Elisa laajakaista 11 Mbit
vastaan otto on 6,51 Mbit/s
lähetys on 0,84 Mbit/s
Miten toi lähetys arvo voi olla noin huono?
Laajakaista lähetys nopeus
11
917
Vastaukset
- {[KXeL;N
ADSL = Asymmetric Digital Subscriber Line
- kiinteä yhteys
Lisäys. Kiinteä laajakaista ja kone kiinteästi puhalla reitittimessä. Reititin Elisan Elisa.
- vika ei koneessa
Ja vielä lisäys. Kyse ei ole koneen palomuureista tai vastaavista. Toinen PC antaa samat arvot vaikka on huomattavasti tehottomampi ja on langattomassa yhteydessä reitittimeen ja ei ole mitenkään yhteydessä toiseen koneeseen. Talon johdoissa tuskin on vikaa.
- {=ZW&}
ADSL on epäsymmetrinen niin kuin nimikin sanoo.
- liian hidas, haittaa
Mutta miten saada lähtönopeutta enemmän? Esim valokuvien tilaus on lähes mahdotonta, yksitellen hitaasti kaikki on ladattava. Jopa sähköpostin liitteen lataus on tosi hidasta.
- kohtuu ok
joo ifolorille kyllä lähti 200 kuvaa n 5 minuutissa kone 3 Ghz amd 64 ja muistia 1G.
- eepeecee
Tuo on 1 megan normaali lähtönopeus, laita ne kuvasi oikean kokoisiksi ennen tilausta, meillä on 10/1 yhteys, ja kuvat lähtee 4-5 minuutissa, ei ole mitenkään mahdotonta.
- ei kotiasioita töihi
Tilaan kerralla n. 100-150 kuvaa ja se kestää. Normaali sähköpostin liite kestää tosi kauan että saa sen ladattua ja en tarkoita valokuvaa vaan tiedostoa joka ei ole kovinkaan suuri.
En haluais työpaikalle viedä kotiasioita kun voisin ne kotona tehdä jos Elisa toimisi.
Työpaikalla lataus 23,85 ja lähetys 39,38. Menee aivan eri suhteessa.- {=ZW&}
Rahalla saa nopeutta. Minulla on symmetrinen 10/10 megainen yhteys mutta se maksaakin 50 €/kk.
- 5G
{=ZW&} kirjoitti:
Rahalla saa nopeutta. Minulla on symmetrinen 10/10 megainen yhteys mutta se maksaakin 50 €/kk.
Minulla on SL mobiilikaista Nopsa1 ja upload nopeus on max. 3,5 Mbps (yleensä vähintään 1,6 Mbps). 2 Vuoden kytky ja kuukausimaksu 2 €/kk. Minä kun luulin että kiinteät ovat Suomessa nopeimpia, mutta eipä olekaan enään tarvetta havitella sellaisia.
- jt0+
mula on 8Mbit koht lähellä tukea. testillä sain 6,3-6,5 keskimäärästä MUTTA NYT kesän jälkeen on tippunut 5.3een. mitkähän tätä huonontaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.724944Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113359Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202645Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571697- 471566
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941312
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2191093Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71995IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51889