dc moottori

tulee kolme johtoa musta, punanen ja keltavihreä
onko keltavihreä maadotus vai mikä ?
13284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Keltavihreä johto on aina maadoitus. Jos sitä käytetään johonkin muuhun (vaiheena, ohjattuna vaiheena, nollajohtimena tms.) niin se on sitten potkujen arvoinen suoritus.

Äänestä

Eihän tasavirtajärjestemissä ole vaihetta tai nollaa, kyseisessä tapauksessa keltavihreä on suunnanvaihto eli kentänkääntäjä.

Äänestä

mittaa joko kevi on kytketty moottorin kuoreen.
siis onko kyseessä tasavirtakäyttöön olevasta moottorista

Äänestä
  • Niin, DC tarkoittaa tasavirtaa ja AC vaihtovirtaa, nyt sitten sinäkin tiedät. Moottorin kuoret voi olla muovia.

    Äänestä

  • asian tietävä kirjoitti:

    Niin, DC tarkoittaa tasavirtaa ja AC vaihtovirtaa, nyt sitten sinäkin tiedät. Moottorin kuoret voi olla muovia.

    no onpa sulla hyvin lakeet tiedossa tietenkin sähkötermeissä dc on tasavirta laite.

    Mutta kun ei aina tiedä mitä kysyjä haluaa, ettei vaan ole laittamassa tasavirtakonetta sähköverkkoon.

    Kaikki asiat kun eivät ole niin yksinkertaisia tulet oppimaan vielä kun käyt armeijan että vaikka kaksi ihmistä puhuu samasta asiasta samoilla sanoilla, tarkoittavat kuitenkin aivan muuta.

    Äänestä

  • IP 68 kirjoitti:

    no onpa sulla hyvin lakeet tiedossa tietenkin sähkötermeissä dc on tasavirta laite.

    Mutta kun ei aina tiedä mitä kysyjä haluaa, ettei vaan ole laittamassa tasavirtakonetta sähköverkkoon.

    Kaikki asiat kun eivät ole niin yksinkertaisia tulet oppimaan vielä kun käyt armeijan että vaikka kaksi ihmistä puhuu samasta asiasta samoilla sanoilla, tarkoittavat kuitenkin aivan muuta.

    Varsinkin kun sinä tarkoitat aivan muuta mistä luulet jotain tietäväsi. Vaikka kysyjä ilmoittaa virheellisen termin dc niin siltikin tarkoittaa DC:tä. Mutta ethän sinä sitä hoksannut, tietenkään.

    Äänestä

moottori metellia ja magneetti moottori !

Äänestä

siis mikä oli vastaus

Äänestä

Kyseessä on ilmeisesti moottori.

Äänestä

Niin vissiin, eli punanen on plussa ja musta on sininen. Ja keltavihreä on mikälie eli suunnanvaihto.

Äänestä

Oikein.
Punaisessa johtimessa kulkee positiivinen sähkö, ja mustassa negatiivinen. Jos yrittää nuo sotkea keskenään, niin tulee vaihtosähköä, joka ei tiedä, minne menisi.

Äänestä
  • Kyllä se tuo ke-vi johto on suojamaadoitus johto. Kertokaa mihin muuhun te sen kytkisitte? Miten yhdellä johdolla voi vaihtaa suuntaa? Veikkaan, että kyseessä pieni dc-moottori jossa suunnan vaihto tapahtuu ja - johtojen paikkaa vaihtamalla.

    Äänestä

MOOTTORI MANGNEETTIMOOTTORI ELI JUOKSUMATOSTA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyt .,., kirjoitti:

tulee kolme johtoa musta, punanen ja keltavihreä
onko keltavihreä maadotus vai mikä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu