihmisen tarvii kestää suhteessa? Miksei voi puhua suoraan asiasta jos on haluaa viettää aikaa toisen kanssa eikä sen "rakkaan" puolisonsa kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7397
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3683
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2984
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      52
      2920
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2474
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      193
      1861
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe