veden juominen

onko paljon, jos n. 28 kg painava koira juo noin 1L vettä vuorokaudessa?? musta tuntuu että se latkii sitä vettä jatkuvasti
769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Rippuu monesta.

-liikkuuko paljon ja "rajusti"?
-syökö nappulaa ja pehmeää ruokaa?
-stressaako, tylsistynyt?

Jokin noista tai sitten koirallasi on alkava sairaus.

Äänestä

Riippuu tosiaan monesta jutusta tuo juominen. Omat koirani ovat samaa kokoluokkaa ja aktiivista elämää viettävinä 0,6 - 1 litraa on ihan normimäärä. Viikonloppurientojen aikaan enemmänkin. Nuoret koirat tuntuvat juovan muutama kymmenen prossaa enemmän kuin aikuiset.

Äänestä

Mielestäni ei ole paljon.

Meillä on 2 koiraa,jotka molemmat painavat n. 30kg & juovat n. 1l vettä tai enemmänkin.

Äänestä

meillä 3 koiraa painot 20-25, jokaisen ruokaan laitetaan vuorokaudessa 8-10dl vettä, ja lisäksi juovat vapaasti enemmän tai vähemmän, riippuen ilman lämmöstä, liikunnan kovuudesta jne..

Keskimmäinen (uros) oli nuorena "tapa"juoppo, eli aina kun joku muu kävi kupilla, piti senkin käydä juomassa, tai kun vesi vaihdettiin, se oli aina juomassa.. Ulkonakin piti sen edestä hyppyttää, auttoi kun rajotettiin juomista noin kuukaudeksi, sai juoda vain lenkkien jälkeen ja ruoassa oli toi normi määrä vettä.. nykyisin kuppi voi olla normaalisti esillä.

Äänestä

koira on siin bokseri ja yleisesti hyvin aktiivista elämää viettää, mitä nyt lepopäivinä vähemmän. Yleensä remmilenkil treenit päälle tulee päivittäin ja sitten muutamina päivinä viikossa 3-6 tuntia ulkona koirakavereiden kanssa tai metsässä. Tällöin vettä menee kyllä luultavasti paaaljon enemmän vielä..

Äänestä
  • ja lisäyksenä koira on 2,5 vuotias, leikkisä tyttönen. Ja syö kuivanappulaa kuivana, ei liotettuna lihat päälle

    Äänestä

Ihan normaali veden kulutus on

Jos veden kuluttaminen on muuttunut, kannattaa kääntyä eläinlääkärin puoleen, veden kulutuksen muuttuminen on aina vakava asia, suosittelen kääntyä eläinlääkärin puoleen jos asia on näin.
kannattaa myös ottaa huomioon kesä ja energiankulutus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen--- kirjoitti:

onko paljon, jos n. 28 kg painava koira juo noin 1L vettä vuorokaudessa?? musta tuntuu että se latkii sitä vettä jatkuvasti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu