Dengue-kuume

Dengue

Dengue-kuume on viruksen aiheuttama tauti, joka leviää tavallisimmin Aedes aegypti-hyttysen piston välityksellä. Virusta on neljää alatyyppiä, ja niitä levittävät hyttyset liikkuvat päivisin subtrooppisilla ja trooppisilla alueilla kaikkialla maailmassa.

Tautiin ei ole hoitoa eikä sitä vastaan ole toistaiseksi kehitetty rokotetta.

Jos ensimmäisen tartunnan jälkeen saa toisen tartunnan - yleensä noin puolen vuoden sisällä - saattaa kehittyä verenvuotokuume (dengue hemorrhagic fever, DHF) ja sokki, joka ilman sairaalahoitoa voi olla hengenvaarallinen.

Liikuttaessa subtrooppisilla ja trooppisilla alueilla tulee hyttysen pistoilta suojautua aina päivin sekä öin ihon peittävällä vaatetuksella, sängyn ylle laitettavalla hyttysverkolla ja hyttysmyrkyillä. Tämä on tärkeää erityisesti epideemisillä alueilla usein liikkuvilla, koska ensimmäinen dengue-tartunta voi olla vähäoireinen ja jäädä siten huomaamatta.

Korkeakuumeinen dengue-potilas tulee siksi saada viipymättä sairaalahoitoon, jossa nestetasapainon hoito ja elintoimintojen tukeminen ovat mahdollisia. Sairaahoitoa vaativia tapauksia arvioidaan koko maailmassa olevan joka vuosi noin 500 000, ja arviolta 15 000 henkeä kuolee dengue-kuumeeseen.

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00264

9

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo-joo

      Kannattaa miettiä ottaako riskin työnantajan hyväksi.

    • $u$ki

      Joo. Vähän alkoi mietityttää tämä, koska juuri ollaan sikalentsusta päästy, alkaa riehumaan uusi. Toivottavasti tämä ulvilasta löydetty sairastunut pysyy sisätiloissa eikä tartuta sitä kaikkiin muihin. Yleisestä suomalaisten vastustuskyvystä kun on vielä liian aikaista sanoa.

    • nixupelze2
    • Lieneekö perää?

      Eräässä paikallisessa yrityksessä on vahvistamattomien tietojen mukaan ollut dengue-epidemia. Ihmisiä houkutellaan takaisin riskialueelle.

    • Denkue
    • lounasta lounaan

      Denguekuumetta varmasti löytyykin ULVILAN subtrooppisessa ilmastossa.Sitä varmaan levittävät tyrannosaurukset ja sitten noi sarvikuonot joita siis kävelee ihan jokapaikassa.Tämä uutinen liittyy ihan helvetin selkeästi ulvilaan, eikä esim. aasian maihin.

      Ps. Lounan musiikki on hirveätä paskaa, ei kannata klikata tuota linkkiä jota hän jakaa netissä.Jos ei oikeasti ole lahjoja, on näemmä pakko huijata ihmisiä linkkaamaan paskaan musiikkiin.

    • ihmetyksen ääni

      jep, miten tuo aloitus liittyy ulvilaan? yhtä hyvin voisit tehdä aloituksen uzbekistanilaisesta hampurilaisbaarista

    • qxzypdkn

      Ulvilassa on kuulemma Suomen suurin Dengue-kuumekeskittymä

    • Niemisen Pera

      Taitaa olla oikeasti Dingo kuume.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3085
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2281
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1510
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1289
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1146
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe