Jumala: moraalinen olento?

Voiko Jumalan moraalia arvioida tai jopa kyseenalaistaa? Voiko Jumalaa edes katsoa moraaliseksi olennoksi ihmisen näkökulmasta arvioiden? Usein uskovat vastaavat ettei voi.

Kuitenkin esimerkiksi tuhoisat tsunamit, maanjäristykset, tulivuorenpurkaukset tai vaikkapa Breivikin tekoset saatetaan nähdä tarkastelijasta riippuen joko Veli Vihtahousun tai Jumalan tekosina.

Luonnollisesti sellainen henkilö, joka uskoo niiden takana olevan konkreettisen olennon, pahan sellaisen ja näkee ne moraalisesti väärinä tekoina tuomitsee piruparan syylliseksi.

Toinen taas saattaa nähdä samoissa asioissa Jumalan kädenjäljen: varoituksen tai rangaistuksen ja väistämättä tulee hyväksyneeksi silloin myös niiden moraalisen oikeutuksen.

Mutta jos Jumalan tekoja arvuutellaan hyvä, paha, kosto, varoitus akselilla kuinka voi välttyä arvioimasta Jumalan moraalia? Ei mitenkään?

9

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qut•tal′

      1. Joh. 5:19 syypää kärsimyksiin. (saatana)

      • qut•tal′

        Ai ei saanut laittaa kirosanoja.
        1. Joh. 5:19 (Panettelija)


      • "1. Joh. 5:19 syypää kärsimyksiin. (saatana)"

        Vaiko sittenkin se, joka s-tanan on luonut ja irtipäästänyt?


        - Leikki sikseen. Eihän taruolentoja ole olemassakaan.


    • Miksi hoet?

      Uskonnot on tarkoitettu tyhmille.

      • qut•tal′

        San. 1:22
        Kuinka kauan te, yksinkertaiset, rakastatte yksinkertaisuutta, kuinka kauan pilkkaajilla on halu pilkkaan ja tyhmät vihaavat tietoa?


    • turhaa spekulointia

      Tsunamit, maanjäristykset, tulivuorenpurkaukset, tulvat ym ovat luonnonmullistuksia - ei mitään Jumalan rangaistuksia.

      Breivikin ja muiden surmateot, erilaisetkin teot ovat sairaan ihmisen yksittäisiä tekoja - ei Jumalan.

      Junaonnettomuudet, laivahaverit, autokolarit myös ihmisten aiheuttamia - ei Jumalan.

      • Kaikki eivät kuitenkaan näe asiaa noin. Tällä ja useilla muillakin foorumeilla esimerkiksi Breivikin teot yhdistettiin Norjan kansan syntielämään ja sen katsottiin olevan kosto tai rangaistus.

        Eniten tämä tietenkin kertoo tällaisia mielipiteitä esittävän omasta jumalakuvasta.

        Yhdysvalloissa tätä koston Jumalan mielikuvaa on viljelty evankelisissa piireissä vuosikymmenet.


      • Tässä ero

        'Pertsoilla' on Jumala joka rankaisee kuolemalla tässä elämässä. Liberaaleilla taas rakastava Isä. Tässä se selkein ero liberaalien ja fundamentalistien välillä.


    • elakim

      a-teisti

      Vihtahousu on ihan täysin Jeesuksen vallan alla.

      Mutta jos, se sarvijaakko olis käyny duunailee siellä saaressa, niin jälki olis ollut vähän eri kaliberia.

      Sitä saarta ei olis enään, jos vihtahousu olis päästetty sinne vapaaksi riehumaan.

      Se hauvva, jolla on kova ääni. Se vihtahousu.

      Niin se on Jeesusksen hauvveli.

      Sellanen rakas pikku pörröpää, ketä harmittaa välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      265
      4255
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      119
      2329
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2277
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      82
      2214
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      130
      2178
    6. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      236
      1993
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1832
    8. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      97
      1658
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      398
      1322
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      151
      1271
    Aihe