Mikä hvetin pakkosiirto

En tykkää yhtään Tietoalan toimihenkilöiden pyrkimyksestä siirtää kaikki jäsenet Uuteen insinööriliittoon. Mitään hyötyjä tälle ei ole esitetty eikä kai kukaan ei-insinööri halua kuulua liittoon nimeltä Insinööriliitto. Miksei mennä samantien vaikkapa Lakimiesliittoon?
7323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oot kuule lukenu ERTOn virheellistä uutisointia liikaa. Jos olet Tietoalan jäsen, olet saanut postissa tarkempaa tietoa, ja siinä voit tehdä sitten valinnan, liitytkö vai etkö.

Ei kannata uskoa kaikkea, mitä ERTO kirjoittaa.

Äänestä
  • Eikä kannata uskoa mitä Malinen sanoo...

    Äänestä

Erto on laiska liitto. It-alalta on lomautettu ja irtisanottu vaikka kuinka paljon, mutta minkäänlaisia julkisia kannanottoja Erto ei ole esittänyt. Suurin piirtein tyyliin, että "luepa sitä Toimi-lehteämme, jotta tulisit paremmalle tuulelle.Tai saat vinkkejä, kuinka ehdit ajoissa paikalle. Ja onhan siinä ruokaohjeitakin."

Äänestä
  • Olihan siinä Tietoalan hallituksen jäsenkin... esittämässä Toimi-lehden uudistamista, eikä yksin liitto

    Äänestä

Mitä jotkut kannanotot asiaa parantaisi? Tietoalan jäsenet eivät ole olleet ikinä valmiita pitämään puoliaan. Ei siinä liiton vaihtaminen auta, kun jäsenistö on lampaita niin ei se auta yhtään, että hakeudutaan vielä isomman lammaslauman kylkeen. Liitto on yhtä vahva kuin sen jäsenet eli liitto ei mitään lakkoja toteuta tai etuja pysty neuvottelemaan jos ei ole todellista voimaa takana. Miten muka siirtyminen UIL:ään vaikuttaisi johonkin? Malinen ja kumppanit ovat Tietoalan sopimukset tähänkin saakka neuvotellut, joten mikään ei muutu. UIL:llä ei ole yhtään sen enempää resursseja, kun Ertolla. Syy siirtymiseen on niinkin yksinkertainen, että Malinen siirtyy UIL:n palkkalistoille :-)

Äänestä

Joskus aikonaan olin ERTOo:n jäsen mutta sitten vaihdoin Loimaan kassaan. Liitot on vain yksi käsi ojossa palkkapussillasi.

Äänestä

Minäkin harkitsin tässä tilanteessa siirtymistä Loimaan kassaan tai mikähän sen nimi nykyään onkin. Päätin kuitenkin pysyä Ertossa. Sieltä saa lakimiesapua tarvittaessa, jos tulisi tiukka tilanne työpaikalla, vaikka nykytyöpaikkaani ajatellen tilanne on lähinnä teoreettinen.

Olen lukenut ihan tasapuolisesti sekä Erton että Malisen viestintää. malisen viestit ovat olleet aggressiivisia, tyyliin että nyt pakkosiirrämme teidät, toimikaa nopeasti. Ja vaikka Uudessa insinööriliitossa on muitakin kuin Insinöörejä, niin kyllä minua tökkii tuo nimi, ei kiitos. Lääkäriliittoonkin kai kohta liittyy perushoitajat ja muut jotka on pistänyt jalkansa sairaalan seinien sisäpuolelle muussakin roolissa kuin potilaina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei mulle koskaan kirjoitti:

En tykkää yhtään Tietoalan toimihenkilöiden pyrkimyksestä siirtää kaikki jäsenet Uuteen insinööriliittoon. Mitään hyötyjä tälle ei ole esitetty eikä kai kukaan ei-insinööri halua kuulua liittoon nimeltä Insinööriliitto. Miksei mennä samantien vaikkapa Lakimiesliittoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu